Wtorek, 17 Grudzień
Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -

Reklama


Reklama

Czy wieża ciśnień przestanie być „negatywnym symbolem” Szczytna?


Szczytno znów spogląda w stronę wieży ciśnień – obiektu, który od 26 lat budzi więcej emocji niż decyzji. W najbliższy wtorek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni zajmą się przyszłością tego zabytku. Niewykluczone, że miasto odkupi obiekt i wreszcie zdecyduje o jego wykorzystaniu.



Po latach zastoju i licznych debat, temat wieży ciśnień w Szczytnie nabiera realnych kształtów. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w najbliższy wtorek, radni pochylą się nad nową koncepcją rewitalizacji obiektu. Jak się okazuje, projekt zakłada nie tylko przywrócenie funkcjonalności zabytkowej wieży, ale również kompleksowe zmiany w centralnej części miasta.

 

Trzyetapowy plan rewitalizacji

Etap I obejmuje prace związane z przywróceniem porządku przestrzennego i poprawą organizacji ruchu w okolicach Placu Juranda, ulic Klenczona i Kasprowicza. Kluczowym elementem jest rewitalizacja wieży ciśnień, w tym nadanie jej nowej funkcji ogrodu horyzontalnego. Dodatkowo planowane są:

    •    zagospodarowanie terenów przy boiskach ORLIK z funkcją biologicznie czynną i parkingami;


Reklama

    •    przekształcenie ul. Kasprowicza w deptak z ogródkami restauracyjnymi;

    •    zamknięcie części ruchu samochodowego na ul. Kasprowicza i stworzenie jednokierunkowej organizacji ruchu.

 

Całkowity koszt pierwszego etapu szacowany jest na 18 mln zł netto i ma zostać sfinansowany z Krajowego Planu Odbudowy.

 

Etap II przenosi uwagę na samą wieżę ciśnień. Plan zakłada adaptację jej przestrzeni na cele turystyczno-gospodarcze oraz budowę zewnętrznego szybu windowego z klatką schodową. Koszt tego etapu wyniesie około 10 mln zł, a źródłem finansowania mają być ministerialne dotacje i środki unijne.

 

Etap III dotyczy nadania nowej funkcji użytkowej Placu Juranda. Proces ten ma zostać poprzedzony szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, którzy zdecydują o przyszłości tej przestrzeni.

Reklama

 

Szansa po 26 latach

Wieża ciśnień od ponad dwóch dekad jest symbolem zaniedbania, mimo swojego historycznego znaczenia dla miasta. Teraz, dzięki nowemu projektowi, obiekt ma szansę stać się wizytówką Szczytna i ważnym punktem na mapie turystycznej regionu. Czy radni podejmą przełomową decyzję? Dowiemy się już we wtorek.

 

Szczegóły nowej koncepcji oraz dalsze kroki w sprawie wieży ciśnień znajdziecie w najbliższym wydaniu “Tygodnika Szczytno”.

 



Komentarze do artykułu

Jerry

Oj będzie się działo !!!!!

Rafi

Nie mogę się doczekać kiedy moralność i inteligencja znowu będą zauważalne w radzie miasta, bo jak na razie to samo promocja radnych i burmistrza i mrzonki z mchu i paproci.

j23

tą wieżę to tylko zburzyć. będzie taniej.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama