Niedziela, 24 Wrzesień
Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli -

Reklama


Reklama

Szeroki wybór internetu domowego w Szczytnie – jak znaleźć najlepszą ofertę?


Omawiamy najważniejsze kwestie i doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas analizy propozycji różnych dostawców internetu domowego w Szczytnie. Sprawdź, o co zadbać, żeby cieszyć się odpowiednio szybkim połączeniem w dobrej cenie!


  • Data:

Jakiego operatora wybrać?

To pierwsze pytanie, które zadają sobie mieszkańcy Szczytna, poszukując ofert na internet domowy. Na rynku funkcjonuje wielu operatorów, którzy prowadzą zdywersyfikowaną działalność, oferując połączenie stacjonarne, abonament telefoniczny czy telewizję. Dostawcy rozmaitych usług teleinformatycznych tacy jak Orange, Netia, Plus czy Vectra dysponują ogólnokrajowym zasięgiem, więc i w Szczytnie możesz skorzystać właśnie z ich pakietów. Oprócz tego warto sprawdzić, czy w mieście nie prosperuje jakiś regionalny dostawca i porównać ceny, a także specyfikę ofert.

Prędkość transferu danych – jaką wybrać? Od czego zależy?

Współcześnie prezentowane oferty internetu domowego bazują na prędkościach nie mniejszych niż 50 Mb/s, ale trzeba podkreślić, że jest to prędkość wyjściowa, wpisująca się raczej w potrzeby osób nieczęsto i nieintensywnie korzystających z sieci. W pierwszej kolejności warto zatem zwrócić uwagę na swoje wymagania i dowiedzieć się, jaka szybkość transferu danych będzie w Twojej sytuacji optymalna. Za nie mniej ważny czynnik uważa się liczbę podłączonych do sieci urządzeń i osób aktywnie z niej korzystających. Im więcej sprzętów (a obecnie to przecież nie tylko komputery i telefony Sony czy innych marek, a np. nowoczesne lodówki czy telewizory) i użytkowników, tym o większej prędkości warto pomyśleć.

Im szybszy internet, tym lepszy? Nie zawsze!

Skoro zbyt wolny internet może być problemem, to może od razu wybrać propozycję z największą prędkością? Otóż nie jest to takie proste. A może by i było, gdyby nie ceny. Jeśli wybierzesz ofertę internetu dla swojego domu w Szczytnie, która znacząco przewyższa Twoje potrzeby, nie będziesz w stanie efektywnie wykorzystywać potencjału tej technologii, musząc jednocześnie więcej za nią płacić. Przykładowo, miesięczna opłata za internet domowy o prędkość 300 Mb/s u jednego z operatorów to 59,99. Z kolei przesył danych na poziomie 1 Gb/s to już 79,99 zł.

Różnica jest wobec tego wyraźna, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że opłata ma stały, comiesięczny charakter i obowiązuje co najmniej przez kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt miesięcy. Wyższe prędkości będą Ci potrzebne, jeżeli często oglądasz długie filmy w wysokiej rozdzielczości, udostępniasz wiele danych w internecie czy regularnie bierzesz udział w wideokonferencjach.

Cena i ogólne warunki

Na decyzję o wyborze konkretnej usługi operatora powinna składać się nie tylko cena i prędkość internetu, ale także inne poboczne koszty. Instalując łącze internetowe, często trzeba dopłacić za montaż, a czasem i za router, choć coraz częściej urządzenie to wliczone jest już w usługę. Zwróć uwagę także na czas obowiązywania podpisywanej umowy i jej szczegółowe warunki. Dokładnie sprawdź wszystkie zapisy, bo często dostawcy usług ustanawiają limity, po których przekroczeniu prędkość internetu spada. Polecamy wybór oferty bez tego rodzaju ograniczeń, bo może to istotnie przeszkodzić w komfortowym korzystaniu z sieci, nawet jeśli początkowo wydaje Ci się, że limity znajdują się na wysokim poziomie. Wystarczy przecież obejrzeć jeden dłuższy film w wysokiej rozdzielczości, żeby wykorzystać nawet ponad 1 Gb danych.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama