W piątkowe popołudnie, 6 grudnia, w Chacie Mazurskiej rozbrzmiewały strofy o pięknie przyrody. Tego dnia podsumowano IV Konkurs Poetycki Jednego Wiersza organizowany przez Chatę Mazurską, a adresowany do uczniów szkół średnich w Szczytnie.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 27 uczniów i zgłoszono 39 wierszy. Najliczniej zaprezentował się Zespół Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego - czternastu uczniów, ośmioro reprezentowało ZS nr 3 im. Jana III Sobieskiego, troje - SOSW im J. Korczaka oraz dwie uczennice - ZS nr 1 im. St. Staszica.
Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Piękno przyrody- poetycką inspiracją”. Młodzież wykazała się niebywałą inwencją i zaskakująco dobrze poradziła sobie z tematem.
W wieczorze podsumowującym konkurs uczestnikom towarzyszyli rodzice, rodzeństwo, opiekunowie i wyjątkowo licznie – panie nauczycielki.
Wieczór umiliło artystyczne małżeństwo – Katarzyna i Arek Górscy, wprowadzając łagodnie w poetycki klimat. Członkowie jury: Grażyna Mączkowska, Adrianna Trzepiota, Jolanta Rucińska, Daniel Filipowicz oraz Anna Bogusz – ogłosili werdykt, wręczyli nagrody: wyróżnienia finansowe oraz rzeczowe (sponsorowane przez miejski budżet w ramach realizowanego przez Chatę projektu), a także ufundowali własne nagrody, co wzbogaciło listę nagrodzonych.
Wyniki:
I – Rozalia Kozłowska, ZS 3, wiersz „Napotkanie”;
II – Tomasz Godlewski, ZS 2, wiersz „Sezon”;
III – Gabriela Olender, ZS 2, wiersz „Miasto natury”.
Wyróżnienia (finansowe i rzeczowe): Maja Szczepkowska, Karolina Okoniewska, Laura Orzoł, Julia Zapadka, Alicja Kaczmarczyk (ZS nr 2); Julia Zyśk, Klaudia Dąbkowska, Paweł Gut (ZS nr 3).
Wyróżnienia jurorów: Karolina Okoniewska, ZS 2 (Jolanta Rucińska), Klaudia Dąbkowska, ZS 3 (Grażyna Mączkowska), Patrycja Samsel, SOSW (Daniel Filipowicz), Oliwia Łosiewicz, ZS 1 (Anna Bogusz), Iga Stepnowska, ZS 3 i Laura Orzoł, ZS 2 (Adrianna Trzepiota), Alicja Kaczmarczyk, ZS 2 i Klaudia Rzeżuchowska (Chata Mazurska).
Zwycięskie wiersze, każdy z przesłaniem, są ciekawe i intrygujące, i zasługują na publikację. Nie mamy jednak tyle miejsca na łamach. Dlatego redakcyjnie wyróżniamy „Miasto natury” i autorkę utworu Gabrielę Olender.
Miasto natury
codziennie wokoło mnie...
cisza rozmów
tajemnica murów
las budynków
rój aut
oddech spalin
czystość betonów
echo klaksonów
łono chodników
azyl ciasnoty
dary przemysłu
...uciekam do...
krzyku ciszy
wrzasku ptaków
hałasu mchów
warczących myśli
lenistwa mrówek
rażącej zieleni
wynalazków natury
rejwachu liści
zamętu czystości
pośpiechu jeży
tłumu drzew
...tu odpoczywam...
a ty?
Ostatni do pożaru albo wcale a po Laury pierwsi! To jest nienormalne!
