Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Stowarzyszenie Śladami Historii przyjrzało się tajemniczemu głazowi (zdjęcia)


Potężny głaz leżący w lesie w okolicy Nowego Gizewa od lat budził zainteresowanie pasjonatów lokalnej historii. Zastanawiano się, jaką tajemnicę skrywa. Okazało się, że las, w którym leży głaz to dawny miejski cmentarz. Tajemnicę próbowali rozwikłać członkowie Stowarzyszanie Śladami Historii.Stowarzyszanie Śladami Historii tematem zajęło się parę lat temu.

 

- Wyjeżdżając ze Szczytna ulicą Kazimierza Wielkiego w sąsiedztwie kortów tenisowych, można zobaczyć las, który z jednej strony był ogrodzony fundamentem – mówi Radosław Wróblewski ze Stowarzyszenia Śladami Historii. - Zaciekawiło mnie to. Bo komu zależałoby na tym, aby takim murem grodzić las?

 

Pasjonaci historii po dokładniejszym przyjrzeniu się temu miejscu znaleźli groby. Okazało się, że był to dawny miejski cmentarz.

 

- Z naszych ustaleń wynika, że został on uruchomiony w latach trzydziestych ubiegłego wieku – mówi Radosław Wróblewski. - Bo cmentarz przy dużym kościele był już zapełniony. Miasto chciało tamten teren przeznaczyć na mogiły. Podobno chowano tam też pierwszych podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Znaleźliśmy też groby francuskie. Ile pochówków tam wykonano, czy cmentarz został cały zapełniony? Tego nie wiemy. Problemem okazało się to, że teren był podmokły. Cmentarz został zlikwidowany. Ale jak to technicznie wyglądało, czy doszło do ekshumacji i przeniesiono mogiły? Tego też na razie nie udało nam się ustalić. Cmentarz został w końcu zapomniany, bo uruchomiono nowy.


Reklama

 

Historyków zaciekawił też leżący tam potężny głaz.

 

- W swoich materiałach wielokrotnie pisał o nim Witold Olbryś – mówi pan Radosław. - Nie pasował do tego miejsca. Musiał go ktoś tam przywieźć. Istniało podejrzenie, że na stronie, która wbita jest w zimie może znajdować się, jakiś napis.

 

Podążający Śladami Historii, po otrzymaniu zgód od gminy Szczytno i konserwatora zabytków, bo teren znajduje się pod jego opieką, postanowili głaz podnieść i przyjrzeć mu się bliżej.

 

- Zabraliśmy się za to już 15 października – mówi Radosław Wróblewski. - Nie chcieliśmy niszczyć terenu dlatego zdecydowaliśmy się na prace ręczne, bez użycia ciężkiego sprzętu. Przy pomocy specjalnych pasów, dźwigni i siły naszych mięśni udało nam się głaz podnieść. Niestety, żadnego napisu tam nie było. Być może ktoś nie zdążył tego zrobić. Ale to jedynie nasze dywagacje. Tak, czy inaczej zamierzamy się temu terenowi przyjrzeć nieco dokładniej.

Reklama

 

Fot. Robert RafalskiKomentarze do artykułu

ika

A moze wlasnie na czyims grobie ten glaz lezal?

Zdzysk

Fundament pod płot w latach 70 tych i słupki wykonała firma ZBR z Kamionka . Miał tam powstać cmentarz komunalny , ale z tego zrezygnowano mówiądz że jest wysoki poziom wody gruntowej . Lecz jeszcze w latach 60 tych chowano tam osoby , nie było krzyża tylko pionowa deska z napisem\'\' NN\'\' , mówiona że to osoby z byłego domu rencistów - obecnie DPS w Szczytnie .

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama