We wtorek, 7 maja we wszystkich szkołach w Polsce maturzyści przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Musieli nie tylko napisać wypracowanie na jeden z tematów, ale także i odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu popularnonaukowego.
We wtorek, 7 maja we wszystkich szkołach w Polsce maturzyści przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Musieli nie tylko napisać wypracowanie na jeden z tematów, ale także i odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu popularnonaukowego.
W tym roku na maturze z polskiego maturzyści mogli porównać obraz przeszłości opisany w noweli "Gloria Victis" Elizy Orzeszkowej z tym z wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze" lub przedstawić rolę autorytetów w społeczeństwie na podstawie dyskusji bohaterów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Mieli za zadanie także odpowiedzieć na pytania do tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka "44 zera". Jak twierdzi Danuta Maroszek, dyrektorka szczycieńskiego ZS 2 młodzież chętniej decydowała się na poziom podstawowy, także przy wyborze przedmiotów dodatkowych.
Najczęściej wybieranym przedmiotem w ZS 1 i ZS 2 była geografia, natomiast w ZS 3 geografia królowała, ale jedynie na poziomie podstawowym, na rozszerzeniu większość wybrała chemię, która w dwóch pierwszych placówkach na liście "popularności" znajdowała się na samym końcu. We wszystkich trzech szkołach zdecydowana większość zamierza także przystąpić do testu z języka angielskiego. W tym roku w ZS nr 1 i 2 nie było też absolwentów, którzy chcieliby zdawać przedmioty, takie jak historia sztuki czy wiedza o tańcu. - W ubiegłym roku owszem była dwójka uczniów, ktorzy zadeklarowali chęć zdawania matury z hiszpańskiego i włoskiego, ale w tym nasi maturzyści postawili na przedmioty znajdujące się w ramowych planach nauczania – informuje Danuta Maroszek. W placówce im. Jana III Sobieskiego piątka uczniów postanowiła jednak sprawdzić swoją wiedzę z "nietypowych" przedmiotów. Czterech maturzystów podejdzie do egzaminu z historii sztuki, a jeden z historii muzyki.
- W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 126 absolwentów, z czego 54 to ci, którzy ukończyli szkołę w ubiegłych latach. Teraz ponownie "podchodzą" do pisania testów, tym razem z pojedynczych już przedmiotów jak matematyka, polski czy język angielski. W ZS nr 3 zdawać będą wszyscy uczniowie plus 7 osób z lat poprzednich, w sumie 209 absolwentów. - W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 133 uczniów – mówi Dorota Sadowska, wicedyrektorka ds. dydaktycznych ZS nr 1 w Szczytnie.
Tegoroczni absolwenci szkół, którzy natomiast podjęli próbę zdania egzaminu dojrzałości w środę, 8 maja zmagali się z rozwiązywaniem zadań matematycznych, a już dzisiaj (czwartek, 9 maja) czeka na nich język angielski.
Patrycja Woźniak
fot. Patrycja Woźniak
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46
Dziś rozprawa?
2025-04-30 07:27:20
Ciężko się to czyta. Opowiadanie o bezpieczeństwie energetycznym w chwili, gdy Hiszpania i Portugalia zostały pozbawione prądu, a polskie elektrownie, planuje się na potęgę zamykać w imię klimatycznych idiotyzmów i niemieckiego biznesu zakrawa na kpinę z normalnych ludzi. Również miliardy, przewidziane na wsparcie niemieckiego i francuskiego przemysłu obronnego trudno nie mogą być przez zdrowo myślących postrzegane jako sukces Polski. Bezpieczeństwo gospodarcze i żywnościowe również jest zagrożone przez działania brukselskich komisarzy ludowych wspieranych przez ekoterrorystów. Osobiście wolał bym, aby nasza prezydencja zamiast tych \"sukcesów\" wpłynęła na rynek energetyczny w taki sposób, że nie będziemy mieli najdroższego prądu w Europie.
Wiesław Nosowicz
2025-04-29 15:54:57
Budują na Królewskim dla kolesi i mieszkańców
Antyukrainiec
2025-04-29 14:21:33
No tak, wicestarosta zajmuje się drobiazgami. Wstyd dla tych radnych którzy go wybrali na to stanowisko.
kozaostra.
2025-04-29 12:22:59
Kamilku kochany, coś niesmacznego na śniadanie? Źle w życiu wiecznym malkontentom, uśmiechnij się, dobrze?
Marlena
2025-04-29 09:30:32