W gminie Rozogi realizowane są inwestycje „wymyślone” przez mieszkańców i rady sołeckie. Co ciekawe, w kilku miejscowościach wskazano na potrzebę montażu lamp solarnych. I takie zostały rozmieszczone: w Zawojkach i Rozogach – po dwie, a w Radostowie i Klonie – po jednej.
Są to pierwsze takie lampy, które rozmieszczone zostały w naszej gminie – podkreśla wójt Zbigniew Kudrzycki. - Koszt każdej z nich waha się w okolicach 4-5 tysięcy złotych. Są to urządzenia już dość dobrej jakości, bo ogólnie takie lampy kosztują od 3 do nawet 10 tysięcy złotych.
Mogłoby się pozornie wydawać, że przy takich kosztach zwrot z tytułu oszczędności energii będzie trwał długo, ale wójt twierdzi, że tak nie jest. Z jego pobieżnych wyliczeń wynika, że montaż tradycyjnego oświetlenia kosztowałby niemal tyle samo.
- Do ustawienia zwykłych lamp potrzebna jest dokumentacja techniczna, a sama mapka do celów projektowych kosztuje tysiąc złotych – mówi. - Trzeba zapłacić za projekt, ustawić słup albo zapłacić operatorowi energetycznemu za wykorzystanie jego słupa itp. W przypadku lamp solarnych ich ustawienie nie wymaga tylu formalności. Wystarcza zgłoszenie do starostwa. A wspomniane 4 czy 5 tysięcy obejmuje praktycznie całą instalację takiej lampy. Na koniec pozostaje już tylko... nie płacić za energię.
Małgorzata Z.J
Witam. I jak sprawują się latarnie solarne? Godne polecenia? Pozdrawiam