Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

Druh Łomiak odszedł na wieczną służbę


Podobno dobroć człowieka mierzy się wielkością jego konduktu pogrzebowego. W takim przypadku druh Stefan Łomiak, prezes honorowy OSP Dźwierzuty musiał być wyjątkowo dobrym człowiekiem. Żegnało go grubo ponad 300 osób. Stefan Łomiak zmarł 1 kwietnia w wieku 78 lat. Z czego 60 poświecił ochotniczej straży pożarnej.Stefan był wyjątkowo otwartym człowiekiem z wielkim sercem dla ludzi – wspomina Adam Maliński, obecny prezes OSP Dźwierzuty, który druha Stefana Łomiaka znał od 20 lat. - Kochał straż, była jego drugim domem. Pierwszą miłością była zawsze jego rodzina... Wypowiadał się o niej z niezwykłym szacunkiem, żonie, dzieciach.

 

Druh Stefan Łomiak zmarł 1 kwietnia. Dla wielu mieszkańców gminy Dźwierzuty było to spore zaskoczenie.

 

- Ciężko się mówi o ludziach, z którymi człowiek się przyjaźni i nagle ich zabrakło – mówi Adam Maliński. - Tą pustkę trudno będzie uzupełnić.

 

Stefan Łomiak do szkoły podstawowej uczęszczał w Targowie. I to tam też po raz pierwszy wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Po wejściu w dorosłość związał się z mundurem policyjnym. Służył w gminie Rozogi. Zamieszkał w Dąbrowach. Także tam zasilił szeregi miejscowej OSP.

 

Druhowie obdarzyli go ogromnym zaufaniem, bo został nawet prezesem jednostki. Łączył dwie służby mundurowe dbając o bezpieczeństwo mieszkańców jako policjant i strażak.


Reklama

 

Pod koniec pracy zawodowej został w Rozogach pełniącym obowiązki kierownikiem posterunku policji.

 

- Po przejściu na emeryturę życie pokierowało Stefana do rodzinnej gminy Dźwierzuty – wspomina Adam Maliński. - Został strażakiem w naszej jednostce. A po kilku latach był już jej prezesem. Budził zaufanie. Ludzie go szanowali. Targowo, Dąbrowy, Dźwierzuty – nie ma przypadku. Kochał straż i to się czuło. Była jego pasją i miłością.

 

Ale najważniejsza dla niego była zawsze rodzina: córki, syn, żona i wnuczęta...

 

- Znałem dobrze prezesa Stefana, przegadaliśmy o życiu wiele długich wieczorów – mówi Adam Maliński. - Mam dzisiaj wrażenie, że wiedziałem więcej o Nim niż jego rodzina. Zasiadał w komisjach rewizyjnych województwa warmińsko-mazurskiego, był członkiem prezydium gminy Dźwierzuty i wieloletnim prezesem naszej jednostki. Zawsze pomocny, uśmiechnięty, nigdy nie odmówił pomocy. To Stefan wprowadzał mnie w tajniki prezesowania, jeździł ze mną, przedstawiał na różnych szczeblach. Mówił do mnie: „Adasiu, musimy robić wszystko, aby nasza jednostka się rozwijała sprzętowo,w zasoby ludzkie i ciągłe podnoszenia umiejętności naszych strażaków”.

Reklama

 

W tym roku druh Stefan Łomiak świętowałby 60-lecie działalności w straży pożarnej.

 

- Śmiało można powiedzieć, że poświecił jej całe swoje dorosłe życie – dodaje Adam Maliński. - Że swoje życie poświęcił drugiemu człowiekowi. Posiadał niezliczone odznaczenia, w tym te najwyższe jakie może dostać strażak ochotnik. Wychował kilka pokoleń strażaków, bo straż nie tylko gasi pożary, ale właśnie uczy, wychowuje dzieci, młodzież, a bywa, że i dorosłych. Będzie Go nam brakowało, jego donośnego głosu. Mógłbym na jego temat mówić długo, był wyjątkowym człowiekiem, który serce oddał rodzinie, ludziom i straży...

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek w dźwierzuckim kościele. Świątynia była wypełniona po brzegi. Ciało druha Łomiaka spoczęło na miejscowym cmentarzu.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama