Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Szczytno tętniące życiem, pastor Seweryn zaprasza na wydarzenie Serce dla Ukrainy


Mieszkając w Szczytnie przez ostatnie siedem lat i obserwując nasze miasto w czasie wakacji, doszedłem do wniosku, że w tym roku jest ono wyjątkowo licznie odwiedzane przez turystów i gości z różnych stron. Może to złudzenie, zważywszy na fakt, że ostatnie dwa „covidowe” lata były z oczywistych względów chudsze niż zwykle, ale tak zatłoczonego Szczytna nie widziałem dawno. To oczywiście ma swoje plusy i minusy, jak zresztą wszystko w życiu. Bo z jednej strony mamy więcej spalin, miejsca do zaparkowania samochodu uświadczyć coraz trudniej, z drugiej zaś strony lokalni przedsiębiorcy mogą zapewne odnotować większe zyski, bo i drożyzna temu sprzyja. Miasto ma więc z tego ewidentne korzyści.Tak czy owak – nasze miasto tętni życiem, bo mamy wciąż nowe wydarzenia, koncerty i wszelkiego rodzaju imprezy, które zachęcają turystów do odwiedzenia naszego miasta. Odczuwamy to również na nabożeństwach niedzielnych w naszym Kościele Baptystów, na których pojawiają się goście z różnych stron świata: z Niemiec, Norwegii, a nawet z Nowej Zelandii.

 

Są to albo przypadkowi niekiedy turyści z różnych stron, w tym również z różnych polskich miast bądź nasi przyjaciele i współwyznawcy, którzy odpoczywają na Mazurach i z chęcią odwiedzają nasz zbór. Tak było również w ostatnią niedzielę, kiedy spotkaliśmy wielu starych znajomych z Warszawy i nie tylko. To miło, że chcą oni razem z nami oddać chwałę Bogu w naszym kościele przy ulicy Sienkiewicza.

 

Jako pastor bardzo lubię takie wakacyjne niedziele, bo choć nasi członkowie również wyjeżdżają na wakacje w różne części Polski i nie tylko, to w tym samym czasie Pan Bóg wypełnia ławki w naszym kościele gośćmi i przyjaciółmi. W ten sposób dzieło Boże jest kontynuowane na tym miejscu, co w kontekście roku jubileuszowego 110-lecia istnienia kościoła baptystycznego w Szczytnie też ma swoje znaczenie.

 

Chodzi o ciągłość i nieprzerwaną historię wielu pokoleń ludzi wierzących, którzy w naszym kościele modlili się stale, słuchali Słowa Bożego, śpiewali pieśni, przebywając razem we wspólnocie duchowej z Bogiem i ze sobą nawzajem. My dziś jesteśmy kontynuatorami tego dzieła, które zaistniało w naszym mieście zgodnie z wolą Boga.


Reklama

 

W zeszłym oraz w tym tygodniu na terenie naszej posesji kościelnej odbywają się również półkolonie dla dzieci z Ukrainy oraz naszych polskich dzieci też. Inicjatorem i kierownikiem tego szlachetnego przedsięwzięcia jest Ivan Krasnoszapka, Ukrainiec mieszkający wraz z rodziną w Polsce od 20 lat.

 

Kiedy do naszego ośrodka katechetycznego w Świętajnie zawitali pierwsi uchodźcy z objętej wojną Ukrainy, Ivan przybył do nas, by przez kilka miesięcy pomagać w przygotowaniu, a potem w funkcjonowaniu tego ośrodka. Poświęcił się tej pracy ze swoimi rodakami, pomagając im w różnych sprawach. Potem zajął się organizacją i koordynowaniem coniedzielnych nabożeństw dla Ukraińców i w ich języku, które od kilku już miesięcy odbywają się regularnie w gościnnie udostępnionym do tego celu kościele baptystycznym.

 

W związku z tym miło mi również poinformować naszych czytelników, że w najbliższą niedzielę o godzinie 13.00 w naszym kościele baptystycznym przy ulicy H. Sienkiewicza 3 odbędzie się szczególne i uroczyste nabożeństwo z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, który przypada trzy dni później.

 

Ukraińcy przebywający na terenie naszego miasta i powiatu pragną na tym nabożeństwie wyrazić szczególne podziękowanie narodowi polskiemu za bezprecedensową pomoc, jaką otrzymali od nas, Polaków, jako wojenni uchodźcy z terenów objętych wojną na wschodzie Ukrainy. Zechciejmy przybyć na tę uroczystość, by odebrać od nich te szczere słowa i wyrazy wdzięczności za okazaną przez nas bardzo spontanicznie i powszechnie solidarność z umęczonym narodem ukraińskim.

Reklama

 

 

To będzie bardzo szczególne wydarzenie, bo podobne nabożeństwa wdzięczności z okazji ukraińskiego Dnia Niepodległości odbędą się w 12 różnych miastach Polski – wszystkie pod patronatem i przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce. Cieszę się, że wśród tych miast znalazło się również Szczytno, ale także dlatego, że ta uroczystość odbędzie się w naszym kościele.

 

Od początku wojny na Ukrainie postanowiliśmy otworzyć podwoje naszej świątyni dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Tak też będzie w najbliższą niedzielę. Na to wyjątkowe i uroczyste nabożeństwo zapraszam wszystkich, a szczególnie tych, którzy otworzyli swoje serca, domy i portfele na niesienie pomocy ludziom z Ukrainy. Od tych, którym pomagaliście w jakikolwiek sposób, usłyszycie słowa wdzięczności i podziękowania. To będzie z pewnością piękne i szlachetne wydarzenie. Serdecznie zapraszam – do zobaczenia w naszym kościele!

Andrzej Seweryn

andrzej.seweryn@gmail.com

 Komentarze do artykułu

mm

Brawo, pochwalam, wzorowe zachowanie Polaków w takiej sytuacji. Niewielki element naszej rodzimej patologii nie jest zadowolony z naszej gościnności, boją się o swoje plusy i zasiłki z MOPS, ale to już tak jest.

jdnd

Panie pastorze, ale Polacy nie chcą Ukraińców w Polsce, czy to Pana nie obchodzi???

ndndjs

Już pora, żeby wracali.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama