XXIX Dni Jedwabna za nami! Sobotnie obchody podobnie jak w ubiegłym roku były ściśle związane z historią założenia miejscowości, a dokładniej z bartnictwem i produkcją miodu i wosku. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie pn.” Święto Miodu i Wosku”, który został dofinansowany z programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Etnopolska. Edycja 2023. Zadanie polegało na organizacji cyklu wydarzeń, które miały na celu przybliżenie lokalnych tradycji zarówno stałym mieszkańcom jak i turystom przebywającym na terenie Gminy Jedwabno.
Po oficjalnym otwarciu imprezy pn. „Święto Miodu i Wosku”, na naszej muzycznej scenie mieliśmy przyjemność posłuchać ludowych pieśni ukraińskiego zespołu „Krayanochka”, który przyjechał do nas z Wielkiej Dymerki na Ukrainie w ramach współpracy i partnerstwa samorządowego pomiędzy naszą gminą a Gromadą Wielka Dymerka.
Następnie w muzyczną podróż do Karpat i Bałkanów zabrała nas folkowa grupa „TRANSKAPELA”, a piosenki żeglarskie z domieszką folku irlandzkiego i polskiego, jak też i szanty klasyczne w swoim wykonaniu zaprezentowali nam „KUZYNI NEPTUNA”. Późnym wieczorem na deskach naszej sceny rozbrzmiała muzyka disco – polo w wykonaniu artysty estradowego MARCINA SIEGIEŃCZUKA, znanego niegdyś z zespołu TOPLES. Imprezę taneczną w rytmie przebojów muzyki dance poprowadził Mariusz Kowalski.
Sobotni festyn z okazji „Święta Miodu i Wosku” przyciągnął liczne tłumy, które pragnęły czerpać radość z bogactwa pszczelarskiej kultury. Jarmark, pełen wielu stoisk rękodzielniczych i pszczelarskich, stał się prawdziwą oazą dla miłośników pięknych rzeczy tworzonych z pasją. Zaproszeni twórcy i pszczelarze nie szczędzili wysiłków, aby stworzyć niezwykle różnorodną ofertę warsztatów i animacji w kontekście pszczelarskim. Warsztaty tworzenia świec z wosku pszczelego czy z węzy pszczelej były prawdziwym rytuałem, podczas którego uczestnicy mogli poznać technikę formowania świec. Dzieci i dorośli mogli obserwować pszczoły w specjalnie przygotowanych ulach, dowiadując się o ich życiu i pracy. Ponadto, pszczelarze dzielili się swoją wiedzą na temat ekologii i roli pszczół w środowisku naturalnym. Całe wydarzenie było niezwykle urozmaicone dzięki obecności licznych stoisk z miodem i swojskimi wyrobami. Smakosze mieli okazję degustować różnorodne odmiany miodu pochodzące z lokalnych pasiek. Była to doskonała okazja, aby zapoznać się z różnorodnością smaków i aromatów, które natura oferuje dzięki pszczelarstwu.
Wydarzenie to było także okazją do rozstrzygnięcia konkursów organizowanych w ramach wspomnianego wcześniej projektu, a mianowicie konkursu plastycznego „Miód i wosk” oraz konkursu kulinarnego ” Z miodem w roli głównej”.
Do konkursu plastycznego zgłosiło się 48 osób. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Przedszkola
1 miejsce: Zofia Pakuła
2 miejsce : Natan Frydrych
3 miejsce: Natalia Gwara
Nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Humanus” z Czarnego Pieca: Helena Dziedzic
Klasy 1-4
1 miejsce: Lidia Gołota ex aequo: Lidka Przybyłek
2 miejsce : Marysia Iwańska
3 miejsce: – Natasza Gadomska
Wyróżnienia: Hanna Plebanek, Stefania Kowalewska
Klasy 5-8
1 miejsce: Julia Wojciechowska
2 miejsce: Amelia Rygielska
3 miejsce: Kalina Przybyłek
Wyróżnienie: Marcelina Modrzejewska
Szkoły ponadpodstawowe
1 miejsce: Małgorzata Zdanio – Sarbiewska
2 miejsce: Hanna Iwańska
Dorośli
1 miejsce: Beata Federowicz
2 miejsce: Teresa Połomska
3 miejsce: Ingrida Trzcińska
Wyróżnienie: Krystyna Neumann
Laureaci konkursu plastycznego zostali nagrodzeni kartami podarunkowymi do sklepu EMPIK.
