O cenie OC decyduje mnóstwo czynników, a wśród nich m.in. wysokość zniżek przyznanych przez towarzystwo. Kierowcy ze Szczytna, którzy uzyskali ich dużą ilość, mogą cieszyć się tanim ubezpieczeniem, jednak nie można zapominać o przeciwnej grupie osób pozbawionych upustów i w związku z tym obciążonych bardzo wysokim OC. Właśnie nad ich sytuacją pochylamy się w poniższym artykule.
System upustów przyznawanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe nie jest w żaden sposób regulowany prawnie, a zatem firmy mają całkowitą dowolność w jego zastosowaniu. Mimo to jego zasady są dość podobne do siebie. Otóż zniżki nalicza się za bezszkodowe kontynuowanie OC przez co najmniej 12 miesięcy. Większość towarzystw po upływie roku przyznaje właścicielowi polisy upust w wysokości 10%, a maksymalny poziom zniżek możliwych do uzyskania wynosi 60%. Jeszcze raz podkreślmy jednak, że są to tylko mechanizmy stosowane przez wiele firm, ale nie wszystkie, bo każda może wprowadzać własne zasady w tym zakresie.
Zakładając standardowy mechanizm, w ramach którego za każdy rok jazdy otrzymuje się 10% zniżek, a ich maksymalna wysokość wynosi 60%, łatwo obliczyć, że do jej uzyskania wymaganych jest kilka lat kontynuowania OC. Trzeba jednak przy tym spełnić jeden kluczowy warunek: unikać szkód, ponieważ każde, nawet najmniejsze odszkodowanie wypłacone z Twojej polisy oznacza odebranie części zniżek. Jak dużej? To również zależy od indywidualnej polityki danego towarzystwa w tym zakresie. Zwykle jest to 10% za pierwszą i 10-30% za kolejne szkody. Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek dla kierowców ze Szczytna.
Aby sprawdzić, w jaki sposób brak upustów za bezszkodowe kontynuowanie OC wpływa na wysokość składki, należy mieć świadomość, że zniżki są ważnym, ale wciąż tylko jednym z wielu czynników kształtujących cenę polisy i bynajmniej nie umniejszają ani tym bardziej nie znoszą pozostałych. Może się zdarzyć zatem tak, że kierowca dysponującymi nawet pełnymi upustami o maksymalnej wartości 60% zapłaci więcej za OC niż osoba, która wypracowała tylko 30% zniżek, ale za to ma dzieci, auto z małym silnikiem czy mieszka w niewielkiej miejscowości pod Szczytnem, a nie w samym mieście.
Mając to na uwadze, w celu rzetelnej i obiektywnej oceny wpływu braku zniżek na cenę polisy należy uwzględnić zmianę wartości składki w zależności od wysokości upustów dla danego kierowcy. Upraszczając, chodzi o porównanie stawki za ubezpieczenie OC dla jednej i tej samej osoby w przypadku pełnych zniżek i ich braku. Sprawdźmy zatem, ile za obowiązkową polisę zapłaci kierowca 40-letni właściciel Volkswagena Gola z silnikiem o pojemności 1,4 l zamieszkały w Szczytnie.
Przyjmując właśnie takie założenia, wykonaliśmy trzy kalkulacje składki w internetowej porównywarce ubezpieczeniowej, zmieniając w formularzu z danymi jedynie wysokość uzyskanych zniżek za bezszkodową jazdę w zakresie 0%, 30% i 60%. Jak się okazało, OC przy braku upustów wyniosło 733 zł, podczas gdy w przypadku 60% osiągnęło 441 zł. Z kolei przy poziomie 30% kalkulator pokazał kwotę 498 zł. Różnica pomiędzy skrajnymi wartościami jest zatem duża, bo wynosi 292 zł, co oznacza, że ubezpieczenie bez zniżek było droższe aż o 66%. To znaczna suma, która sprawia, że zdecydowanie opłaca się zbierać upusty.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33