Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Piknik z licytacją i nowym stypendystą Fundacji Humanus


Chociaż licytacja może się wielu osobom kojarzyć z zajęciem komorniczym, to sobotnie spotkanie w Czarnym Piecu nie miało nic wspólnego ze spłacaniem, a wręcz przeciwnie – powiązane było z pozyskiwaniem funduszy. Licytacji podlegały obrazy, powstałe właśnie w Czarnym Piecu, podczas dorocznych plenerów malarskich, organizowanych przez Czesława Nowakowskiego. - Tegoroczna licytacja przynisła dochód w wysokości 8,2 tys. zł – mówi pan Czesław. - To kwota, która wystarczy, by wesprzeć dwie młode osoby, jako stypendystów Fundacji Humanus.Czesław Nowakowski tę fundację powołał do życia w 2017 roku. Znacznie wcześniej jednak, w swoim domu w Czarnym Piecu (choć jest mieszkańcem stolicy) organizował plenery malarskie, z udziałem nie tylko polskich, ale i zagranicznych artystów.

 

Wystawy poplenerowe można było oglądać w Szczytnie i w gminnych ośrodkach kultury naszego powiatu, a później plenerowy dorobek artystyczny "podróżował" także po kraju i niekiedy po świecie. Nie cały. Zasadą było, przynajmniej od czasu powołania fundacji, że każdy z artystów jeden z obrazów, namalowanych podczas pleneru, przekazuje na rzecz fundacji. I te właśnie obrazy były licytowane podczas Pikniku Kulturalnego, który odbył się w minioną sobotę.

 

Nie był to jednak ani jedyny, ani też najbardziej wzruszający punkt sobotniego wydarzenia. Emocje – zdziwienie i radość – okazał młody mieszkaniec Nowego Dworu, uzdolniony Mikołaj Wojciechowski, o którym zresztą "Tygodnik Szczytno" pisał kilka miesięcy temu.


Reklama

 

Mikołaj, uczeń olsztyńskiego Liceum Plastycznego, został tegorocznym stypendystą Fundacji Humanus. Bo takim właśnie celom ona służy: wspieraniu i pomaganiu uzdolnionej młodzieży i wyróżniającym się pozytywnie dzieciom z rodzin zagrożonych marginalizacją.

 

- Podczas sobotniego pikniku Mikołaj dostał od nas w prezencie komputer przystosowany do tworzenia grafiki – mówi Czesław Nowakowski. - Uzyskana podczas licytacji kwota pozwoli na to, by w przyszłym roku fundacja miała dwóch stypendystów jednocześnie.

 

Piknik był kulturalny nie tylko z nazwy. Goście: samorządowcy od lat patronujący czarnopiecowym plenerom (przerwanym przez pandemię), przedstawiciele instutucji kultury, artyści i wiele innych zainteresowanych wydarzeniem osób, mieli okazję podziwiać młodych muzyków. Śpiewała dla nich 9-letnia Marcela Maciejczuk, na skrzypcach grała Ola Koperska, a na akordeonie – Dawid Kowalczyk.

Reklama

 

Były też gitarowe popisy "dorosłe" w wykonaniu Waldemara Pawlikowskiego, Janusza Maćkowskiego oraz grupy Kamper. Nie zabrakło też akcentu, odnoszącego się do obecnej, wojennej rzeczywistości, gdyż w części artystycznej pikniku wystąpił także ukraiński śpiewak – Leo Kunicki.

 

Czesław Nowakowski to postać nietuzinkowa. Warszawski przedsiębiorca, od dziesięcioleci spędzający w Czarnym Piecu każdą niemal wolną chwilę. Wolną – czyli tę, której nie poświęca na swoje pasje sportowe (jest maratończykiem) czy artystyczne, chociaż te ostatnie z pobytem na Mazurach doskonale łączy, czego sobotni piknik był dowodem.

 

Fot. Zygmunt MężykowskiKomentarze do artykułu

Alex

Jarek ty daj coś że swojego sytego portfela a nie za darmo się lansujesz

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama