Podobno dobroć człowieka mierzy się wielkością jego konduktu pogrzebowego. W takim przypadku druh Stefan Łomiak, prezes honorowy OSP Dźwierzuty musiał być wyjątkowo dobrym człowiekiem. Żegnało go grubo ponad 300 osób. Stefan Łomiak zmarł 1 kwietnia w wieku 78 lat. Z czego 60 poświecił ochotniczej straży pożarnej.
Stefan był wyjątkowo otwartym człowiekiem z wielkim sercem dla ludzi – wspomina Adam Maliński, obecny prezes OSP Dźwierzuty, który druha Stefana Łomiaka znał od 20 lat. - Kochał straż, była jego drugim domem. Pierwszą miłością była zawsze jego rodzina... Wypowiadał się o niej z niezwykłym szacunkiem, żonie, dzieciach.
Druh Stefan Łomiak zmarł 1 kwietnia. Dla wielu mieszkańców gminy Dźwierzuty było to spore zaskoczenie.
- Ciężko się mówi o ludziach, z którymi człowiek się przyjaźni i nagle ich zabrakło – mówi Adam Maliński. - Tą pustkę trudno będzie uzupełnić.
Stefan Łomiak do szkoły podstawowej uczęszczał w Targowie. I to tam też po raz pierwszy wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po wejściu w dorosłość związał się z mundurem policyjnym. Służył w gminie Rozogi. Zamieszkał w Dąbrowach. Także tam zasilił szeregi miejscowej OSP.
Druhowie obdarzyli go ogromnym zaufaniem, bo został nawet prezesem jednostki. Łączył dwie służby mundurowe dbając o bezpieczeństwo mieszkańców jako policjant i strażak.
Pod koniec pracy zawodowej został w Rozogach pełniącym obowiązki kierownikiem posterunku policji.
- Po przejściu na emeryturę życie pokierowało Stefana do rodzinnej gminy Dźwierzuty – wspomina Adam Maliński. - Został strażakiem w naszej jednostce. A po kilku latach był już jej prezesem. Budził zaufanie. Ludzie go szanowali. Targowo, Dąbrowy, Dźwierzuty – nie ma przypadku. Kochał straż i to się czuło. Była jego pasją i miłością.
Ale najważniejsza dla niego była zawsze rodzina: córki, syn, żona i wnuczęta...
- Znałem dobrze prezesa Stefana, przegadaliśmy o życiu wiele długich wieczorów – mówi Adam Maliński. - Mam dzisiaj wrażenie, że wiedziałem więcej o Nim niż jego rodzina. Zasiadał w komisjach rewizyjnych województwa warmińsko-mazurskiego, był członkiem prezydium gminy Dźwierzuty i wieloletnim prezesem naszej jednostki. Zawsze pomocny, uśmiechnięty, nigdy nie odmówił pomocy. To Stefan wprowadzał mnie w tajniki prezesowania, jeździł ze mną, przedstawiał na różnych szczeblach. Mówił do mnie: „Adasiu, musimy robić wszystko, aby nasza jednostka się rozwijała sprzętowo,w zasoby ludzkie i ciągłe podnoszenia umiejętności naszych strażaków”.
W tym roku druh Stefan Łomiak świętowałby 60-lecie działalności w straży pożarnej.
- Śmiało można powiedzieć, że poświecił jej całe swoje dorosłe życie – dodaje Adam Maliński. - Że swoje życie poświęcił drugiemu człowiekowi. Posiadał niezliczone odznaczenia, w tym te najwyższe jakie może dostać strażak ochotnik. Wychował kilka pokoleń strażaków, bo straż nie tylko gasi pożary, ale właśnie uczy, wychowuje dzieci, młodzież, a bywa, że i dorosłych. Będzie Go nam brakowało, jego donośnego głosu. Mógłbym na jego temat mówić długo, był wyjątkowym człowiekiem, który serce oddał rodzinie, ludziom i straży...
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek w dźwierzuckim kościele. Świątynia była wypełniona po brzegi. Ciało druha Łomiaka spoczęło na miejscowym cmentarzu.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01