Marek
2025-07-06 21:53:10
A o swoim kalendarzu wyborczym będziesz Pan Burmistrzu pamiętał? Może też coś się o rok przesunie do tyłu, albo do przodu? Skandal - to mało powiedziane. Dedykowanie uroczystości z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego dla par, których jubileusz datowany jest na 2024 r. w 2025 r.? Co kto ma w głowie, aby takie tłumaczenie podawać? Obnaża to indolencję urzędników, nieznajomość środowiska miasta. Ale pan Och! nie ma o tym zielonego pojęcia. Może wymyśli jakąś uroczystość dla par, które jubileuszu 50-lecia nie dotrwały i się \"nie łapią\", bo roczek minął, a jedno z nich udało się do wieczności. Wstydu pan burmistrzu nie masz!
Taki sobie czytelnik
2025-07-06 16:06:04
Alkohol i wodą tak się zawsze kończy.
Lolek
2025-07-06 09:14:46
Do osobnika ukrywającego się pod pseudonimem „senior”: PO PIERWSZE – nie zasługuję na określenie „wszechwiedzący”, które wprawdzie mi schlebia, ale nie zasługuję na nie, nie musisz sprawiać mi przyjemności przez prawienie komplementów, PO DRUGIE – wyjaśniam, że termin na składanie wniosków o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wyznaczono na 28 lutego br. komunikując jednocześnie, że „zgłoszenie się po wyznaczonym terminie nie gwarantuje wzięcia udziału w ogólnej uroczystości w roku 2025” (patrz: https://miastoszczytno.pl/29133,Zlote-Gody-2025.html ), PO TRZECIE – z powyższego komunikatu wynika, że mój wniosek złożony 9 stycznia br., a więc przed 28 lutym, gwarantował uczestnictwo w uroczystości ZŁOTYCH GODÓW w 2025 roku. Tak się jednak nie stało, PO CZWARTE – z przykrością informuję Ciebie - osobniku o pseudonimie „senior”, że swoją wypowiedzią to Ty udowadniasz, że nie znasz (cytuję Ciebie) „prostej i słusznej zasady, jaką stosuje UM”, i jaką zastosował w 2025 roku. PO PIĄTE - Z tym wstydem osobniku o pseudonimie „senior” trafiłeś „ jak kulą w płot”. Wyjaśniam Tobie, że wstyd to (cytat ze słownika języka polskiego PWN): „przykre uczucie spowodowane świadomością niewłaściwego postępowania, niewłaściwych słów itp., zwykle połączone z lękiem przed utratą dobrej opinii”.
Krzysztof Połukord
2025-07-06 07:56:34
Pewnie zastanę zaraz skrytykowany ale przestanmy używać w takich sytuacjach słowa tragedia. To było po prostu nieodpowiedzialne zachowanie. Czy był alkohol czy nie to nocą ba kajaki nie wsiada się. Koniec kropka. Żaden tam przywilej mlodosci. Tragedia to jak jedzie normalna rodzina i jakiś pijak ich walnie samochodem i oni zginą. To jest tragedia. Jak ktoś jedzie po pijaku, jak ktoś dopuszcza sie durnej brawury itp to nie nazywajmy tego tragedia. To niestety delikatnie rzecz ujmując głupota.
Jan
2025-07-06 07:21:29
Glupie. tlumaczenie W tym wieku to każdy rok życia to prezent od losu Uroczystość powinna odbywać sie w danym roku
Joanna
2025-07-05 13:05:39
Brawo Trenerze. Wielki szacunek
Robert Częścik
2025-07-05 10:42:43
Hunter jak zawsze sztos, Pidżama Porno, Farben Lehre i Koniec Świata - świetny wybór, wreszcie dobra muzyka na scenie ????
Marcin
2025-07-05 10:09:15
Takie koncerty że za darmo bym nie poszedł a co dopiero za bilety. Już rok temu było słabo, wszyscy liczyli na zmiany i powrót koncertów na Plac Juranda. A jedyne co zmienili to nazwę i dali bilety.
Były mieszkaniev
2025-07-04 13:58:32
Na tej trasie prawie nikt. Nie trzyma odstępów. Jazda na zderzaku to oprócz wyprzedzania na ciągłej największe zagrożenie
M
2025-07-04 09:55:48