Z końcem października 2021 roku gmina Jedwabno otrzymała informację, że Ministerstwo Obrony Narodowej planuje reaktywację poligonu w Muszakach. Samorząd zabrał stanowisko w tej sprawie. - Konsultowaliśmy to pod kątem rzeczy, które są ważne przede wszystkim dla naszych mieszkańców – mówi Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.
Poligon Muszaki został zlikwidowany nieco ponad 20 lat temu. Jego istnienie i działanie jest jeszcze żywe we wspomnieniach wielu dorosłych mieszkańców gminy Jedwabno, szczególnie Kota czy Szuci. Realizowane tam ćwiczenia należały do tych głośnych. W okolicznych miejscowościach wielokrotnie drżały szyby od wystrzałów.
- My jako samorząd przyjmujemy konieczność zrealizowania tego planu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w obecnej sytuacji międzynarodowej takie działanie jest niezbędne – mówi wójt gminy.
Pierwsze informacje o zamiarze reaktywowania poligonu w Muszakach pojawiły się dwa lata temu. - W zasadzie do dnia, w którym otrzymaliśmy oficjalne pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej mogliśmy jedynie gdybać, czy to się faktycznie stanie – opowiada Ambroziak. - Kiedy do nas trafiło przeprowadziliśmy analizę tego, jak może oddziaływać na naszą gminę.
Powstanie poligonu samorządowcy rozpatrywali wielostronnie. Istotne było (i jest) dobro mieszkańców oraz kwestia wykorzystania przez wojsko infrastruktury, która na co dzień służy gminie. W odpowiedzi, skierowanej do MON zasygnalizowano konieczność przebudowy niektórych dróg, które nie są dostosowane do tonażu wojskowego sprzętu.
- Zdecydowanie część naszej infrastruktury będzie wymagała wzmocnienia. Bardzo ważną kwestią jest również wyłączenie poligonu z obszaru Natura 2000 – tłumaczy wójt.
Czy mieszkańcy zaakceptują planowane zmiany? Na to pytanie trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź. - Oczywiście pojawia się zwątpienie i słychać wśród mieszkańców głosy, że nic z tego nie będą mieli – mówi Sławomir Ambroziak. - Natomiast na ostateczne decyzje nikt z nas wpływu raczej mieć nie będzie.
Według zamierzeń MON ewentualnie reaktywowany poligon nie będzie aż tak rozległy jak „pierwowzór”. Ma być mniejszy niemal o połowę, bo z dawnych 11 tys. hektarów wojsko chce wykorzystać około 6 tys. i to głównie w obszarze powiatu nidzickiego. Niemniej inne gminy, niegdyś terytorialnie z poligonem powiązane (a więc także nasze: Jedwabno i Wielbark) zostały poproszone o opinię.
Jm
Współczuję burmistrzowi sytuacji finansowej miasta. Dziura w finansach jest tak duża po \"Mańku\" i decyzji poprzednich radnych (niektórzy radni nadal nimi są ???), że szkoda pisać. Kredyt na stadion będzie Nam się odbijał czkawką przez wiele lat. Sytuacja w oświacie (budżecie) podejrzewam, że jest beznadziejna, na 100% subwencja nie wystarcza, a wydatki wzrosły. Mam jedynie nadzieję, że nowy burmistrz ma dobrych doradców jak sobie z tym poradzić.
ali
2024-09-18 14:43:26
A ta dziupla samochodowa w miejscowości Jurgi dalej działa?
2024-09-18 13:00:32
A w Marksewie na drugim końcu (krańcu) jeziora, tam gdzie kiedyś było kąpielisko (i pomosty), teraz jest szuwarowisko. No, ale po co w Marksewie jakiś pomost, żeby jeszcze ktoś wpadł do wody? Fakt, lepiej śnić o ośrodkach wczasowych w Kobylosze. Buahahahahaha. Pozdrawiam
Ferdek Kiepski
2024-09-18 12:29:13
Może przydałoby się częściej monitorować chodnik ze szpitala do Szkoły Podstawowej nr 3. Rowerzyści traktują go jak ścieżkę rowerową nie patrząc w ogóle na pieszych.
kiti
2024-09-17 16:07:04
Dużo zdrówka i pogody ducha życzę. A nawiasem, Pani Skalska uczyła mnie matematyki w szkole podstawowej. Nauka nie poszła na marne. Dziękuję.
zdzislawpl
2024-09-17 14:45:37
Pani Malwino...w czasach gdy pewien podgatunek podczłowieka aż się trzęsie do zabijania skrobankami nienarodzonych dzieci, prędzej powstanie pomnik życia wyskrobanego...szkoda gadać.
Polak
2024-09-17 13:41:49
Dołączam się z prośbą o stoliki i ławeczki ????
Jarek
2024-09-17 13:38:53
W Jedwabnie jest dużo więcej takich perełek.
Elżbieta
2024-09-16 16:41:46
Nie po to ludzie zaufali i wybrali , żeby teraz pomniki wymyślać
Ja
2024-09-16 11:47:10
Co Pani Karolina nie robiła w GOK w Rozogach, najlepiej jej wychodziło manipulowanie ludzmi a z pracą to nie miało nic wspólnego. Napisałabym bym prawdę ale nie przejdzie cenzura. Mieszkańcy gminy wiedzą jak np zorganizowała dożynki w 2022 roku i co się wydarzyło na scenie podczas występu zespołów ludowych. Najgorsze to co widziały dzieci i pytały rodziców. Pani Karolina i jej świta wie o czym piszę.
Olga
2024-09-16 11:02:32