Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Archeolodzy znaleźli 16 ciał niemieckich żołnierzy (zdjęcia)


Archeolodzy z Poznania prowadzili prace sondażowo-ekshumacyjne na cmentarzu w Spychowie. - Z informacji pozyskanych od lokalnych mieszkańców wynikało, że może tam spoczywać 11 żołnierzy, którzy polegli podczas radzieckiej ofensywy w styczniu 1945 roku – mówi Marcin Michalski, archeolog z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST z Poznania. - Znaleźliśmy szczątki 16 poległych.Archeolodzy z Pomostu takimi pracami zajmują się do 20 lat.

 

- To efekt porozumienia premiera Mazowieckiego i kanclerza Kohla. Działamy na terenie całej Polski, ale w okolicy Szczytna jesteśmy po raz pierwszy, choć wiemy, że grobów żołnierzy jest tu sporo – mówi Marcin Michalski.

 

Archeolodzy prace na cmentarzu w Spychowie rozpoczęli w poniedziałek.

 

- Naszą misją jest identyfikowanie poległych i przenoszenie ich szczątków na cmentarze wojenne, te ze Spychowa trafią na cmentarz Bartosze koło Ełku – mówi Michalski.

 

Archeologom nie udało się zidentyfikować większości poległych.

 

- Udało nam się odnaleźć dwa nieśmiertelniki, więc dwie osoby są zidentyfikowane. Personalia pozostałych będziemy ustalali na podstawie dokumentów, tak zwanych list poległych – mówi Marcin Michalski.


Reklama

 

Cmentarz w Spychowie jest nekropolią wciąż czynną. Grób żołnierzy niemieckich jest „oznaczony” betonową obwódką.

 

- Pod ziemią są pojedyncze pochówki, ale widzimy też grób masowy – tłumaczył nam we wtorek Marcin Michalski. - Mieszkańcy mówili, że jest tam pochwytnych 11 żołnierzy niemieckich, ale okazało się, że było ich więcej – 16 osób. Świadczą o tym odnalezione już guziki wojskowe, buty...

 

Ekshumacja szła sprawnie, bo POMOST wypracował już sobie standardy pracy.

 

- Mamy oczywiście pełne zgody Instytutu Pamięci Narodowej, konserwatora zabytków, czy sanepidu – wylicza Michalski. - Na naszych terenach najwięcej jest poległych żołnierzy niemieckich, ale odnajdujemy oczywistości w takich grobach Polaków, czy Rosjan, zdarzają się też inne narodowości.

 

O tym, że w naszym powiecie takich grobów jest sporo doskonale wie Witold Olbryś, historyk specjalizujący się zwłaszcza w tej lokalnej, dotyczącej naszego powiatu.

Reklama

 

- Podobna mogiła znajdowała się w Wielbarku, tam też ekshumowano szczątki – mówi. - Pojedyncze groby znajdują się nadal w okolicy lotniska w Szymanach, Powałczyna, Zieleńca Wielkiego, ale myślę, że jest jeszcze o wiele więcej takich miejsc, o których po prostu nie wiemy – dodaje.

 

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.Komentarze do artykułu

Pamięć

ostatnie ekshumacje zamordowanych na Wołyniu z rąk ukraińskiej upa, 300 osób w 2013 roku, większosć kobiet i dzieci. a tu jakiś sołdatów pokazujecie i wyciągacie? do wapna z tym, pachołki adolfa, ubermensze

Tobiasz

miało być 11 a wyszło 16. sk ąd wiadomo że pozostałych 5 to Niemcy, przepraszam naziści z nazilandu? moze to cywilne ofiary

Tobiasz

Lucku, jak \'polegli w walce z sowieckim okupantem\' to \'dobrzy Niemcy. jak zabijali przez 56 lat Polaków to \'źli naziści\' proste. a ja zapytam pana archeo dlaczego kości sa równo przycięte?

Lucek

Czy przypadkiem nie powinno być napisane, że to byli naziści? To takie nie bardzo tak pisać, że to Niemcy.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama