Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Rok działalności i dotacja dla Centrum Integracji Społecznej Betel


Minął rok od powołania do życia w Szczytnie, przez Ewangelickie Stowarzyszenie Betel, Centrum Integracji Społecznej. Jest ono jednym z trzech działających na terenie naszego województwa. Szczycieńskie centrum od samorządu województwa otrzymało dotację na wyposażenie w wysokości 29 400 zł.



Dyrektorem placówki w Szczytnie, która ma siedzibę na terenie Parafii Ewangelicko– Augsburskiej, jest Patrycja Lazar. Centrum wspiera osoby w kryzysie długotrwałego bezrobocia, mające trudności z wejściem lub powrotem na rynek pracy i do normalnego życia.


Reklama

 

W tym celu pracownicy placówki dbają o pobudzenie aktywności, zwiększenie kompetencji, a w efekcie usamodzielnienie ekonomiczne osób objętych pomocą ośrodka. Obecnie centrum zatrudnia dwie osoby, które pomagają około 60 osobom, choć liczba korzystających z tej pomocy dynamicznie się zmienia. Placówka współpracuje też z obecnymi i potencjalnymi pracodawcami podopiecznych.

 

- Zaskoczyła nas skala zjawiska, zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wiele osób pracuje "na czarno" – mówi Patrycja Lazar. - Przez ten rok wieść o placówce rozchodziła się powoli, pocztą pantoflową. Nie reklamowaliśmy się specjalnie, głównie to uczestnicy przekazywali dalej informację o tym miejscu. O dotacji dowiedzieliśmy się w pierwszym tygodniu czerwca. Zdecydowanie w tym roku chcemy podjąć prace związane z modernizacją: przygotować salę do szkoleń i spotkań z uczestnikami, by była pomieszczeniem z prawdziwego zdarzenia, gdzie będzie można usiąść i porozmawiać.

 

O tym, jak wygląda codzienność placówki Patrycja Lazar opowiada tak:

 

Reklama

- Praktycznie codziennie ktoś się do nas zgłasza. Nie każdemu da się jednak pomóc, z różnych powodów. Czasem osoby zwyczajnie nie mają chęci podjąć pracy, a tego nie przeskoczymy. Otrzymujemy dużo ofert od pracodawców, pozostaje jednak jeszcze kwestia tego, by odpowiadały one konkretnym uczestnikom. Zależy to od ich kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji. Zdarzali się też cwani pracodawcy, widzący jedynie korzyść finansową w niskich kosztach zatrudnienia uczestnika (koszt dla pracodawcy to 700 zł brutto i jest to wartość stała). My jednak trzymamy się tego, że zawsze stajemy po stronie pracownika.

 

Mimo występujących czasem formalnych przeszkoód, cenne są te chwile, kiedy uda sie komuś pomóc.

 

- W praktyce najczęściej występują trzy warunki przystąpienia do programu. Dana osoba musi nie mieć prawa do zasiłku czy do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może też być klientem KRUS. Najmilej jest widzieć, kiedy osoba po np. 18-letniej przerwie, bez większego doświadczenia zawodowego, wraca na rynek pracy, jest szczęśliwa, oddziałuje to na jej bliskich i przywraca to jej, w pewnym stopniu, sens życia tak naprawdę. Trzeba zaznaczyć, że czas i powody absencji bywają bardzo różne, np. powrót po urlopie macierzyńskim, odwyku, problemy psychologiczne, a nawet chęć rozpoczęcia na nowo po wyjściu z więzienia.

 

Betel to miasto biblijne w starożytnej Palestynie, nieopodal Jerozolimy. W języku hebrajskim słowo to oznacza "Dom Boga."

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama