Promocja. Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu. Występują w ciele człowieka fizjologicznie i pozwalają na kontrolę wydalania stolca. Potoczna nazwa „hemoroidy” używana jest jednak nie w kontekście guzków, lecz zastępczo na określenie choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu. Jak uniknąć ich powstawania? Sprawdź, czytając poniższy tekst!
Hemoroidy to jedna z najczęściej występujących u człowieka chorób układu pokarmowego. Dotyczy części końcowej jelita grubego, czyli odbytu. Jak wynika ze statystyk, jest bardzo rozpowszechnioną dolegliwością, która dotyka nawet co drugiego mieszkańca Polski. Występuje często u kobiet w ciąży, znacząco utrudniając przeżywanie tego okresu z uwagi dyskomfort i związane z problemem kłopotliwe dolegliwości bólowe.
Warto jednak podkreślić, że hemoroidy są stosunkowo łatwe w leczeniu i zwykle w porę rozpoznane i leczone, nie wymagają interwencji chirurgicznej. Dlatego jeśli tylko zauważysz objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę, udaj się na konsultację do specjalisty. Schorzeniami końcowej części odcinka pokarmowego zajmuje się proktolog i to właśnie do niego najlepiej zwrócić się po pomoc. Lekarz zbada cię i wprowadzi leczenie adekwatnie do rozpoznanego stadium stanu chorobowego.
Struktury naczyniowe ułatwiające wypróżnianie zmieniają się niekiedy w żylaki odbytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy następuje korelacja niesprzyjających czynników: wrażliwość struktur naczyniowych z jednej strony oraz zbyt częsty lub mocny napór z drugiej.
Żylaki odbytu dzielą się pod względem miejsca występowania na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne znajdują się poza odbytem i można je zaobserwować bez użycia specjalnego sprzętu medycznego, natomiast wewnętrzne są niewidoczne, ponieważ znajdują się w odbycie. Lekarz może stwierdzić ich obecność podczas badania per rectum.
Wśród najczęściej występujących objawów hemoroidów wymienia się:
pieczenie i świąd w okolicach odbytu (jest to główny objaw),
obecność śluzu,
krwawienie podczas wypróżniania,
uczucie niepełnego wypróżnienia,
obecność stanów zapalnych okolic odbytu.
Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza, kiedy zauważą krew w kale. Jest to błąd, ponieważ z wizytą nie należy zwlekać. Warto do proktologa zgłosić się już przy stwierdzeniu pieczenia okolic odbytu. Leczenie wdrożone na tym etapie jest znacznie skuteczniejsze, a odpowiednie leki i zmiana nawyków szybko przynoszą choremu ulgę i poprawę samopoczucia.
Nieprawidłowości w obrębie odbytu nie zawsze świadczą o hemoroidach. Mogą być przyczyną innych, znacznie bardziej poważnych chorób, np. raka jelita grubego. Dlatego tym bardziej nie należy zwlekać z pójściem do lekarza – wdrożenie leczenia na wczesnym etapie nowotworu daje bardzo duże szanse na wyleczenie.
Choć do dziś nie ustalono ostatecznie przyczyn choroby hemoroidalnej, to jednak wśród prawdopodobnych powodów żylaków odbytu wymienia się najczęściej:
zaburzenia rytmu wypróżnień,
brak ruchu i aktywności fizycznej,
nieodpowiednią dietę, a w szczególności zbyt małe ilości błonnika pokarmowego dostarczane z pożywieniem,
zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane ciążą,
obciążenia genetyczne.
Choć powstaniu hemoroidów nie zawsze da się zapobiec, to jednak można zrobić wiele, żeby opóźnić ich powstawanie, a także załagodzić skutki dolegliwości oraz zapobiec nawrotom. Najważniejsze zasady to:
spożywanie odpowiednich ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit,
picie odpowiednich ilości wody,
wystrzeganie się produktów wywołujących zaparcia (np. czekolady),
zapewnienie sobie codziennej dawki ruchu,
unikanie dźwigania,
wypróżnianie, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę,
zaniechanie parcia na stolec – z zaparciami trzeba poradzić sobie, stosując odpowiednie środki farmakologiczne i nawadniając organizm.
Hemoroidom sprzyja również otyłość czy nadwaga, dlatego jeśli twoja waga nie jest prawidłowa, postaraj się ją zredukować.
Oj, tak, tak! Tam zawsze był tzw. kiosk. Ja pamiętam taki blaszany, przeszklony. Być może wcześniej stał tam \"drewniak\". Te napoleonki, pączki... Mordki i łapki oblepione lukrem, kremem stawiały się na lekcji po tej dużej przerwie.
Sentymentalna
2025-07-16 12:49:27
No, mnie z dzieciństwem kojarzy się chleb od Bielskiego lub Kochanka. A w tym punkcie, a nieopodal chodziłam do podstawówki, była też kiedyś cukiernia czy piekarnia i na długich przerwach biegało się tam po spore ciastka \"ptasie mleczko\"...
Tutejsza
2025-07-16 11:20:14
Tekst nieciekawy, po prostu wylana żółć z głebi trzewi pana Mądrzejowskiego okraszony nieciekawym zdjęciem. Jak nie macie felietnistów, to może warto ogłosić jakiś konkurs, a nie publikować treści o niskim i watpliwym poziomie. Może chwila refleksji?
Joanna
2025-07-16 11:17:08
Co to SIM?
Gabi
2025-07-16 09:35:16
Gratuluję odwagi oderwania się odnzielonego koryta.
Obserwator
2025-07-16 00:44:02
Już zapewne Zieloni obstawili ten Stołek. Konkurs to farsa. O ile będzie :)
Obserwator
2025-07-16 00:43:05
To ciekawe kto z PSL zasiądzie na stołku, Jarku czekamy i obserwujemy!
Mieszkańcy
2025-07-15 16:55:33
Żołądek zawsze daje znać gdy jest pusty ale mózg niestety nie.
kozaostra
2025-07-15 15:20:02
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55