Piątek, 4 Lipiec
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy -

Reklama


Reklama

Od stycznia nie wyrzucisz ubrań do kosza – czas na zmiany


Od stycznia 2025 roku nie wyrzucimy już starych ubrań do kosza na odpady zmieszane. Nowe unijne przepisy mają ograniczyć ilość tekstyliów trafiających na wysypiska i zwiększyć recykling. Co to oznacza w praktyce?



Od 1 stycznia 2025 roku w życie wchodzą przepisy nakładające obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych i odzieży. Dziś wiele osób wrzuca stare ubrania czy zużyte buty do koszy na odpady zmieszane, ale już wkrótce takie postępowanie będzie niezgodne z prawem. Zmiany wprowadza unijna dyrektywa, która ma na celu zmniejszenie ilości tekstyliów trafiających na wysypiska i poprawę efektywności ich ponownego wykorzystania.

 

Średnio każdy Europejczyk kupuje rocznie 26 kg ubrań, z czego 11 kg trafia na śmietnik. Niestety, aż 87% odpadów tekstylnych jest spalanych lub składowanych na wysypiskach. Tylko 1% ubrań poddawany jest recyklingowi, co pokazuje, jak wiele surowców marnujemy. W Polsce zmiany mają pomóc w odwróceniu tego trendu.


Reklama

 

Co zmieniają nowe przepisy?

Każda gmina będzie musiała zorganizować selektywną zbiórkę odpadów tekstylnych. Stare ubrania, pościel czy buty mieszkańcy będą mogli oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), specjalnych kontenerów wyznaczonych przez gminy lub przekazywać je organizacjom charytatywnym i firmom zajmującym się recyklingiem.

 

Celem nowych regulacji jest ograniczenie odpadów i umożliwienie wykorzystania tekstyliów w nowych formach. Wiele z nich można przerobić na materiały izolacyjne, ścierki przemysłowe czy włókniny. Ubrania w dobrym stanie mogą natomiast trafić do osób potrzebujących.

Reklama

 

 

Dla wielu osób nowe przepisy mogą oznaczać dodatkowy wysiłek, ale są też szansą na zmianę podejścia do mody i gospodarki odpadami. Stare ubrania zamiast na wysypisku mogą zyskać drugie życie – czy to poprzez recykling, czy dzięki przekazaniu ich potrzebującym.

 

 

Warto zacząć segregować tekstylia już dziś. Stare ubrania, które są w dobrym stanie, można oddać do organizacji charytatywnych. Te zniszczone lepiej przekazać do PSZOK-ów lub specjalnych punktów zbiórki odpadów tekstylnych. Dzięki temu pomożemy ograniczyć ilość odpadów i wpłyniemy na poprawę stanu środowiska.

 



Komentarze do artykułu

Polak

W Chinach spalają wszelkie odpady, a z popiołów produkują kostkę brukową, wystarczy tylko zainstalować na kominach odpowiednie filtry. Niestety Polska to stan umysłu, i uśmiechnięci poliniacy prędzej będą jeść swoje śmieci, niż zaczną myśleć.

Do Anonymus

To prawda, ale kochamy być hipokrytami! Lubię łazić po lasach i widzę co się dzieje z częściami samochodowymi, których nikt nie chce odbierać. A szmata, to szmata. Wątpliwy recykling i oddawanie innym? A ileż ktoś może tego przyjąć, będą zalegać na strychach lub w piwnicach, a w razie pożaru dodatkowe sycenie ognia. Ale UE dba :D

Anonymus

Opserwator to co piszesz to pikuś. Bo ten cały recykling to spalanie odpadów w ciepłowniach lub na płonących składowiskach. Teraz jak będę mieć do wywalenia dziurawe skarpety lub gacie, to musze je oddać do PSZOK?

obserwator

\"Dzięki temu pomożemy ograniczyć ilość odpadów i wpłyniemy na poprawę stanu środowiska\". Co za bzdura! Więcej szmat pojawi się w lasach i w przydrożnych rowach, bo ostatecznie i tak do niczego nie będą się nadawały!

Napisz

Reklama


Komentarze

  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...

    Kamil


    2025-07-03 22:04:59
  • „Pędził” przez Rekownicę 103 km/h. 44-latek stracił prawo jazdy
    O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40

    Rak Szlachetny


    2025-07-03 20:30:49
  • „Zapomnieli o naszych Złotych Godach!” Burmistrz odpowiada na poruszający list seniora ze Szczytna
    Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.

    senior


    2025-07-03 18:55:26
  • Świętajno nie burzy. Radni ratują budynek GOK za 20 milionów (zdjęcie)
    Brawo! Popieram

    Robert Częścik


    2025-07-03 18:45:55
  • Szczytno zbroi się na muzyczne uderzenie. Hunter, Smolasty, Lady Pank i Pidżama Porno na jednej scenie!
    Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.

    Polak


    2025-07-03 18:13:21
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.

    Śmieszek


    2025-07-03 13:26:15
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.

    Phi


    2025-07-02 11:50:52
  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!

    Szczery demokrata


    2025-07-02 06:23:58
  • Recepta na zdrowie: Prostota i natura – zaprasza Radosław Niksa
    Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.

    Polak


    2025-07-01 12:42:54
  • Marzy o prawdziwym domu
    Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa

    zły


    2025-07-01 07:37:53

Reklama