Kołodziej – taką nazwę otrzyma dąb gigant, który rośnie w leśnictwie Ciemna Dąbrowa. Nazwę spośród 40 nadesłanych i zaproponowanych wybrała specjalna czteroosobowa komisja leśników z Nadleśnictwa Szczytno. Kołodzieja „wymyśliła” pani Beata Prowadzisz.
Niezwykłym dębem, którego obwód pnia wynosi 500 cm i znacząco przekracza minimalną pierśnicę dla pomnika przyrody, dwa tygodnie temu pochwalili się leśnicy z Nadleśnictwa Szczytno. Wszczęli też procedurę, aby drzewo uznać za pomnik przyrody. Jednocześnie wspólnie z „Tygodnikiem Szczytno” ogłosili konkurs na jego imię.
- Łącznie wpłynęło do nas i pojawiło się na profilach facebookowych ponad 40 propozycji nazw – mówi Anna Boruszewska-Cudak z Nadleśnictwa Szczytno. - Komisja w czteroosobowym składzie jednogłośnie wybrała nazwę Kołodziej i to mimo że głosowanie było tajne. Nazwa doskonale oddaje charakter dębu oraz miejsca, w którym on rośnie, bo jest to okolica Kołodziejowego Grądu.
Dębem od lat opiekował się leśniczy Adam Szczerbuk, który z Nadleśnictwem Szczytno związany jest od 1994 roku.
- Doglądał go i obserwował – mówi pani Anna. - Dąb z roku na rok niesamowicie się rozrastał. Ma potężny pień i niezwykłą koronę, a konary są nisko przy ziemi. Robi naprawdę ogromne wrażenie. Leśniczy uznał w końcu, że szkoda takie cudo ukrywać przed światem i stwierdził, że czas najwyższy zadbać o to, aby dąb zgłosić jako pomnik przyrody.
- Pani Beata swoją nazwę zaproponowała 19 maja – mówi Anna Boruszewska-Cudak. - W nagrodę chcielibyśmy panią Beatę zabrać w miejsce, gdzie rośnie dąb oraz obdarować pakietem gadżetów. Fajnie byłoby też zrobić pamiątkowe zdjęcie.
- Bardzo się cieszę, że moja propozycja wygrała, choć przyznam, że nie spodziewałam się tego – mówi Beata Prowadzisz, która prywatnie jest mieszkanką wsi Wybczyk położonej w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka. Jest też urzędniczką w gminie Łubianka. - Skąd Kołodziej? Nazwa przyszła do głowy ze względu na wieś Kołodziejowy Grąd, a z drugiej strony mamy korzenie piastowskie, pierwszy Piast Kołodziej. Kto wie, może ten dąb widział samego Kołodzieja lub kogoś innego z piastowskiego rodu– śmieje się pani Beata, która przyznaje się, że jest pasjonatką przyrody. - Uwielbiam obserwować strony nadleśnictw, bo pojawiają się tam niesamowite perełki. Jeśli prawdą jest to, że leśnicy ze Szczytna chcą mnie zabrać do tego dębu, to już nie mogę doczekać się tej wyprawy. Będę zaszczycona – dodaje.
Beata Prowadzisz spod Torunia została „matką chrzestną” dębowego cudu natury i niebawem zapewne pomnika przyrody, rosnącego w okolicy Kołodziejowego Grądu
Fot. Archiwum rodzinne
Leśniczy Adam Szczerbuk i podleśniczy Ryszard Całkowski przy niezwykłym dębie w leśnictwie Ciemna Dąbrowa
Fot. Nadleśnictwo Szczytno
Ta buda jest okropna, jak można uzyskać zgodę na takie coś
Gabi
2025-04-21 16:27:32
Szczytno bez apteki na Święta. O ile bez problemu uzyskaliśmy pomoc świąteczną w poradni szpitala, o tyle wykup lekarstwa byl niemożliwy. Kolejka kilkudziesiąt metrów przy okienku w Kauflandzie, mimo informacji, że apteka otwarta od 14, nikogo nie było. Najbliższa czynna w Olsztynie. To po prostu skandal.
Gabi
2025-04-21 14:39:57
Masakra, żeby nie było otwartej apteki ,jeśli ktoś zachruje nagle nie możliwości wykupienia leków w Święta
Nike
2025-04-21 11:16:18
A, co to? w Pasymiu przygotowują ośrodek dla muzułmańskich uchodźców ?
HANS
2025-04-21 03:33:30
Zatrważające jest niszczenie brzegów jezior na Mazurach, krainy tysiąca jezior! Wiele jest przykładów, ostatnio ktoś zniszczył w biały dzień fragment dzikiego brzegu jeziora Kiernik.
Mekno
2025-04-18 14:52:52
Cóż tu powiedzieć - mnie się podoba ten \"zestaw\" mojej młodości Farben Lehre, Pidżma, Hunter, Lady Pank. Nie wiem, co na to pokolenie moich dzieci. Dobrze, że burmistrz - no bo kto inny może ustalać repertuar DiNS - odkrywa dla siebie nowe obszary kultury pop.
Śmieszek
2025-04-18 11:06:36
Problem jest taki, że niektórzy właściciele działek wzdłuż jeziora pogrodzili się nielegalnie aż do samego brzegu nie na swoich działkach i blokują dostęp do jeziora, bo to podobno ich rekompensata. Gmina powinna zadbać o dostęp do wody dla wszystkich . Wzdłuż tej drogi położonę są instalacje , kanalizacja i prąd, powinna być przejezdna dla karetek, straży, kurierów itd.
Wiem
2025-04-18 09:40:56
Czasami pies potrafi lepiej się zachować niż człowiek. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
,, Że tak powiem\"
2025-04-18 06:27:28
Złapali i co? i mogą mu naskoczyć, dostanie trzeci zakaz i będzie miał w czterech literach milicjantów
Dorota
2025-04-17 22:41:19
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38