XXIX Dni Jedwabna za nami! Sobotnie obchody podobnie jak w ubiegłym roku były ściśle związane z historią założenia miejscowości, a dokładniej z bartnictwem i produkcją miodu i wosku. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie pn.” Święto Miodu i Wosku”, który został dofinansowany z programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Etnopolska. Edycja 2023. Zadanie polegało na organizacji cyklu wydarzeń, które miały na celu przybliżenie lokalnych tradycji zarówno stałym mieszkańcom jak i turystom przebywającym na terenie Gminy Jedwabno.
Po oficjalnym otwarciu imprezy pn. „Święto Miodu i Wosku”, na naszej muzycznej scenie mieliśmy przyjemność posłuchać ludowych pieśni ukraińskiego zespołu „Krayanochka”, który przyjechał do nas z Wielkiej Dymerki na Ukrainie w ramach współpracy i partnerstwa samorządowego pomiędzy naszą gminą a Gromadą Wielka Dymerka.
Następnie w muzyczną podróż do Karpat i Bałkanów zabrała nas folkowa grupa „TRANSKAPELA”, a piosenki żeglarskie z domieszką folku irlandzkiego i polskiego, jak też i szanty klasyczne w swoim wykonaniu zaprezentowali nam „KUZYNI NEPTUNA”. Późnym wieczorem na deskach naszej sceny rozbrzmiała muzyka disco – polo w wykonaniu artysty estradowego MARCINA SIEGIEŃCZUKA, znanego niegdyś z zespołu TOPLES. Imprezę taneczną w rytmie przebojów muzyki dance poprowadził Mariusz Kowalski.
Sobotni festyn z okazji „Święta Miodu i Wosku” przyciągnął liczne tłumy, które pragnęły czerpać radość z bogactwa pszczelarskiej kultury. Jarmark, pełen wielu stoisk rękodzielniczych i pszczelarskich, stał się prawdziwą oazą dla miłośników pięknych rzeczy tworzonych z pasją. Zaproszeni twórcy i pszczelarze nie szczędzili wysiłków, aby stworzyć niezwykle różnorodną ofertę warsztatów i animacji w kontekście pszczelarskim. Warsztaty tworzenia świec z wosku pszczelego czy z węzy pszczelej były prawdziwym rytuałem, podczas którego uczestnicy mogli poznać technikę formowania świec. Dzieci i dorośli mogli obserwować pszczoły w specjalnie przygotowanych ulach, dowiadując się o ich życiu i pracy. Ponadto, pszczelarze dzielili się swoją wiedzą na temat ekologii i roli pszczół w środowisku naturalnym. Całe wydarzenie było niezwykle urozmaicone dzięki obecności licznych stoisk z miodem i swojskimi wyrobami. Smakosze mieli okazję degustować różnorodne odmiany miodu pochodzące z lokalnych pasiek. Była to doskonała okazja, aby zapoznać się z różnorodnością smaków i aromatów, które natura oferuje dzięki pszczelarstwu.
Wydarzenie to było także okazją do rozstrzygnięcia konkursów organizowanych w ramach wspomnianego wcześniej projektu, a mianowicie konkursu plastycznego „Miód i wosk” oraz konkursu kulinarnego ” Z miodem w roli głównej”.
Do konkursu plastycznego zgłosiło się 48 osób. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Przedszkola
1 miejsce: Zofia Pakuła
2 miejsce : Natan Frydrych
3 miejsce: Natalia Gwara
Nagroda specjalna ufundowana przez Fundację „Humanus” z Czarnego Pieca: Helena Dziedzic
Klasy 1-4
1 miejsce: Lidia Gołota ex aequo: Lidka Przybyłek
2 miejsce : Marysia Iwańska
3 miejsce: – Natasza Gadomska
Wyróżnienia: Hanna Plebanek, Stefania Kowalewska
Klasy 5-8
1 miejsce: Julia Wojciechowska
2 miejsce: Amelia Rygielska
3 miejsce: Kalina Przybyłek
Wyróżnienie: Marcelina Modrzejewska
Szkoły ponadpodstawowe
1 miejsce: Małgorzata Zdanio – Sarbiewska
2 miejsce: Hanna Iwańska
Dorośli
1 miejsce: Beata Federowicz
2 miejsce: Teresa Połomska
3 miejsce: Ingrida Trzcińska
Wyróżnienie: Krystyna Neumann
Laureaci konkursu plastycznego zostali nagrodzeni kartami podarunkowymi do sklepu EMPIK.
Do konkursu kulinarnego zgłosiły się 3 podmioty. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
II danie
1 miejsce: Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna
2 miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie
3 miejsce: Sołectwo Burdąg
Deser:
1 miejsce: Sołectwo Burdąg
2 miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie
3 miejsce: Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna
Laureaci konkursu kulinarnego zostali nagrodzeni małym sprzętem agd oraz akcesoriami kuchennymi.
2 lipca 2023 r., czyli niedzielne obchody XXIX DNI JEDWABNA rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na pobliskim cmentarzu. Tuż po przedpołudniowej mszy świętej w kościele Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie odbył się koncert olsztyńskiego zespołu kameralnego PRO MUSICA ANTIQUA. Zespół zaprezentował utwory od baroku do współczesności. Krótki program pieśni kościelnych przygotowała także przebywająca w Jedwabnie grupa „KRAYANOCHKA”.
źródło: jedwabno.pl
Fot. Adam Cudak
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28