Droga do miejscowości Wały przypomina szwajcarski ser i nie chodzi tu o zapach, ale dziury. O ile jednak otwory w serze nas cieszą i świadczą o tym, że produkt jest dobrej jakości, o tyle te w drodze przyprawiają kierowców o ból głowy.
<...
Droga do miejscowości Wały przypomina szwajcarski ser i nie chodzi tu o zapach, ale dziury. O ile jednak otwory w serze nas cieszą i świadczą o tym, że produkt jest dobrej jakości, o tyle te w drodze przyprawiają kierowców o ból głowy.
W imieniu mieszkańców Sołectwa Wały zwracam się z wnioskiem, o uwzględnienie w planach inwestycyjnych remontu odcinka drogi powiatowej Wały – Wawrochy polegającego na położeniu nowej warstwy wierzchniej asfaltu tzw. dywanika - pisma takiej treści trafiły w ubiegłym tygodniu do radnych powiatu i wójta gminy Szczytno Sławomira Wojciechowskiego.
– Remonty doraźne polegające na łataniu dziur za pomocą masy asfaltowej, żwiru i smoły nie mają sensu, bo droga po kilku miesiącach wygląda jak przed remontem – mówi Adam Żywica, sołtys wsi. – Takie remonty powodują jedynie wizualną poprawę stanu drogi, natomiast jeśli chodzi o jej przejezdność wygląda jakbyśmy jeździli wozem drabiniastym po kocich łbach – dodaje z oburzeniem.
Co więcej – mieszkańcy sołectwa z sołtysem na czele zasięgnęli języka i przedstawili szacunkowe koszty takiego remontu. - Koszty ponoszone przez samorząd na remonty doraźne nie przynoszą żadnego efektu. Zasadnym więc staje się wykonanie inwestycji w proponowanej przez nas formie. Wydatkowane w ten sposób środki finansowe pozwolą nie wracać do tematu drogi przez co najmniej 10 lat. Analizując ceny uzyskiwane na przetargach m2 nawierzchni przy 6 cm masy to koszt ok. 60 zł. Zakładając, że modernizacji podlegałby odcinek 3 km daje to kwotę 990 tys. złotych (długość 3000 m x szerokość 5,5 m x koszt 60 zł = 990.000 zł) – mówi Żywica. - Jesteśmy przekonani, że przynajmniej połowę tej sumy w okresie 10 lat samorząd wyda na remonty wskazanego odcinka drogi, a efektu nie będzie żadnego – dodaje.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za remontem jest to, że z wymienionego odcinka drogi codziennie korzystają nie tylko mieszkańcy miejscowości Wały ale również Lipowca, Mały Lipowca, Łuki, Księżego Lasku i kilku innych. Tą trasą dowożone są dzieci do Zespołu Szkół w Lipowcu, dojeżdżają także do pracy żołnierze JW Lipowiec.
A co na to władze? Okazuje się, że na szybką modernizację drogi nie bardzo można liczyć. Nawet gdyby jakimś cudem zapadła pozytywna decyzja, to między nią a realizacją musi upłynąć sporo czasu i... papierów. – Trzeba przygotować dokumentację na tę drogę i znaleźć gdzieś pieniądze. Poza tym takie remonty odbywają się najczęściej za porozumieniem samorządu powiatowego i gminnego, na którego terenie dana droga jest – tłumaczy Bogumił Żugaj, naczelnik wydziału komunikacji.
Niewiele więc wskazuje na to, by mieszkańcy Wałów byli usatysfakcjonowani tym bardziej, że – jak podkreśla Żywica – o solidną naprawę tej drogi wnioskował już kilkakrotnie, także wtedy, kiedy sam był powiatowym radnym.
Paweł Salamucha
Fot. Paweł Salamucha
No,właśnie. A kiedy inne urzędy (miejskie? powiatowe?) rozsypane po mieście będą w jednym miejscu? Miał być do tego przystosowany dawny b.duzy budynek bursy kolegium, a później WSPolu przy Chrobrego. Stoi,niszczeje, a ludziska biegają albo się tłoczą w starych, czasem zabytkowych siedzibach różnych centrów, komisji, ośrodków itp. niekiedy wspinając się też na wysokie, wąskie schody...
