Zielona Wyspa, Fontanna Multimedialna, Miejsce Szczęśliwe i Szczycieński Park Trampolin – to tytuły czterech projektów, jakie zdecydowali się zgłosić mieszkańcy Szczytna w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Na razie miejscy urzędnicy niewiele chcą mówić na temat tych projektów...
Do dyspozycji jest 250 tys. zł. I to za te pieniądze ma być, choć w naszym mieście nie zawsze to wychodzi, zrealizowany jeden z projektów - ten, który uzyska największe poparcie wśród mieszkańców w publicznym głosowaniu.
Na razie jednak cztery pomysły będą weryfikowane pod względem formalnym przez komisję złożoną z naczelników, urzędników i... dwoje miejskich radnych Danutę Kijewską oraz Tomasza Łachacza...
Zgłoszone projekty:
Zielona Wyspa: miejsce do rekreacji i odpoczynku w otoczeniu zieleni.
Fontanna Multimedialna: nowoczesna instalacja wodna.
Miejsce Szczęśliwe: przestrzeń do relaksu i spotkań dla mieszkańców.
Szczycieński Park Trampolin: aktywne miejsce dla dzieci i młodzieży.
Etap weryfikacji potrwa do 16 sierpnia.
- Komisja będzie oceniać zgodność projektów z wymogami formalnymi, czy na przykład zostały złożone na odpowiednim formularzu, czy miały odpowiednią liczbę osób popierających je (minimum 20 - przyp. red.), czy miejscem ich realizacji są grunty komunalne... - wylicza Aleksandra Toczek, naczelnik wydziału organizacyjnego i spraw obywatelskich.
Rygory formalne są jasno określone w regulaminie, a harmonogram – terminarz kolejnych czynności też jest znany, jeśli nawet nie powszechnie, to przynajmniej przez osoby bezpośrednio zainteresowane. Inni mieszkańcy, w liczbie co najmniej tysiąca (bo około tylu głosowało w ubiegłym roku – TYLKO), zapewne zamiast znanych terminów czy składu komisji (też właściwie znanego) woleliby bardziej szczegółowo poznać zgłoszone pomysły i ich autorów, bo niezależnie od kwestii formalnych to właśnie te dane świadczą o kreatywności mieszkańców (nawet jeśli nielicznych), o ich chęci rozwoju miasta, o społecznej aktywności.
Niestety, naczelnik Toczek odmówiła takich informacji twierdząc, że z projektami najpierw muszą zapoznać się członkowie komisji. Dziennikarska interwencja u burmistrza Ochmana przyniosła tylko... niewiele mówiące nazwy projektów. Wygląda więc na to, że dla zasiedziałych w ratuszu (przynajmniej niektórych) urzędnicze nawyki są ważniejsze od mieszkańców.
Szkoda, że w tak pięknym świecie demokracji, w myśl absurdalnych argumentów, za zasłoną tajemnicy ukrywane są sprawy, których tajemniczości w żaden sensowny sposób uzasadnić się nie da.
Nie powinno to dotyczyć w szczególności budżetu obywatelskiego już choćby z samej jego nazwy i idei tym bardziej, że w żaden sposób nie służy to owemu budżetowi. Już i tak otacza go dość domysłów i wątpliwości, co tylko zniechęca mieszkańców do udziału w takich przedsięwzięciach.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33