Choć od wydania „Słownika mowy mazurskiej” minęły 4 miesiące, to nadal cieszy się on dość dużym zainteresowaniem nie tylko w naszym powiecie, ale i w regionie, a nawet w kraju. Półtoratysięczny nakład został wydany dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Szczycieńskiego oraz firmy WPZ Lemany. Inicjatorem wydania oraz jednym ze współautorów jest nasz redakcyjny kolega – Robert Arbatowski
- Jest to pierwsze tego rodzaju wydawnictwo w naszym województwie i mam nadzieję, że bynajmniej nie ostatnie – mówi o słowniku Robert i dodaje, że jest dumny z faktu, że ukazało się on właśnie w Szczytnie.
Nie było to łatwe, ponieważ wraz z całym zespołem redakcyjnym, Robert przed jego wydaniem konsultował się jedynie wirtualnie, ponieważ nie było innej możliwości.
Czarnia
- I tu właśnie zachwalam dobrodziejstwa wynikające z nowoczesnych technologii, ponieważ tworząc słownik, byliśmy i właściwie nadal jesteśmy rozrzuceni właściwie po całej Europie, a internet dał nam możliwość tworzenia go właściwie online.
„Słownik mowy mazurskiej” został stworzony przez osoby związane z regionem mazurskim od pokoleń.
Rybno
- No może właściwie oprócz Pawła Szutowa, który pochodzi z Sankt Petersburga, wszyscy autorzy wydania są z pochodzenia w większej lub mniejszej części Mazurami, aczkolwiek naszego Paula traktujemy jako jednego z nas.
Właśnie w celu promocji słownika, w czwartek na cztery dni zawitał do Szczytna Paweł Szutow, który o naszym mieście opowiada, że jest jednym z jego ulubionych.
Rozogi
- Szczytno jest bardzo urokliwe, a temu urokowi niewątpliwie nadają dwa jeziora w centrum miasta, przez co jest ono bardzo niepowtarzalne – mówi o Szczytnie Paweł. W piątek wraz z Robertem zawitali do Pisza, gdzie spotkali się z jednym z ostatnich znawców i propagatorów mowy mazurskiej – Dietmarem Serafinem. - Było to bardzo ciekawe spotkanie, które zaowocowało nowymi informacjami, dotyczącymi naszej rodzimej mazurskiej mowy – mówi o wizycie w Piszu Robert.
Po południu słownik zawędrował do Rozóg, gdzie w GOK-u odbyło się spotkanie promujące wydawnictwo. – Byliśmy bardzo miło zaskoczeni, ponieważ przygotowano nam bardzo ciekawe spotkanie, wzbogacone występami lokalnych zespołów i solistów ludowych – mówi o wydarzeniu Paweł, który na co dzień śpiewa i tańczy w studenckim zespole ludowym Politechniki Warszawskiej.
Po części, w której współautorzy słownika opowiedzieli o kulisach jego powstania, zebrani goście zadawali pytania dotyczące mowy mazurskiej. – Byliśmy bardzo miło zaskoczeni frekwencją spotkania autorskiego, ponieważ ze względu na dość sporą liczbę gości, musieliśmy dostawiać krzesła – mówi o piątkowym spotkaniu dyrektor rozoskiego GOK-u Anna Pszczółkowska.
Heimat
- Nie zawsze jednak jesteśmy zapraszani z takim entuzjazmem – opowiada o spotkaniach Robert i dodaje, że w jednej z gmin spotkał się nawet z niezbyt chętnym przyjęciem zorganizowania spotkania, podczas którego chciał rozdawać bezpłatne egzemplarze wydanego słownika. – Pomimo takich działań instytucji, które z nazwy powinny promować kulturę, nie poddajemy się w swoich działaniach promujących mowę i kulturę mazurską – mówi Robert i dodaje, że nie tylko z sąsiednich powiatów, ale i województw są zapraszani na spotkania promujące słownik. Tak było na przykład w ostatnią sobotę W Rybnie koło Mrągowa mieszkańcy w wiejskiej bibliotece zorganizowali spotkanie autorskie, a wcześniej Paweł z Robertem spotkali się z członkami Stowarzyszenia Kulturalnego „Heimat” w Szczytnie
– W niedzielę pojechaliśmy do kurpiowskiej miejscowości Czarnia, gdzie przyjął nas wspaniały promotor kultury i mowy kurpiowskiej – Witold Kuczyński. Jak mówi Paweł Szutow, była to niepowtarzalna okazja do wymiany informacji na temat mowy mazurskiej, która jest właściwie ściśle związana z kurpiowską, która w prostej linii od niej właściwie pochodzi.
- Cieszę się, że taki właśnie słownik został wydany u nas w Szczytnie i jest to niewątpliwie wielka zasługa zarówno Powiatu Szczycieńskiego, jak i Rafała Wilczka, który pomógł zdobyć środki na półtora tysięczny nakład. Nie zostało już wiele sztuk, a te które się rozeszły, trafiły m.in. do Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Białorusi i innych krajów europejskich.
- Nadal do mnie spływają zapytania z całej Polski i wyższych uczelni z prośbą o wysłanie słownika. Z tego, co wiem, również i starosta szczycieński mam również prośby z innych mazurskich powiatów o wysłanie egzemplarzy „Słownika mowy mazurskiej”. Mam nadzieję, że znajdą się jeszcze gdzieś środki na jego dodruk lub nowe wydanie, które będzie promować naszą mowę i przede wszystkim rodzimą mowę mazurską.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01