Tutejsza
2025-02-07 12:15:53
A moim zdaniem jest to słuszna decyzja. Takie są inwestycje, żeby przynosiły korzyści najpierw trzeba się na nie zadłużyć. 20-kilka lat pokazało, że nie ma innej drogi wyjścia żeby zrobić z tym straszydłem coś. Żaden z burmistrzów nie podołał, żeby choć trochę ruszyć ten temat, a o Pani Górskiej to już w ogóle nie wspomnę. Poprzedni burmistrz coś próbował zdziałać i chwała, ale już wtedy też wiedział, że za darmo się tego nie zrobi. Póki miasto nie jest właścicielem nie można nawet tego zrównać z ziemią. Jedyne pretensje to można mieć do osoby, która wydała zezwolenie na oddanie tej wieży ciśnień za darmo. Ta osoba na pewno przytuliła kaskę. Odkładanie zajęcia się tym w czasie spowoduje tylko, że cena jeszcze bardziej wzrośnie takie są inwestycje w nieruchomości i ziemie. Nawet prywatnie kupując dom trzeba zadłużać się na całe życie, żeby mieć w ogóle gdzie mieszkać. No ale ludzie nie rozumieją tego i zawsze ale to zawsze trafi się ktoś kto będzie narzekał. Tacy są już ludzie co by się nie zrobiło to będą marudzić.
XYZ
2025-02-07 12:12:32
Kamil, naprawdę szkoda czasu na czytanie wypocin milicjanta
Cleophus James
2025-02-07 12:08:47
\"Obieżyświat\" ma naprawdę rewelacyjne pomysły. Dlaczego nie kandydował na Burmistrza? Może w następnej kadencji gdy już nauczy się pisać po polsku?
Liberał
2025-02-07 10:39:53
A skąd Pan wie jaki iloraz inteligencji ma kandydat prawicy? Pewnie ma wyższy od Pańskiego. Po co ta głupawa mowa nienawiści? Szczycieński mędrzec się znalazl...
Kamil
2025-02-07 04:39:27
Powiem tak coś się dzieje i coś działa a nie tylko obietnice i przybijanie piątki na tarasie wieży i dupa a pretensje to do tego co sprzedał za złotówkę i reszty co pozwolili to rozbudować
Sławek
2025-02-06 23:03:18
Panie Mierzejewski, \"...należy zakup zlecić dla konserwatora...\" to rusycyzm. \"Po naszemu\" powinno się użyć celownika, t.j.: \"...należy zakup zlecić konserwatorowi...\".
purysta językowy
2025-02-06 17:39:16
Psu na budę ta cała rada, kolejny twór do brania pieniędzy za nic.
2025-02-06 13:20:04
Pozwolę sobie z Wikipedii \" Konfederacja – polska koalicja o charakterze skrajnie prawicowym[3][4], prawicowo-populistycznym[5] i eurosceptycznym, zawiązana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 (formalnie zarejestrowana była w nich jako komitet wyborczy wyborców Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy). WYPROWADZIĆ POLSKE Z UNII- POLEXIT WYJŚĆ ZE STREFY SZENGEN I W RAMIONA PUTINA. :) Brawo:)
Dariusz Krasiński
2025-02-06 13:00:56
Świetny biznes. Poprzedni burmistrzowie próbowali wierzę odzyskać za darmo, odkupić ruiny za kupę nie swoich pieniędzy to każdy potrafi. Według mnie taniej będzie wynająć za 1 milion kancelarię prawną która na drodze powrotnej zobowiąże właściciela wieży do ukończenia inwestycji w określonym terminie. Niedotrzymanie wyznaczonego terminu spowoduje naliczenie kary a w następstwie przejęcie przejęcie obiektu przez wieżyciela.
Ciekawski
2025-02-06 09:44:38