Wtorek, 21 Maj
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora -

Reklama


Reklama

Sprawiedliwość po latach? Sąd orzekł odszkodowaniu za utracone grunty w gminie Jedwabno


700 tys. zł odszkodowania powinna otrzymać od Skarbu Państwa Agnes T. - zdecydował Sąd Okręgowy w Olsztynie. W ocenie sądu, działka należąca do Mazurki, opuszczona przez nią w latach 70. ubiegłego wieku, została upaństwowiona z naruszeniem prawa. Wyrok nie jest prawomocny. Pełnomocnik T. zapowiedział odwołanie od wyroku. W jego ocenie wartość nieruchomości wynosi 3 mln zł. Pieniądze musi wypłacić Skarb Państwa tj. Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Skarb Państwa nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej apelacji.Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził odszkodowanie od Skarbu Państwa na rzecz dawnej właścicielki gruntów na terenie gminy Jedwabno. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

 

Sprawa z powództwa Agnes T. przeciwko Skarbowi Państwa – Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu o zapłatę wpłynęła do Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 17 października 2019 r.

Pełnomocnik powódki w uzasadnieniu pozwu wskazał, że Agnes T. była właścicielką gospodarstwa rolnego obejmującego grunty położone w dwóch miejscowościach na terenie gminy Jedwabno.

 

Powódka w 1977 r. wyjechała na stałe do Niemiec, pozostawiając swoje nieruchomości w Polsce. W dniu 2 listopada 1977 r. Naczelnik Gminy Jedwabno wydał decyzję o przejściu własności gospodarstwa powódki na rzecz Skarbu Państwa bez odszkodowania. Część nieruchomości wchodzących w skład tego gospodarstwa Skarb Państwa sprzedał lub przekazał w ramach komunalizacji Gminie Jedwabno. Następnie Wojewoda Olsztyński m.in. decyzją z dnia 14 sierpnia 1991 r. stwierdził nabycie przez Gminę Jedwabno własności nieruchomości – dwóch działek, które wcześniej wchodziły w skład gospodarstwa rolnego należącego do Agnes T.


Reklama

 

Na wniosek Agnes T. Minister Administracji i Cyfryzacji decyzją z dnia 11 maja 2015 r. stwierdził, że decyzja Wojewody Olsztyńskiego z 1991 r. została wydana z naruszeniem prawa, a z uwagi na nieodwracalne skutki nie jest możliwe stwierdzenie jej nieważności.

 

Działki, które obejmowała decyzja Wojewody Olsztyńskiego nie są już własnością Gminy, bowiem zostały sprzedane, a następnie zostały poddane licznym podziałom. Pełnomocnik Agnes T. w uzasadnieniu pozwu podniósł argument, że gdyby nie doszło do wydania wadliwej decyzji, nie utraciłaby ona własności nieruchomości, a zatem nie doznałaby uszczerbku w majątku. Wysokość szkody powódka oszacowała na kwotę, która miała odpowiadać wartości odebranych nieruchomości w czasie składania pozwu.

 

Pozwany w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa w całości.

Reklama

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2024 r. częściowo uwzględnił powództwo, zasądzając od pozwanego Skarbu Państwa na rzecz powódki odszkodowanie, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie

Marta Banaś-Grabek

Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, dnia 12 kwietnia 2024 r.Komentarze do artykułu

Wiesława Kowalewska

Moim zdaniem, osoba nie płacąca podatków od nieruchomości do Skarbu Państwa przez okres 47-lat, tym samym zrzeka się prawa do nieruchomości. Odsetki 47-letniego podatkowego okresu plus utrzymanie terenu nieużytków rolnych, budynku w stanie ruiny, to kwota znacznie przewyższająca wartość szacowanej nieruchomości.

Tor

Adwokat ma rację. Sprawa jest jasna. Kilka set działek na mazurach czeka na ten wyrok.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama