Niedziela, 16 Czerwiec
Imieniny: Aliny, Anety, Benona -

Reklama


Reklama

Wojsko już po przetargu. Wkroczy do Wielbarka...


Koniec maja to czas podpisana umowy z wykonawcą, który wygrał przetarg na budowę tymczasowego obozowiska kontenerowego w Wielbarku. Mówiąc "po cywilnemu" – na budowę wojskowych koszar. Tym samym przyklepane zostało to, że w Wielbarku będzie stacjonowała jednostka wojskowa, co ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku.W Olsztynie znajduje się instytucja, która "obsługuje" wojsko, świadcząc na jego rzecz i w jego imieniu najprzeróżniejsze usługi i prowadząc inwestycje.

 

To właśnie ten Rejonowy Zarząd Infrastruktury 10 maja rozstrzygnął przetarg na utworzenie wojskowej "siedziby" w Wielbarku.

 

Konkretnie zadanie nosi skomplikowaną nazwę: "Wykonanie robót budowlano-montażowych po uprzedni opracowaniu programu inwestcji projektowo-kosztorysowej dla budowy tymczasowego obozowiska kontenerowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w systemie "zaprojektuj i zbuduj" w Wielbarku."

 

W przetargu uczestniczyło pięciu oferentów, w tym trzy konsorcja, których powołanie uzasadniała zapewne wartość inwestycji. Utworzenie i wyposażenie wojskowego "miasteczka" w Wielbarku inwestor wycenił bowiem na ponad 41 milionów złotych.

 

Przetarg wygrało konsorcjum, którego liderem jest UNIBEP S.A. z siedzibą w Bielsku Podlaskim. Zadeklarowało wykonanie inwestycji za niespełna 36,7 mln zł. Była to najniższa z ofert, a najwyższa sięgała blisko 60 mln zł.


Reklama

 

Warto może wspomnieć, że UNIBEP to spółka, która z impetem zdobywa inwestycyjny rynek w naszym województwie. Początki tego boomu stanowiło "osiedlenie się" UNIBEPU w naszym powiecie, a dokładniej w gminie Szczytno, gdzie spółka nabyła dawny "Pudiz" z jego wytwórnią masy bitumicznej.

 

Budowa wojskowego osiedla w Wielbarku będzie drugą wielką inwestycją, którą UNIBEP prowadzi na terenie powiatu szczycieńskiego. Wcześniej spółka wygrała przetarg na uzbrojenie terenów przemysłowych w Szymanach (tzw. strefy okołolotniskowej).

 

Na przedstawienie programu wielbarskiej inwestycji spółka ma 60 dni, na sporządzenie dokumentacji – kolejne 150 dni, a na zakończenie robót budowlanych wyznaczony został konkretny termin: 30 czerwca 2025 roku.

 

W procedurze przetargowej niektóre istotne elementy zostały ukryte, są więc niedostępne dla "publiki". Tajemnicą wojskową jest np. to, ilu żołnierzy docelowo zamieszka w tymczasowym obozowisku kontenerowym.

 

Nie wiadomo też – jak dotąd – jak rozumieć słowo "tymczasowe", choć nie wydaje się ani możliwe, ani celowe, by wydawano kilkadziesiąt milionów na coś, co miałoby istnieć krótko. Mimo tajemnicy w przestrzeni publicznej pojawiały się już informacje, że Wielbark przygarnie 3-5 tysięcy żołnierzy.

Reklama

 

- Nasza gmina już zyskała na tym, że wojsko nabyło teren, na którym to obozowisko powstanie – mówi burmistrz Jerzy Szczepanek. - Kilka tysięcy dodatkowych "mieszkańców" na pewno wpłynie na ożywienie gospodarcze Wielbarka, cieszę się więc, że mimo krajowych zmian politycznych wojskowa inwestycja w Wielbarku będzie realizowana – dodaje. - Rozstrzygnięcie przetargu potwierdzone podpisaniem umowy właściwie tę realizację już gwarantuje.

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.

 Komentarze do artykułu

Daniel staruch

Tak tak . Dobrze to wpłynie na obecnych mieszkańców Wielbarka. Gdyby to były całe rodziny to tak . Jedyne plusy z tego będą miały sklepy z alkoholem i supermarkety.

Quba

brawo wpakują wam 5tys amerykańców poza polskim prawem albo po nich 5tys emigrantów z Afryki. wiwat były super burmistrz złoty człowiek

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama