Artystka ludowa Elżbieta Kasznia z Rozóg i ksiądz Witold Twardzik, proboszcz kościoła ewangelicko-augsburskiego w Pasymiu otrzymali nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie kultury podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego 2022/2023.
Elżbieta Kasznia to śpiewaczka i twórczyni ludowa wyróżniająca się wśród bogatego grona twórców ludowych Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Urodziła się w 1957 roku w Rozogach w rodzinie kurpiowskiej. Pieśni uczyła się od ciotek, sąsiadów i innych śpiewaczek i śpiewaków kurpiowskich z okolic Rozóg. Zaczęła występować na początku lat 80. XX w. jako członkini zespołu ludowego. Od roku 1988 występuje jako solistka. Jej repertuar to pieśni kurpiowskie o ciekawej treści literackiej, które wykonuje z zachowaniem oryginalnej wersji gwarowej i melodyjnej.
Elżbieta Kasznia jest wielokrotną laureatką przeglądów, festiwali i konkursów ludowych, prezentowała swoje umiejętności śpiewacze m.in. w Kazimierzu, Szczecinie, Nowogrodzie, Myszyńcu, Ostrołęce, Orzyszu, Węgorzewie, Szczytnie i Olsztynie, uzyskując liczne wyróżnienia i nagrody. Śpiewała w radiu BIS z okazji Jubileuszowego Roku Szymanowskiego i Teatrze Polskim w Warszawie (widowisko „Wielkanoc na Kurpiach”). Koncertowała w kraju oraz za granicą m.in. Niemcy (Festiwal Folkowy w Rudolstadt), Węgry, Ukraina.
Pieśni i piosenki w jej wykonaniu zamieszczono na płytach z muzyką ludową. Jej repertuar liczy kilkaset pieśni.. Brała udział w audycjach Radia Olsztyn: „Raz na ludowo”, „Polak śpiewa”, „Tradycje Kurpiowskie w Rozogach”.
Wykonuje wielobarwne palmy wielkanocne, które wpisują się w wyjątkowy klimat uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach. W 2005 reprezentowała region warmińsko-mazurski we Włoszech, gdzie pokazała proces robienia palm wielkanocnych i kwiatów z bibuły.
Zajmuje się też haftowaniem strojów ludowych. Artystka należy do grona najbardziej znanych i cenionych twórczyń z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.
Elżbieta Kasznia zdobyła niezliczoną ilość nagród w konkursach pieśni ludowej w regionie i poza nim. Za swoją działalność została doceniona zdobywając wiele nagród i odznaczeń. Najważniejsze z nich to: Statuetka Juranda za działalność i zasługi dla powiatu szczycieńskiego (2001), I miejsce w kategorii solistów – śpiewaków na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2009), została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2010). Dwukrotnie zdobyła nagrodę Grand Prix na VI Orzyskich Dniach Folkloru (2010) oraz na Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu w tym samym roku. W 2017 roku otrzymała Statuetkę Kurpika w kategorii Ochrona Dziedzictwa Kulturowego (2017). Zajęła I miejsce na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru Kultury Ludowej w Węgorzewie i otrzymała kwalifikację do Kazimierza (2018). Inne osiągnięcia to: II miejsce - Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2018), II miejsce – IV Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie (2018), I miejsce- 43. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie w kat. Mistrz i uczeń i kwalifikacja do Kazimierza (2021), II nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kat. Mistrz i uczeń (2021), I miejsce w Konkursie Jawor u Źródeł Kultury - Radio Olsztyn (2021), Nagroda Specjalna - Jawor u Źródeł Kultury w Tokarni (2021), I miejsce w Konkursie Jawor u Źródeł Kultury - Radio Olsztyn (2022). Dwukrotnie (2017, 2019) zdobyła I miejsce w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej”.
Elżbieta Kasznia należy do grupy śpiewaczej „Klonowskie Kurpsianki”, z którą nagrała płytę „Kurpiowskie Pieśni Leśne”.
