Środa, 29 Listopad
Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina -

Reklama


Reklama

Nikodem C., może wyjść na wolność, możliwa też zmiana kwalifikacja czynu


W piątek, 2 grudnia przed Sądem Okręgowym w Olsztynie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie przeciwko Nikodemowi C. oskarżonemu m.in. o próbę zabójstwa młodej szczytnianki - Oliwii. W trakcie tej rozprawy Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał postanowienie o uchyleniu stosowanego wobec Nikodema C. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, zastrzegając, że środek ten ulegnie uchyleniu pod warunkiem złożenia w terminie 7 dni poręczenia majątkowego w kwocie 150 tys. zł. Sąd poinformował też strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonemu. Decyzję zaskarżyła szczycieńska prokuratura.Oprócz kaucji Sąd Okręgowy w Olszynie zastosował wobec oskarżonego również środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zakazu opuszczania kraju.


Reklama

 

Sąd w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że w sprawie przesłuchano już wszystkich świadków zawnioskowanych aktem oskarżenia. Uzyskano też uzupełniającą opinię biegłego z medycyny sądowej.

 

- Ponadto, sąd uprzedził strony postępowania o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonemu (usiłowanie zabójstwa) na czyn z art. 157 par. 1 kodeksu karnego (spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu) w zbiegu z art. 160 par. 1 kodeksu karnego (narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) – mówi Marcin Wojciechowski, z Obsługi Medialnej Rzeczników Prasowych Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

W ocenie sądu, biorąc pod uwagę fakt przesłuchania wszystkich zawnioskowanych świadków oraz opinię biegłego z medycyny sądowej, dalsze stosowanie wobec Nikodema C. tymczasowego aresztowania nie jest zasadne.

Reklama

 

- Jednocześnie informuję, że postanowienie o uchyleniu tymczasowego aresztowania nie jest prawomocne – dodaje Wojciechowski. - Prokurator po ogłoszeniu tego postanowienia oświadczył, że sprzeciwia się zmianie środka zapobiegawczego. Oznacza to, że oskarżony zostanie zwolniony z aresztu dopiero wtedy, jeśli sąd apelacyjny nie uwzględni zażalenia prokuratora.

 

 

- W mojej ocenie zaproponowana kwalifikacja czynu oskarżanemu jest niedopuszczalna w świetle zgromadzonego materiału dowodowego, który w naszej ocenie wskazuje, że oskarżony działał z zamiarem pozbawienia życia pokrzywdzonej – mówi prost Artur Bekulard, szef szczycieńskiej prokuratury.

 

 

Szczycieńska prokuratura już złożyła zażalenie na tą decyzję. Sprawą, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, zajmie się Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

 

Przypomnijmy. Do pobicia doszło w nocy z soboty nie niedzielę (13/14 listopada, 2021 roku). Oliwia wspólnie ze swoją koleżanką zorganizowały 18 urodziny w jednej z sal bankietowych pod Szczytnem. Około godz. 2 nad ranem dziewczyna wezwała taksówkę, by wrócić do domu. Wraz z nastolatką taksówką jechał jej 19-letni chłopak. Tuż przed wejściem na posesję swojego domu Oliwia została zaatakowana i brutalnie pobita.

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.Komentarze do artykułu

czx

I co wydumał ten sąd w bialymstoku? Wypuszczą zwyrodnialca?

zxc

Przecież już chcą mu zmienic kwalifikacje czynu z usilowania zabójstrwa do spowodowania ciezkiego/sredniego uszczerbku XD i wypuscic za kaucja XDD i może zwalic wszystko na to ze przedwakowal testosteron???

Mieszkańcy

Świetna wiadomość. Czekamy już od roku, ile można go chronić za pieniądze podatnika? Jesteśmy gotowi.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama