Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Elżbieta Kasznia i Witold Twardzik z nagrodą marszałka (zdjęcia)


Artystka ludowa Elżbieta Kasznia z Rozóg i ksiądz Witold Twardzik, proboszcz kościoła ewangelicko-augsburskiego w Pasymiu otrzymali nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie kultury podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego 2022/2023.



Elżbieta Kasznia to śpiewaczka i twórczyni ludowa wyróżniająca się wśród bogatego grona twórców ludowych Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Urodziła się w 1957 roku w Rozogach w rodzinie kurpiowskiej. Pieśni uczyła się od ciotek, sąsiadów i innych śpiewaczek i śpiewaków kurpiowskich z okolic Rozóg. Zaczęła występować na początku lat 80. XX w. jako członkini zespołu ludowego. Od roku 1988 występuje jako solistka. Jej repertuar to pieśni kurpiowskie o ciekawej treści literackiej, które wykonuje z zachowaniem oryginalnej wersji gwarowej i melodyjnej.

 

Elżbieta Kasznia jest wielokrotną laureatką przeglądów, festiwali i konkursów ludowych, prezentowała swoje umiejętności śpiewacze m.in. w Kazimierzu, Szczecinie, Nowogrodzie, Myszyńcu, Ostrołęce, Orzyszu, Węgorzewie, Szczytnie i Olsztynie, uzyskując liczne wyróżnienia i nagrody. Śpiewała w radiu BIS z okazji Jubileuszowego Roku Szymanowskiego i Teatrze Polskim w Warszawie (widowisko „Wielkanoc na Kurpiach”). Koncertowała w kraju oraz za granicą m.in. Niemcy (Festiwal Folkowy w Rudolstadt), Węgry, Ukraina.

 

Pieśni i piosenki w jej wykonaniu zamieszczono na płytach z muzyką ludową. Jej repertuar liczy kilkaset pieśni.. Brała udział w audycjach Radia Olsztyn: „Raz na ludowo”, „Polak śpiewa”, „Tradycje Kurpiowskie w Rozogach”.

 

Wykonuje wielobarwne palmy wielkanocne, które wpisują się w wyjątkowy klimat uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach. W 2005 reprezentowała region warmińsko-mazurski we Włoszech, gdzie pokazała proces robienia palm wielkanocnych i kwiatów z bibuły.

 

Zajmuje się też haftowaniem strojów ludowych. Artystka należy do grona najbardziej znanych i cenionych twórczyń z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

 

Elżbieta Kasznia zdobyła niezliczoną ilość nagród w konkursach pieśni ludowej w regionie i poza nim. Za swoją działalność została doceniona zdobywając wiele nagród i odznaczeń. Najważniejsze z nich to: Statuetka Juranda za działalność i zasługi dla powiatu szczycieńskiego (2001), I miejsce w kategorii solistów – śpiewaków na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2009), została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2010). Dwukrotnie zdobyła nagrodę Grand Prix na VI Orzyskich Dniach Folkloru (2010) oraz na Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu w tym samym roku. W 2017 roku otrzymała Statuetkę Kurpika w kategorii Ochrona Dziedzictwa Kulturowego (2017). Zajęła I miejsce na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru Kultury Ludowej w Węgorzewie i otrzymała kwalifikację do Kazimierza (2018). Inne osiągnięcia to: II miejsce - Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2018), II miejsce – IV Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie (2018), I miejsce- 43. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie w kat. Mistrz i uczeń i kwalifikacja do Kazimierza (2021), II nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kat. Mistrz i uczeń (2021), I miejsce w Konkursie Jawor u Źródeł Kultury - Radio Olsztyn (2021), Nagroda Specjalna - Jawor u Źródeł Kultury w Tokarni (2021), I miejsce w Konkursie Jawor u Źródeł Kultury - Radio Olsztyn (2022). Dwukrotnie (2017, 2019) zdobyła I miejsce w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej”.


