Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Gmina Pasym inwestuje w ekologię i rozwój (rozmowa, zdjęcia)


Oczyszczalnia ścieków, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, stacje uzdatniania wody – to obszerny katalog inwestycji, które w ostatnich latach realizował i realizuje pasymski samorząd. Koszt wykonanych i planowanych w najbliższym czasie zadań to około 24 miliony złotych, z czego 16 milionów – to dotacje. O tym kierunku pasymskich działań opowiada burmistrz Cezary Łachmański.Główna kwestia: dlaczego akurat te inwestycje?

 

Raz – to potrzeba, a realizowanie potrzeb społecznych to podstawowy obowiązek samorządu. Dwa – to fakt, że na każdą z inwestycji uzyskaliśmy dodatkowe wsparcie finansowe, i to niebagatelne. Trzy – miasto i gmina Pasym w ostatnich latach rozwija się intensywnie, przybywa domów i mieszkańców, którym trzeba zapewnić dostęp do podstawowych mediów. W końcu mamy wiek XXI, w którym króluje super nowoczesna technologia, więc najwyższa pora, by Pasym, pod względem tak dziś podstawowych rzeczy, jak dostęp do bieżącej wody i odpływu ścieków, „wyszedł” z wieków minionych.

 

Największa z inwestycji to modernizacja oczyszczalni ścieków...

 

I najbardziej potrzebna. Ta, którą Pasym dotychczas posiadał, powstała na początku lat 90. Była już przestarzała, a przede wszystkim za mała wobec rosnących potrzeb oraz trwającej i planowanej rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Mówimy o modernizacji, ale w praktyce jest to właściwie budowa całkiem nowej oczyszczalni.

 

Oczyszczalnia ścieków.

 

 

Takich zadań nie da się zrobić szybko.

 

Nie da. Proces inwestycyjny praktycznie rozpoczęliśmy pięć lat temu, w 2017 roku. To znaczy – rozpoczęła nasza spółka: Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Najpierw musiał być opracowany Program Funkcjonalno-Użytkowy, rok później wykonany został projekt nowej oczyszczalni, co pozwoliło na ubieganie się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko–Mazurskiego na lata 2014–2020. I takie dofinansowanie udało się uzyskać, ale dopiero w 2021 roku. Warto było poczekać, bo kwota dofinansowania sięgnęła ponad 6 milionów złotych. W przypadku tej inwestycji walory nowego obiektu są jednak, być może, nawet cenniejsze niż uzyskane pieniądze...

 

Walory?

 

Jak już wspomniałem, powstał zupełnie nowy obiekt, nowa oczyszczalnia spełniająca wszelkie wymogi określone przepisami prawa, o znacznie większej przepustowości, o dwóch ciągach technologicznych, uruchamianych w zależności od ilości ścieków, co - biorąc pod uwagę turystyczny charakter gminy - uwzględnia problemy z sezonowością. Jest to obiekt z nowoczesnym, hermetycznym punktem zlewnym, co podczas jej eksploatacji będzie mniej uciążliwe dla mieszkańców naszej gminy. To niewątpliwie najnowocześniejszy tego typu obiekt w powiecie.

 

Stacja Uzdatniania Wody w Gromie.

 

Najnowocześniejszy i największy. Czy był aż taki potrzebny?

 

Bez wątpienia. W ostatnich latach Gmina Pasym wybudowała ok. 10 km sieci kanalizacji sanitarnej i ponad 12 km sieci wodociągowej. Większość dotyczy terenów wzdłuż ulicy Polnej oraz ulicy Działkowej, Kalinowej i miejscowości Leleszki (sieć wodociągowa). Uzbroiliśmy tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Dzięki temu znacznie wzrosło zainteresowanie działkami budowlanymi, które też stały się cenniejsze. I znów - dzięki temu znacznie też wzrosły dochody majątkowe samorządu, a to z kolei pozwala na większy rozmach inwestycyjny. To efekt długofalowej polityki gospodarczej, dzięki której Pasym nie jest już niebezpiecznie zadłużony, a tak było. Wracając do oczyszczalni: musiała być zmodernizowana, by już zrealizowana budowa kanalizacji miała sens i możliwa była dalsza jej rozbudowa.

 

Szerszy dostęp do sieci wodociągowej też się z tym wiąże?

 

W perspektywie – z pewnością. Ale tu występuje jeszcze jeden czynnik. Wody zaczyna brakować, studnie przydomowe wysychają, a trudno sobie wyobrazić codzienność bez dobrej wody. Dlatego nie tylko rozbudowujemy sieć, ale też modernizujemy czy wręcz budujemy nowe i nowoczesne stacje uzdatniania wody. Obecnie trwają prace modernizacyjne SUW-ów w Gromie i Tylkowie. W ramach przeprowadzonej modernizacji wymieniane są elementy technologiczne uzdatniające wodę oraz zwiększające wydajność stacji. To „ukłon” przede wszystkim w stronę osób, które osiedlają się na terenie naszej gminy i zachęta dla przyszłych mieszkańców.

 

Mówi się, że budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to dla samorządów inwestycje „niewdzięczne” - rury są w ziemi, nie da się więc tego pokazać ręką i pochwalić się gospodarnością...

 

Nie działamy na pokaz. Działamy, by mieszkańcom: obecnym i przyszłym, żyło się coraz lepiej, wygodniej, bezpieczniej. Owszem, rur nie widać, ale za to widać ile nowych domów się buduje, że przybywa inwestorów, powstają nowe obiekty, jak na przykład sklepy znanych i dużych „sieciówek”. To, między innymi, widome dowody tego, że gmina się rozwija. A rozwija się w dużej mierze dzięki tym niewidocznym rurom. One powodują też, że miasto i gmina są bardziej czyste, ekologiczne, przyjazne, co coraz bardziej doceniają turyści. To wszystko sprawia, że nasze plany inwestycyjne na najbliższe lata będą szły w tym samym kierunku.

 


 

Inwestycje zrealizowane w skrócie:

 

1) oczyszczalnia ścieków – koszt całkowity 12 054 604,05 zł, dotacja - 6 131 034,97 zł;

2) sieć wodociągowa i kanalizacyjna: koszt – 2 500 000, dotacja – ok. 900 000 zł;

3) SUW Grom: koszt - 1 531 753,68 zł, dotacja - 776 648 zł;

4) SUW Tylkowo: koszt – 1 455 000 zł, dotacja – 1 200 000 zł.

 

Inwestycje planowane (z już gwarantowanym dofinansowaniem):

1. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w miejscowości Pasym i Tylkowo – II etap: wartość kosztorysowa to 4 400 000 zł, dofinansowanie – 4 180 000 zł;

2. Rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowej na terenie miasta Pasym: koszt - 1 550 000 zł, dofinansowanie 1 519 000 zł,

3.Przebudowa i modernizacji głównej przepompowni ścieków P1: koszt – 860 000 zł, dofinansowanie – 100%.


 Komentarze do artykułu

eldorado

Szkoda że nie inwestuje w bezpieczeństwo , złodzieje i przemytnicy grasują.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama