Ogólnopolskie i światowe media straszą koronawirusem. Nasz powiat jest szczególnie narażony na jego działania, bo może do nas dotrzeć drogą lotniczą. Sprawdziliśmy, jakimi zabezpieczaniami przed takim zagrożeniem dysponuje lotnisko w Szymanach. Na nasze pytania odpowiada Dominik Markowski z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
Ilu średnio miesięcznie pasażerów przylatuje do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury? Z jakich kierunków (lotnisk)?
W ubiegłym roku z lotniska Olsztyn-Mazury skorzystało 154 319 pasażerów, co daje liczbę ok. 12 tysięcy pasażerów miesięcznie. Obecnie w siatce połączeń znajdują się bezpośrednie loty do Londynu Luton, Londynu Stansted, Dortmundu, Kolonii-Bonn i Krakowa.
Ostatnio świat żyje strachem przed koronawirusem. Jakimi zabezpieczeniami dysponuje lotnisko w Szymanach przed takimi zagrożeniami. Jak wygląda ocena stanu zdrowia pasażerów?
W trosce o bezpieczeństwo pracowników lotniska oraz pasażerów korzystających z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, zarządzający lotniskiem współpracuje ze służbami państwowymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Służby lotniska monitorują sytuację, śledzą komunikaty oraz stosują się do rekomendacji europejskich i światowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia oraz transportem lotniczym.
Aktualnie w celu zapobiegania chorobie zalecamy pasażerom stosowanie następujących działań: unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, przestrzeganie higieny podczas oddychania, tj. zasłaniania w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust, częste mycie rąk, stosowanie płynów antybakteryjnych i chusteczek jednorazowych, unikanie dotykania oczu, nosa i ust brudnymi dłońmi.
Osoby podróżujące z lub do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, które stwierdzą u siebie lub osób z ich otoczeniach symptomy takie jak: gorączka powyżej 38 st. C, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem proszone są o niezwłoczne powiadomienie personelu lotniczego lub funkcjonariuszy służb państwowych.
Czy zdarzyło się w historii portu lotniczego, że jakiś pasażer bądź grupa pasażerów wymagała interwencji służb medyczno-sanitarnych?
Nie odnotowaliśmy takiej sytuacji.
Ta buda jest okropna, jak można uzyskać zgodę na takie coś
Gabi
2025-04-21 16:27:32
Szczytno bez apteki na Święta. O ile bez problemu uzyskaliśmy pomoc świąteczną w poradni szpitala, o tyle wykup lekarstwa byl niemożliwy. Kolejka kilkudziesiąt metrów przy okienku w Kauflandzie, mimo informacji, że apteka otwarta od 14, nikogo nie było. Najbliższa czynna w Olsztynie. To po prostu skandal.
Gabi
2025-04-21 14:39:57
Masakra, żeby nie było otwartej apteki ,jeśli ktoś zachruje nagle nie możliwości wykupienia leków w Święta
Nike
2025-04-21 11:16:18
A, co to? w Pasymiu przygotowują ośrodek dla muzułmańskich uchodźców ?
HANS
2025-04-21 03:33:30
Zatrważające jest niszczenie brzegów jezior na Mazurach, krainy tysiąca jezior! Wiele jest przykładów, ostatnio ktoś zniszczył w biały dzień fragment dzikiego brzegu jeziora Kiernik.
Mekno
2025-04-18 14:52:52
Cóż tu powiedzieć - mnie się podoba ten \"zestaw\" mojej młodości Farben Lehre, Pidżma, Hunter, Lady Pank. Nie wiem, co na to pokolenie moich dzieci. Dobrze, że burmistrz - no bo kto inny może ustalać repertuar DiNS - odkrywa dla siebie nowe obszary kultury pop.
Śmieszek
2025-04-18 11:06:36
Problem jest taki, że niektórzy właściciele działek wzdłuż jeziora pogrodzili się nielegalnie aż do samego brzegu nie na swoich działkach i blokują dostęp do jeziora, bo to podobno ich rekompensata. Gmina powinna zadbać o dostęp do wody dla wszystkich . Wzdłuż tej drogi położonę są instalacje , kanalizacja i prąd, powinna być przejezdna dla karetek, straży, kurierów itd.
Wiem
2025-04-18 09:40:56
Czasami pies potrafi lepiej się zachować niż człowiek. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
,, Że tak powiem\"
2025-04-18 06:27:28
Złapali i co? i mogą mu naskoczyć, dostanie trzeci zakaz i będzie miał w czterech literach milicjantów
Dorota
2025-04-17 22:41:19
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38