Do konkursu kulinarnego zgłosiły się 3 podmioty. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
II danie
1 miejsce: Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna
2 miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie
3 miejsce: Sołectwo Burdąg
Deser:
1 miejsce: Sołectwo Burdąg
2 miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie
3 miejsce: Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna
Laureaci konkursu kulinarnego zostali nagrodzeni małym sprzętem agd oraz akcesoriami kuchennymi.
2 lipca 2023 r., czyli niedzielne obchody XXIX DNI JEDWABNA rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na pobliskim cmentarzu. Tuż po przedpołudniowej mszy świętej w kościele Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie odbył się koncert olsztyńskiego zespołu kameralnego PRO MUSICA ANTIQUA. Zespół zaprezentował utwory od baroku do współczesności. Krótki program pieśni kościelnych przygotowała także przebywająca w Jedwabnie grupa „KRAYANOCHKA”.
źródło: jedwabno.pl
Fot. Adam Cudak
No to Powiat dokonał wiekopomnego czynu prawodawczego. Lepiej radnych nie wpuszczać na salę obrad, bo z nudów wymyślą jeszcze coś bardziej kuriozalnego. W sumie nie wiem, co by to mogłoby być. Jednak, jak to klasyk powiadał: myślał, że osiągnął dno, gdy nagle usłyszał pukanie od spodu.
Taki sobie czytelnik
2025-04-22 11:43:59
A może by napisać artykuł o tym naszym cudownym browarze? Ponoć kasy tam nie wypłacają już od jakiegoś czasu...wolne media by mogły podjąć tak ciekawy temat...
Jan
2025-04-22 04:57:55
Jaki dworzec tak TELEKOMUNIKACJA kandydata Pana M. tu nic się nie zmieni....ciągle rządzili ,rządzą i będą rządzić czerwone pająki...tylko patrzą, która partia ma przewagę i czmych pod skrzydełka nowej żeby dalej rządzić.
Hans
2025-04-21 22:43:32
Ta buda jest okropna, jak można uzyskać zgodę na takie coś
Gabi
2025-04-21 16:27:32
Szczytno bez apteki na Święta. O ile bez problemu uzyskaliśmy pomoc świąteczną w poradni szpitala, o tyle wykup lekarstwa byl niemożliwy. Kolejka kilkudziesiąt metrów przy okienku w Kauflandzie, mimo informacji, że apteka otwarta od 14, nikogo nie było. Najbliższa czynna w Olsztynie. To po prostu skandal.
Gabi
2025-04-21 14:39:57
Masakra, żeby nie było otwartej apteki ,jeśli ktoś zachruje nagle nie możliwości wykupienia leków w Święta
Nike
2025-04-21 11:16:18
A, co to? w Pasymiu przygotowują ośrodek dla muzułmańskich uchodźców ?
HANS
2025-04-21 03:33:30
Zatrważające jest niszczenie brzegów jezior na Mazurach, krainy tysiąca jezior! Wiele jest przykładów, ostatnio ktoś zniszczył w biały dzień fragment dzikiego brzegu jeziora Kiernik.
Mekno
2025-04-18 14:52:52
Cóż tu powiedzieć - mnie się podoba ten \"zestaw\" mojej młodości Farben Lehre, Pidżma, Hunter, Lady Pank. Nie wiem, co na to pokolenie moich dzieci. Dobrze, że burmistrz - no bo kto inny może ustalać repertuar DiNS - odkrywa dla siebie nowe obszary kultury pop.
Śmieszek
2025-04-18 11:06:36
Problem jest taki, że niektórzy właściciele działek wzdłuż jeziora pogrodzili się nielegalnie aż do samego brzegu nie na swoich działkach i blokują dostęp do jeziora, bo to podobno ich rekompensata. Gmina powinna zadbać o dostęp do wody dla wszystkich . Wzdłuż tej drogi położonę są instalacje , kanalizacja i prąd, powinna być przejezdna dla karetek, straży, kurierów itd.
Wiem
2025-04-18 09:40:56