Reklama

 

Elżbieta Kasznia należy do grupy śpiewaczej „Klonowskie Kurpsianki”, z którą nagrała płytę „Kurpiowskie Pieśni Leśne”.

 

Ksiądz Witold Twardzik

Urodził się 18 stycznia 1964 r. w Świdnicy. Ukończył teologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ordynowany w dniu 30 października 1988 r. Z dniem ordynacji przybył w 1988 r. na Mazury. Został wikariuszem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu. Dnia 1 kwietnia 1992 r. został tu mianowany administratorem parafii. W 1996 r. został wybrany na stanowisko proboszcza. W latach 1992-2001 był duszpasterzem młodzieżowym Diecezji Mazurskiej.

 

Od początku pracy kościelnej w Pasymiu oprócz opieki duszpasterskiej zajmuje się naprawami i konserwacją zabytkowego kościoła. Jako miłośnik muzyki organowej (sam gra na tym instrumencie), zajął się też renowacją zabytkowych organów, zapraszając do Pasymia dyrygenta, organistę i kompozytora muzyki kościelnej prof. Oskara Gottlieba Blarra z Dusseldorfu, który swoim autorytetem wspierał jego starania o odbudowę organów w kościele ewangelickim w Pasymiu ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i pierwszy dokonał uroczystej inauguracji tego instrumentu w roku 1998.

 

W 1999 r. ks. Witold Twardzik zainicjował i organizuje nadal Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, zapraszając znanych wykonawców z kraju i z zagranicy. Na diecezjalnym zjeździe chórów. który odbył się w Pasymiu, grą na organach zadebiutowała córka duchownego, nastoletnia Klaudia Twardzik, uczennica szkoły muzycznej w Olsztynie.

 

W 2009 r., po 40 latach milczenia, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu ks. Witolda zabrzmiały w sobotę 16 maja także organy w kościele w Dźwierzutach Z tej okazji odprawione zostało uroczyste nabożeństwo z udziałem zwierzchnika diecezji mazurskiej księdza biskupa Rudolfa Bażanowskiego. Dokonano też rekonsekracji organów. W swoim kazaniu biskup akcentował znaczenie muzyki w życiu wspólnoty oraz apelował, by odnowiony instrument jak najpełniej służył wiernym. - To wspaniały, cenny klejnot, z którego trzeba korzystać - podkreślał biskup.

 

Po renowacji kościoła, w tym zabytkowego ołtarza i ambony, w kościele w Dżwierzutach znów mogą odbywać się nabożeństwa.

 

Jednym z celów organizacji koncertów jest upowszechnianie kultury oraz promowanie regonu mazurskiego. Zauroczony pięknem mazurskiej ziemi współczesny kompozytor i organista Ulrich Rasche z Düsseldorfu, skomponował kilka dzieł poświęconych naszemu regionowi. Zabrzmiały one również w kościele w Dżwierzutach podczas rekonsekracji organów.

Reklama

„Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej” na stałe zapisały się w kalendarzu imprez kulturalnych powiatu szczycieńskiego.

W 2012 r. ks. Witold Twardzik został uhonorowany przez Starostę Szczycieńskiego statuetką „Juranda” za organizację Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Ponadto ks. Witold został uhonorowany:

- nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za działalność kulturalną - 2001 r.,

- odznaczony honorową odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Zasłużony dla Kultury Polskie – 2010 r.,

- odznaczony srebrna odznaką honorową za działalność na rzecz porozumienia i pojednania przyznana przez Zrzeszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Szczytno w dawnych Prusach Wschodnich – 2011 r..

 

Ks. Witold Twardzik jest jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pasymskiej "Kalwa". Dzięki intensywnej działalności tego stowarzyszenia, parafia zacieśnia współpracę z placówkami oświatowymi, samorządem lokalnym i młodzieżą szkolną. Wszyscy spotykają się wspólnie na imprezach organizowanych w Pasymiu i Dźwierzutach.

 

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.

 

Źródło: GOK Rozogi/http://szczytno.luteranie.pl

fot. Zbigniew Orzoł



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama