Zielona Wyspa, Fontanna Multimedialna, Miejsce Szczęśliwe i Szczycieński Park Trampolin – to tytuły czterech projektów, jakie zdecydowali się zgłosić mieszkańcy Szczytna w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Na razie miejscy urzędnicy niewiele chcą mówić na temat tych projektów...
Do dyspozycji jest 250 tys. zł. I to za te pieniądze ma być, choć w naszym mieście nie zawsze to wychodzi, zrealizowany jeden z projektów - ten, który uzyska największe poparcie wśród mieszkańców w publicznym głosowaniu.
Na razie jednak cztery pomysły będą weryfikowane pod względem formalnym przez komisję złożoną z naczelników, urzędników i... dwoje miejskich radnych Danutę Kijewską oraz Tomasza Łachacza...
Zgłoszone projekty:
Zielona Wyspa: miejsce do rekreacji i odpoczynku w otoczeniu zieleni.
Fontanna Multimedialna: nowoczesna instalacja wodna.
Miejsce Szczęśliwe: przestrzeń do relaksu i spotkań dla mieszkańców.
Szczycieński Park Trampolin: aktywne miejsce dla dzieci i młodzieży.
Etap weryfikacji potrwa do 16 sierpnia.
- Komisja będzie oceniać zgodność projektów z wymogami formalnymi, czy na przykład zostały złożone na odpowiednim formularzu, czy miały odpowiednią liczbę osób popierających je (minimum 20 - przyp. red.), czy miejscem ich realizacji są grunty komunalne... - wylicza Aleksandra Toczek, naczelnik wydziału organizacyjnego i spraw obywatelskich.
Rygory formalne są jasno określone w regulaminie, a harmonogram – terminarz kolejnych czynności też jest znany, jeśli nawet nie powszechnie, to przynajmniej przez osoby bezpośrednio zainteresowane. Inni mieszkańcy, w liczbie co najmniej tysiąca (bo około tylu głosowało w ubiegłym roku – TYLKO), zapewne zamiast znanych terminów czy składu komisji (też właściwie znanego) woleliby bardziej szczegółowo poznać zgłoszone pomysły i ich autorów, bo niezależnie od kwestii formalnych to właśnie te dane świadczą o kreatywności mieszkańców (nawet jeśli nielicznych), o ich chęci rozwoju miasta, o społecznej aktywności.
Niestety, naczelnik Toczek odmówiła takich informacji twierdząc, że z projektami najpierw muszą zapoznać się członkowie komisji. Dziennikarska interwencja u burmistrza Ochmana przyniosła tylko... niewiele mówiące nazwy projektów. Wygląda więc na to, że dla zasiedziałych w ratuszu (przynajmniej niektórych) urzędnicze nawyki są ważniejsze od mieszkańców.
Szkoda, że w tak pięknym świecie demokracji, w myśl absurdalnych argumentów, za zasłoną tajemnicy ukrywane są sprawy, których tajemniczości w żaden sensowny sposób uzasadnić się nie da.
Nie powinno to dotyczyć w szczególności budżetu obywatelskiego już choćby z samej jego nazwy i idei tym bardziej, że w żaden sposób nie służy to owemu budżetowi. Już i tak otacza go dość domysłów i wątpliwości, co tylko zniechęca mieszkańców do udziału w takich przedsięwzięciach.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48