Środa, 29 Listopad
Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina -

Reklama


Reklama

Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord


Krzysztof Połukord ze Szczytna wygrał konkurs na graficzne opracowanie herbu Rekownicy (gmina Jedwabno). Konkurs, jeszcze w 2020 roku, ogłosiły Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Rekownica oraz Grupa Odnowy Wsi.


  • Data:

- Wpłynęło sześć propozycji – mówi Agnieszka Remuszko, przedstawicielka sołectwa Rekownica. - Najbardziej spodobał się projekt pana Krzysztofa. Rekownica chce być wsią tematyczną, związaną z darami natury i rybactwem. Herb idealnie się w to wpisuje. Na zebraniu wiejskim podjęliśmy stosowną uchwałę, dzięki której herb już oficjalnie jest logo naszej wsi. Znak graficzny będzie używany w naszych publikacjach, materiałach promocyjnych, czy w przestrzeni wiejskiej na przykład na wiatach autobusowych – dodaje pani Agnieszka.


Reklama

Reklama

W konkursie wzięły też udział dzieci z Rekownicy, czy letnicy.Komentarze do artykułu

Ciekawy

Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

Taki sobie czytelnik

A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

Krzysztof Połukord

Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

Obserwator

Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

Nick Cage

Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

Kolega

Krzychu, ale masz gościa, który ciebie nie lubi, po komentarzach jego na FB mogę podać tobie jego nazwisko, zaczyna się na S, a jego pomnik stoi w Szczytnie

Imć Pan Zagłoba

Poprawny herb odznacza następującymi cechami: - tarcza późnogotycka, zaokrąglona u dołu (tzw. hiszpańska). W uzasadnionych przypadkach inna poprawnie wykreślona tarcza. Tarcza ograniczona jednolitą, czarną linią konturową, - w polskiej tradycji heraldycznej nie stosuje się podziałów tarczy, poza historycznie uzasadnioną praktyką stosowaną np. na ziemiach zachodnich i północnych, - barwy stosowane w heraldyce to: dwa metale (złoto/żółta, srebro/biała) i cztery tynktury (czerwona, błękitna, zielona i czarna), - zgodnie z zasadą alternacji nie kładzie się barwy na barwę, a metalu na metal, - godło (znak w polu tarczy) winna charakteryzować umowność, właściwa antynaturalistyczna stylizacja heraldyczna. Nie stosuje się fotograficznych przedstawień postaci, lub zabytków! Wszystkie godła powinny być obwiedzione czarną linią konturową jednakowej grubości, cieńszą niż kontur tarczy. Nie stosuje się cieniowania i innych zabiegów służących do uplastycznienia godeł! - godło powinno dobrze wypełniać pole tarczy. Właściwa jest redukcja symboliki do jak najmniejszej liczby elementów, - godło powinno odznaczać się własną autorską stylizacją, - nie stosuje się elementów zewnętrznych, takich jak hełmy, labry, korona, korona murowa, trzymacze, nazwa jednostki samorządowej, dewiza, - polska heraldyka samorządowa nie stosuje tzw. herbu wielkiego. Herby gmin Miasta i gminy wiejskie, które posiadają własne tradycje heraldyczne, posługują się nie zmienionymi herbami historycznymi. W przypadku istnienia kilku herbów w dziejach gminy, stosuje się herb najstarszy, lub najdłużej związany z gminą albo ostatni pochodzący z okresu staropolskiego. W gminach wiejskich, noszących nazwę miasta, w którym znajduje się jej siedziba, używać można odniesień do herbu miejskiego, nie powinien być to jednak herb miasta. W regionach, w których nie ma jednoznacznie utrwalonej historycznej własności ziemskiej, herb nie może być sumą herbów szlacheckich kolejnych właścicieli. Własność królewska (królewszczyzna) w czasach historycznych nie uzasadnia umieszczenia w herbie korony. Herby nowo powstałych miast nie mogą zawierać symboli sugerujących dawność posiadanych praw miejskich sugerujących średniowieczne korzenie (np. mury z wieżami).

Anna

Panie Krzysiu, ma Pan kilku zazdrośników i frustratów, a tacy są mierni i zawistni oraz zazdrośni, to wynika z tego, że nie mogą Panu dorównać. Życzliwa Anna, znajoma z widzenia, czemu nie widzę Pana na spacerach z pieskiem

Ja też

Faktycznie. Gmina Kobylanka choćby, raptem inne drzewko u góry, nawet kolory identyczne, czyli odwrócona Ukraina. Kupa śmiechu.

Taki sobie czytelnik

Z całym szacunkiem dla p. Połukorda - \"ja\" ma rację. Wystarczy przeszukać internet obrazem, a znajdzie się tego więcej niż 20. Więc nie trzeba oczekiwać, że \"ja\" prześle linki. Nie mam nic do samego herbu. Każdemu podoba się co się podoba. Ale nie trzeba się tak obruszać. Herb nie jest specjalnie oryginalny i tyle.

Na ryby

Ryba to chyba dorodna płoć, płotki smażone prosto z patelni mniam mniam

Wędkarz

Szkoda, że mało ryb jest na Głęboczku, Koniku i Rekowym, a i z grzybami jest licho, okolice Rekownicy są urocze

Krzysztof Połukord

Prośba do \"o ja\". Proszę o przesłanie \"prawie identycznych \\\"herbów\\\" ... ok.20\" na moją skrzynkę krzysztof-polukord@wp.pl , pozwoli mi to odnieść się do Pana (Pani) komentarza, pozdrawiam

i jeszcze...

super kolory :> na czasie

o ja

To długo myślał... Prawie identycznych \"herbów\" jest już ok. 20.

Marian Sawko

Serdecznie gratuluję Krzysztofowi jako autorowi herbu Rekownicy.

Z jedwabna

Fajny

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama