Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Między Pcimiem a Pacanowem – felieton Jerzego Niemczuka


Listy dostarcza mi od pewnego czasu urocza, uśmiechnięta doręczycielka. Ja też staram się być miły i chyba mi się udaje, bo jeszcze awizo od niej nie dostałem. Podjeżdża pod bramę, trąbi dyskretnie, tak jak się umówiliśmy, Ruda szczekaniem daje mi znać, że to ona przyjechała, a ja pędzę podpisywać.Kiedy pojechałem do Olsztyna wysyłać swoją książkę do znajomych, na najbliższą pocztę doprowadziła mnie nawigacja, ale poczta ukryła się za rogiem. Odczekałem chwilę i trafiłem za listonoszem, który się pokazał z torbą na kółkach.

 

W okienku panienka naznaczona emblematem „Ja się uczę”. I rzeczywiście. Oczy miała okrągłe z emocji i próbowała podejmować kolejne wyzwania.

 

- Masz znaczki po osiem? – zwróciła się do koleżanki.

A tamta życzliwie:

- Mam, ale sprawdź, bo może masz po cztery.

- Oj tak! – zawstydzona.

Śmiejemy się. Życzliwie. Ja też debiutuję co jakiś czas, więc dobrze ją rozumiem. Ale im dalej tym gorzej.

 

Wysłałem dwie książki w tej samej miejscowości pod Warszawą. Jedną do Krzysztofa D. oraz jego żony Violi O. Drugą do Krystyny Ch. Priorytetem. Najdroższą pocztą w Europie. Obie doszły już po trzech dniach. Do Krzysztofa i jego żony. Listonosz uznał widocznie, jak przesyłka ta sama, ten sam nadawca i adres zbliżony, to reszta nie robi różnicy.

 


Reklama

O ile mi wiadomo pensje listonoszów i pań w okienkach nie rosną. Rosną ceny pocztowych usług monopolisty, ale nie ich jakość, bo listy priorytetem, jak już dochodzą, to razem ze zwykłymi. Rosną z pewnością apanaże władz PP, a przy okazji ich arogancja i pycha.

 

Minister od poczty, która nie działa, jak należy, okazał ją niedawno w Pacanowie, zawieszając w trybie natychmiastowym naczelniczkę poczty, która wyraziła niezadowolenie sposobem zarządzania. Może, gdyby jego władza była jeszcze większa, to by nie zawiesił, ale powiesił dla przykładu. Inne wyzwania, takie jak usprawnienie kontaktów między pocztą a klientem, wprowadzenie rozwiązań, które z powodzeniem stosują firmy kurierskie, przerastają jego kompetencje.

 

A w Pacanowie mógł pokazać sprawczość władzy i jej możliwości. Dwie. Wyrzucać i przyjmować. Dla PiS kadry są wszystkim. Co mają. Reszta – kwalifikacje, umiejętności, know-how, doświadczenie – jest albo u konkurencji, albo na wylocie. Kucharka może wyrzucać do kosza wyroki europejskiego trybunału, to i minister może wyrzucać pracowniczkę poczty w Pacanowie, kiedy go najdzie ochota. To ten osławiony possibilizm w terenowej wersji na cito.

 

Z Pcimia do Pacanowa niby daleko, a jednak blisko. Priorytet osiem, benzyna też tyle. Pod tym względem wyprzedzamy Europę. Przy tych cenach daleko nie zajedziemy. Jak się nie da wyprzedzić, do się dołga. Na przykład, że sprzedaż kwitnącego „Lotosu” węgierskiemu słupowi Putina, po cenie niższej niż wycena sprzed lat, jest wymuszona przez Unię Europejską. A gdzie reszta? Pieniędzy oczywiście.

Reklama

 

Jako laureat nagrody Makuszyńskiego protestuję przeciwko temu, żeby w Pacanowie w roli Matołka występował jakiś niewydarzony minister. Występ ministra powinien zostać wymazany z pamięci, bo obraża Pacanów, z którego pochodzi sympatyczny koziołek, a sam minister zawieszony w trybie natychmiastowym przez któregoś oberministra czy nawet prezesa. Co nie nastąpi. Choć z drugiej strony kandydatów na aroganckich ministrów we władzach nie brakuje, więc łatwo go będzie zastąpić.

 

Na fotografii Koziołek Matołek udekorowany przeze mnie medalem „Gloria Artis”. Rzeźba Andrzeja Renesa.

 Komentarze do artykułu

Co wojewodzie to .....

Artykuł o niczym.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama