Cały wiek – 100 lat – tyle czasu w Dąbrowach funkcjonuje szkolnictwo. Tę wyjątkową rocznicę świętowała miejscowa szkoła w piątek, 8 czerwca. Jubileusz był właściwie podwójny, bo dokładnie 60 lat ma budynek, w którym obecnie szkoła się mieści.
Historyczna prezentacja trwała kilka godzin. I trudno się dziwić, bo nie da się stuletnich dokonań przedstawić krótko. Mówiono więc o początkach, kiedy „szkołę” tworzyły nieliczne grupy uczniów edukowanych w prywatnych domach, utworzone tuż po odzyskaniu porozbiorowej niepodległości. Wspominano też o już przedwojennych planach budowy szkolnej siedziby za zgodą polskich władz administracyjnych zlokalizowanych w Ostrołęce.
Trzeba bowiem pamiętać, że Dąbrowy są jedyną wsią, znajdującą się obecnie w granicach powiatu szczycieńskiego, która od początku swego istnienia leżała na ziemiach polskich, a nie pruskich. Ciekawostkę może stanowić np. wspominany podczas uroczystości fakt, że specjalnie na potrzeby zaplanowanej do budowy szkoły również w Dąbrowach uruchomiono produkcję cegieł. I kiedy już niemal wszystko było przygotowane, budowlany zamiar przerwał wybuch wojny.
Zgodnie jednak z przysłowiem, iż „co się odwlecze, to nie uciecze” - szkołę ostatecznie wzniesiono, dokładnie 60 lat temu. Obecnie jest ona znacznie większa od pierwotnej, bo na początku lat 90. solidnie ją rozbudowano.
Pierwsze dziesięciolecia istnienia placówki przedstawiano w oparciu o historyczne dokumenty. Kolejne wspominali ci, którzy bezpośrednio uczestniczyli w tworzeniu historii szkoły, a więc dwaj dyrektorzy: Antoni Kaczmarczyk, a po nim Marek Nowotka. Obecnie placówka jest zespołem placówek oświatowych, w którego skład wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole, a kieruje nim Grażyna Nosek.
Grażyna Nosek, aktualna dyrektor szkoły w Dąbrowach.
W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyła niemal cała szkolna i lokalna społeczność, i wiele osób z grona tych, którzy z placówką byli związani wcześniej, zarówno jako uczniowie, jak i nauczyciele. Wśród absolwentów i obecnych uczniów są całe pokolenia mieszkańców Dąbrów i okolic. Szczególnym przykładem historycznej ciągłości jest były dyrektor Antoni Kaczmarczyk, który kilka dni po jubileuszu szkoły świętował także swój – 75. urodziny.
- Urodziłem się w Dąbrowach, tu się wychowywałem – wspominał pan Antoni. - I ja tę szkołę ukończyłem, jestem jej absolwentem. Później spędziłem w niej niemal całe życie zawodowe i stąd odszedłem na emeryturę.
Historyczne kadry przeplatane były prezentacją uczniowskich umiejętności artystycznych, ale nie tylko, bo krótki recital dał też dorosły śpiewaczy zespół kurpiowski (z nauczycielami szkoły w składzie), jako że tradycje ludowe i kurpiowskie obyczaje szkoła wytrwale kultywuje.
Oczywiście, jak zwykle podczas podobnych uroczystości, nie zabrakło gratulacji, prezentów i życzeń dalszych co najmniej stu lat działalności i kolejnych co najmniej tak wielu sukcesów edukacyjnych.
Muza kibel dosłownie Dzięki Burmistrz To za takie Szczytno ja walczyłem .....gdzie muzyka Klenczona ????
2025-05-02 05:22:30
Jestem pod wrazeniem z wizyt u doktora, jest konkretny, można rozwiązywać problem choroby po wypadku wielowątkowo i szukać przyczyny i powiedniego leku. Matematyka jest w tle.
Anna Pajączkowska/Paj
2025-05-01 17:44:42
Gratuluje wyniku ale osobiście mam małe ale. Gmina owszem robi pewne inwestycje itp ale potem w ciągu roku brak jest właśnie środków na dbanie o te inwestycje. Mowa głównie o ścieżkach gminnych. Są mocno zarastane z roku na rok coraz bardziej. Nie sztuka jest więc robienie inwestycji ale potem dbanie o nie odpowiednio. Tu niestety jest gorzej. Gdyby wydawano odpowiednie środki na czyszczenie chodników gminnych to wynik już taki piękny by nie był.
Tytus
2025-05-01 05:23:00
Moc niczego. Brawo jak co roku dno.
Amra
2025-04-30 22:05:13
Jako gazeta niezależna może byście wyjaśnili dlaczego pan burmistrz wysłał całą armię urzędników ,środa , z ulotkami aby popierali Trzaskowskiego ,Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury .
Darek
2025-04-30 18:24:21
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46