Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Jak uniknąć hemoroidów, gdy prowadzi się siedzący tryb życia?


Promocja. Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu. Występują w ciele człowieka fizjologicznie i pozwalają na kontrolę wydalania stolca. Potoczna nazwa „hemoroidy” używana jest jednak nie w kontekście guzków, lecz zastępczo na określenie choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu. Jak uniknąć ich powstawania? Sprawdź, czytając poniższy tekst!


 • Data:

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to jedna z najczęściej występujących u człowieka chorób układu pokarmowego. Dotyczy części końcowej jelita grubego, czyli odbytu. Jak wynika ze statystyk, jest bardzo rozpowszechnioną dolegliwością, która dotyka nawet co drugiego mieszkańca Polski. Występuje często u kobiet w ciąży, znacząco utrudniając przeżywanie tego okresu z uwagi dyskomfort i związane z problemem kłopotliwe dolegliwości bólowe.

Warto jednak podkreślić, że hemoroidy są stosunkowo łatwe w leczeniu i zwykle w porę rozpoznane i leczone, nie wymagają interwencji chirurgicznej. Dlatego jeśli tylko zauważysz objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę, udaj się na konsultację do specjalisty. Schorzeniami końcowej części odcinka pokarmowego zajmuje się proktolog i to właśnie do niego najlepiej zwrócić się po pomoc. Lekarz zbada cię i wprowadzi leczenie adekwatnie do rozpoznanego stadium stanu chorobowego.

Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne

Struktury naczyniowe ułatwiające wypróżnianie zmieniają się niekiedy w żylaki odbytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy następuje korelacja niesprzyjających czynników: wrażliwość struktur naczyniowych z jednej strony oraz zbyt częsty lub mocny napór z drugiej.

Żylaki odbytu dzielą się pod względem miejsca występowania na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne znajdują się poza odbytem i można je zaobserwować bez użycia specjalnego sprzętu medycznego, natomiast wewnętrzne są niewidoczne, ponieważ znajdują się w odbycie. Lekarz może stwierdzić ich obecność podczas badania per rectum.

Jakie są objawy hemoroidów?

Wśród najczęściej występujących objawów hemoroidów wymienia się:

 • pieczenie i świąd w okolicach odbytu (jest to główny objaw),

 • obecność śluzu,

 • krwawienie podczas wypróżniania,

 • uczucie niepełnego wypróżnienia,

 • obecność stanów zapalnych okolic odbytu.

Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza, kiedy zauważą krew w kale. Jest to błąd, ponieważ z wizytą nie należy zwlekać. Warto do proktologa zgłosić się już przy stwierdzeniu pieczenia okolic odbytu. Leczenie wdrożone na tym etapie jest znacznie skuteczniejsze, a odpowiednie leki i zmiana nawyków szybko przynoszą choremu ulgę i poprawę samopoczucia.

Nieprawidłowości w obrębie odbytu nie zawsze świadczą o hemoroidach. Mogą być przyczyną innych, znacznie bardziej poważnych chorób, np. raka jelita grubego. Dlatego tym bardziej nie należy zwlekać z pójściem do lekarza – wdrożenie leczenia na wczesnym etapie nowotworu daje bardzo duże szanse na wyleczenie.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Choć do dziś nie ustalono ostatecznie przyczyn choroby hemoroidalnej, to jednak wśród prawdopodobnych powodów żylaków odbytu wymienia się najczęściej:

 • zaburzenia rytmu wypróżnień,

 • brak ruchu i aktywności fizycznej,

 • nieodpowiednią dietę, a w szczególności zbyt małe ilości błonnika pokarmowego dostarczane z pożywieniem,

 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane ciążą,

 • obciążenia genetyczne.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Choć powstaniu hemoroidów nie zawsze da się zapobiec, to jednak można zrobić wiele, żeby opóźnić ich powstawanie, a także załagodzić skutki dolegliwości oraz zapobiec nawrotom. Najważniejsze zasady to:

 • spożywanie odpowiednich ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit,

 • picie odpowiednich ilości wody,

 • wystrzeganie się produktów wywołujących zaparcia (np. czekolady),

 • zapewnienie sobie codziennej dawki ruchu,

 • unikanie dźwigania,

 • wypróżnianie, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę,

 • zaniechanie parcia na stolec – z zaparciami trzeba poradzić sobie, stosując odpowiednie środki farmakologiczne i nawadniając organizm.

Hemoroidom sprzyja również otyłość czy nadwaga, dlatego jeśli twoja waga nie jest prawidłowa, postaraj się ją zredukować.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama