Minął rok od powołania do życia w Szczytnie, przez Ewangelickie Stowarzyszenie Betel, Centrum Integracji Społecznej. Jest ono jednym z trzech działających na terenie naszego województwa. Szczycieńskie centrum od samorządu województwa otrzymało dotację na wyposażenie w wysokości 29 400 zł.
Dyrektorem placówki w Szczytnie, która ma siedzibę na terenie Parafii Ewangelicko– Augsburskiej, jest Patrycja Lazar. Centrum wspiera osoby w kryzysie długotrwałego bezrobocia, mające trudności z wejściem lub powrotem na rynek pracy i do normalnego życia.
W tym celu pracownicy placówki dbają o pobudzenie aktywności, zwiększenie kompetencji, a w efekcie usamodzielnienie ekonomiczne osób objętych pomocą ośrodka. Obecnie centrum zatrudnia dwie osoby, które pomagają około 60 osobom, choć liczba korzystających z tej pomocy dynamicznie się zmienia. Placówka współpracuje też z obecnymi i potencjalnymi pracodawcami podopiecznych.
- Zaskoczyła nas skala zjawiska, zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wiele osób pracuje "na czarno" – mówi Patrycja Lazar. - Przez ten rok wieść o placówce rozchodziła się powoli, pocztą pantoflową. Nie reklamowaliśmy się specjalnie, głównie to uczestnicy przekazywali dalej informację o tym miejscu. O dotacji dowiedzieliśmy się w pierwszym tygodniu czerwca. Zdecydowanie w tym roku chcemy podjąć prace związane z modernizacją: przygotować salę do szkoleń i spotkań z uczestnikami, by była pomieszczeniem z prawdziwego zdarzenia, gdzie będzie można usiąść i porozmawiać.
O tym, jak wygląda codzienność placówki Patrycja Lazar opowiada tak:
- Praktycznie codziennie ktoś się do nas zgłasza. Nie każdemu da się jednak pomóc, z różnych powodów. Czasem osoby zwyczajnie nie mają chęci podjąć pracy, a tego nie przeskoczymy. Otrzymujemy dużo ofert od pracodawców, pozostaje jednak jeszcze kwestia tego, by odpowiadały one konkretnym uczestnikom. Zależy to od ich kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji. Zdarzali się też cwani pracodawcy, widzący jedynie korzyść finansową w niskich kosztach zatrudnienia uczestnika (koszt dla pracodawcy to 700 zł brutto i jest to wartość stała). My jednak trzymamy się tego, że zawsze stajemy po stronie pracownika.
Mimo występujących czasem formalnych przeszkoód, cenne są te chwile, kiedy uda sie komuś pomóc.
- W praktyce najczęściej występują trzy warunki przystąpienia do programu. Dana osoba musi nie mieć prawa do zasiłku czy do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może też być klientem KRUS. Najmilej jest widzieć, kiedy osoba po np. 18-letniej przerwie, bez większego doświadczenia zawodowego, wraca na rynek pracy, jest szczęśliwa, oddziałuje to na jej bliskich i przywraca to jej, w pewnym stopniu, sens życia tak naprawdę. Trzeba zaznaczyć, że czas i powody absencji bywają bardzo różne, np. powrót po urlopie macierzyńskim, odwyku, problemy psychologiczne, a nawet chęć rozpoczęcia na nowo po wyjściu z więzienia.
Betel to miasto biblijne w starożytnej Palestynie, nieopodal Jerozolimy. W języku hebrajskim słowo to oznacza "Dom Boga."
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48