Promocja. Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu. Występują w ciele człowieka fizjologicznie i pozwalają na kontrolę wydalania stolca. Potoczna nazwa „hemoroidy” używana jest jednak nie w kontekście guzków, lecz zastępczo na określenie choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu. Jak uniknąć ich powstawania? Sprawdź, czytając poniższy tekst!
Hemoroidy to jedna z najczęściej występujących u człowieka chorób układu pokarmowego. Dotyczy części końcowej jelita grubego, czyli odbytu. Jak wynika ze statystyk, jest bardzo rozpowszechnioną dolegliwością, która dotyka nawet co drugiego mieszkańca Polski. Występuje często u kobiet w ciąży, znacząco utrudniając przeżywanie tego okresu z uwagi dyskomfort i związane z problemem kłopotliwe dolegliwości bólowe.
Warto jednak podkreślić, że hemoroidy są stosunkowo łatwe w leczeniu i zwykle w porę rozpoznane i leczone, nie wymagają interwencji chirurgicznej. Dlatego jeśli tylko zauważysz objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę, udaj się na konsultację do specjalisty. Schorzeniami końcowej części odcinka pokarmowego zajmuje się proktolog i to właśnie do niego najlepiej zwrócić się po pomoc. Lekarz zbada cię i wprowadzi leczenie adekwatnie do rozpoznanego stadium stanu chorobowego.
Struktury naczyniowe ułatwiające wypróżnianie zmieniają się niekiedy w żylaki odbytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy następuje korelacja niesprzyjających czynników: wrażliwość struktur naczyniowych z jednej strony oraz zbyt częsty lub mocny napór z drugiej.
Żylaki odbytu dzielą się pod względem miejsca występowania na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne znajdują się poza odbytem i można je zaobserwować bez użycia specjalnego sprzętu medycznego, natomiast wewnętrzne są niewidoczne, ponieważ znajdują się w odbycie. Lekarz może stwierdzić ich obecność podczas badania per rectum.
Wśród najczęściej występujących objawów hemoroidów wymienia się:
pieczenie i świąd w okolicach odbytu (jest to główny objaw),
obecność śluzu,
krwawienie podczas wypróżniania,
uczucie niepełnego wypróżnienia,
obecność stanów zapalnych okolic odbytu.
Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza, kiedy zauważą krew w kale. Jest to błąd, ponieważ z wizytą nie należy zwlekać. Warto do proktologa zgłosić się już przy stwierdzeniu pieczenia okolic odbytu. Leczenie wdrożone na tym etapie jest znacznie skuteczniejsze, a odpowiednie leki i zmiana nawyków szybko przynoszą choremu ulgę i poprawę samopoczucia.
Nieprawidłowości w obrębie odbytu nie zawsze świadczą o hemoroidach. Mogą być przyczyną innych, znacznie bardziej poważnych chorób, np. raka jelita grubego. Dlatego tym bardziej nie należy zwlekać z pójściem do lekarza – wdrożenie leczenia na wczesnym etapie nowotworu daje bardzo duże szanse na wyleczenie.
Choć do dziś nie ustalono ostatecznie przyczyn choroby hemoroidalnej, to jednak wśród prawdopodobnych powodów żylaków odbytu wymienia się najczęściej:
zaburzenia rytmu wypróżnień,
brak ruchu i aktywności fizycznej,
nieodpowiednią dietę, a w szczególności zbyt małe ilości błonnika pokarmowego dostarczane z pożywieniem,
zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane ciążą,
obciążenia genetyczne.
Choć powstaniu hemoroidów nie zawsze da się zapobiec, to jednak można zrobić wiele, żeby opóźnić ich powstawanie, a także załagodzić skutki dolegliwości oraz zapobiec nawrotom. Najważniejsze zasady to:
spożywanie odpowiednich ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit,
picie odpowiednich ilości wody,
wystrzeganie się produktów wywołujących zaparcia (np. czekolady),
zapewnienie sobie codziennej dawki ruchu,
unikanie dźwigania,
wypróżnianie, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę,
zaniechanie parcia na stolec – z zaparciami trzeba poradzić sobie, stosując odpowiednie środki farmakologiczne i nawadniając organizm.
Hemoroidom sprzyja również otyłość czy nadwaga, dlatego jeśli twoja waga nie jest prawidłowa, postaraj się ją zredukować.
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29