Minął rok od powołania do życia w Szczytnie, przez Ewangelickie Stowarzyszenie Betel, Centrum Integracji Społecznej. Jest ono jednym z trzech działających na terenie naszego województwa. Szczycieńskie centrum od samorządu województwa otrzymało dotację na wyposażenie w wysokości 29 400 zł.
Dyrektorem placówki w Szczytnie, która ma siedzibę na terenie Parafii Ewangelicko– Augsburskiej, jest Patrycja Lazar. Centrum wspiera osoby w kryzysie długotrwałego bezrobocia, mające trudności z wejściem lub powrotem na rynek pracy i do normalnego życia.
W tym celu pracownicy placówki dbają o pobudzenie aktywności, zwiększenie kompetencji, a w efekcie usamodzielnienie ekonomiczne osób objętych pomocą ośrodka. Obecnie centrum zatrudnia dwie osoby, które pomagają około 60 osobom, choć liczba korzystających z tej pomocy dynamicznie się zmienia. Placówka współpracuje też z obecnymi i potencjalnymi pracodawcami podopiecznych.
- Zaskoczyła nas skala zjawiska, zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wiele osób pracuje "na czarno" – mówi Patrycja Lazar. - Przez ten rok wieść o placówce rozchodziła się powoli, pocztą pantoflową. Nie reklamowaliśmy się specjalnie, głównie to uczestnicy przekazywali dalej informację o tym miejscu. O dotacji dowiedzieliśmy się w pierwszym tygodniu czerwca. Zdecydowanie w tym roku chcemy podjąć prace związane z modernizacją: przygotować salę do szkoleń i spotkań z uczestnikami, by była pomieszczeniem z prawdziwego zdarzenia, gdzie będzie można usiąść i porozmawiać.
O tym, jak wygląda codzienność placówki Patrycja Lazar opowiada tak:
- Praktycznie codziennie ktoś się do nas zgłasza. Nie każdemu da się jednak pomóc, z różnych powodów. Czasem osoby zwyczajnie nie mają chęci podjąć pracy, a tego nie przeskoczymy. Otrzymujemy dużo ofert od pracodawców, pozostaje jednak jeszcze kwestia tego, by odpowiadały one konkretnym uczestnikom. Zależy to od ich kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji. Zdarzali się też cwani pracodawcy, widzący jedynie korzyść finansową w niskich kosztach zatrudnienia uczestnika (koszt dla pracodawcy to 700 zł brutto i jest to wartość stała). My jednak trzymamy się tego, że zawsze stajemy po stronie pracownika.
Mimo występujących czasem formalnych przeszkoód, cenne są te chwile, kiedy uda sie komuś pomóc.
- W praktyce najczęściej występują trzy warunki przystąpienia do programu. Dana osoba musi nie mieć prawa do zasiłku czy do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może też być klientem KRUS. Najmilej jest widzieć, kiedy osoba po np. 18-letniej przerwie, bez większego doświadczenia zawodowego, wraca na rynek pracy, jest szczęśliwa, oddziałuje to na jej bliskich i przywraca to jej, w pewnym stopniu, sens życia tak naprawdę. Trzeba zaznaczyć, że czas i powody absencji bywają bardzo różne, np. powrót po urlopie macierzyńskim, odwyku, problemy psychologiczne, a nawet chęć rozpoczęcia na nowo po wyjściu z więzienia.
Betel to miasto biblijne w starożytnej Palestynie, nieopodal Jerozolimy. W języku hebrajskim słowo to oznacza "Dom Boga."
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28
Inicjatywa fajna, tylko powinno być \"Ja❤️ Rozogi\" Tu jest Polska.
Grzegorz Lewandowski
2025-06-27 21:36:33
Jak w piosence, Jest ściernisko, będzie lodowisko. A gdzie ci inwestorzy z kieszeniami wypchanymi milionami. Coś cicho w temacie, jakieś konkrety. Gdzie nowe miejsca pracy dla młodych.
mieszkaniec
2025-06-27 18:48:24
Na głównych ulicach naszego miasta pojawiły się oznaczenia na drzewach, na ul. Odrodzenia wiele drzew ma \"kropkę\" albo znak \"X\". Czy ktoś wie o co chodzi? Czy planowana jest pielęgnacja tych drzew, czy kolejna wycinka?
Monika
2025-06-27 12:43:12