Ksiądz Witold Twardzik
Urodził się 18 stycznia 1964 r. w Świdnicy. Ukończył teologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ordynowany w dniu 30 października 1988 r. Z dniem ordynacji przybył w 1988 r. na Mazury. Został wikariuszem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu. Dnia 1 kwietnia 1992 r. został tu mianowany administratorem parafii. W 1996 r. został wybrany na stanowisko proboszcza. W latach 1992-2001 był duszpasterzem młodzieżowym Diecezji Mazurskiej.
Od początku pracy kościelnej w Pasymiu oprócz opieki duszpasterskiej zajmuje się naprawami i konserwacją zabytkowego kościoła. Jako miłośnik muzyki organowej (sam gra na tym instrumencie), zajął się też renowacją zabytkowych organów, zapraszając do Pasymia dyrygenta, organistę i kompozytora muzyki kościelnej prof. Oskara Gottlieba Blarra z Dusseldorfu, który swoim autorytetem wspierał jego starania o odbudowę organów w kościele ewangelickim w Pasymiu ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i pierwszy dokonał uroczystej inauguracji tego instrumentu w roku 1998.
W 1999 r. ks. Witold Twardzik zainicjował i organizuje nadal Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, zapraszając znanych wykonawców z kraju i z zagranicy. Na diecezjalnym zjeździe chórów. który odbył się w Pasymiu, grą na organach zadebiutowała córka duchownego, nastoletnia Klaudia Twardzik, uczennica szkoły muzycznej w Olsztynie.
W 2009 r., po 40 latach milczenia, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu ks. Witolda zabrzmiały w sobotę 16 maja także organy w kościele w Dźwierzutach Z tej okazji odprawione zostało uroczyste nabożeństwo z udziałem zwierzchnika diecezji mazurskiej księdza biskupa Rudolfa Bażanowskiego. Dokonano też rekonsekracji organów. W swoim kazaniu biskup akcentował znaczenie muzyki w życiu wspólnoty oraz apelował, by odnowiony instrument jak najpełniej służył wiernym. - To wspaniały, cenny klejnot, z którego trzeba korzystać - podkreślał biskup.
Po renowacji kościoła, w tym zabytkowego ołtarza i ambony, w kościele w Dżwierzutach znów mogą odbywać się nabożeństwa.
Jednym z celów organizacji koncertów jest upowszechnianie kultury oraz promowanie regonu mazurskiego. Zauroczony pięknem mazurskiej ziemi współczesny kompozytor i organista Ulrich Rasche z Düsseldorfu, skomponował kilka dzieł poświęconych naszemu regionowi. Zabrzmiały one również w kościele w Dżwierzutach podczas rekonsekracji organów.
„Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej” na stałe zapisały się w kalendarzu imprez kulturalnych powiatu szczycieńskiego.
W 2012 r. ks. Witold Twardzik został uhonorowany przez Starostę Szczycieńskiego statuetką „Juranda” za organizację Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.
Ponadto ks. Witold został uhonorowany:
- nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za działalność kulturalną - 2001 r.,
- odznaczony honorową odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Zasłużony dla Kultury Polskie – 2010 r.,
- odznaczony srebrna odznaką honorową za działalność na rzecz porozumienia i pojednania przyznana przez Zrzeszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Szczytno w dawnych Prusach Wschodnich – 2011 r..
Ks. Witold Twardzik jest jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pasymskiej "Kalwa". Dzięki intensywnej działalności tego stowarzyszenia, parafia zacieśnia współpracę z placówkami oświatowymi, samorządem lokalnym i młodzieżą szkolną. Wszyscy spotykają się wspólnie na imprezach organizowanych w Pasymiu i Dźwierzutach.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.
Źródło: GOK Rozogi/http://szczytno.luteranie.pl
fot. Zbigniew Orzoł
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25
słynny zakręt w Macicach? gdzie co tydzien auto w rowie lezy?
Kubus
2025-04-15 10:15:26
Zamawiałem rok temu, zamówiłem i w tym roku. Dostawa do domu to duża wygoda. Polecam, bo pyszne są te dania
Smakosz
2025-04-15 09:02:11