Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Radni decydują: do kogo trafią samorządowe mieszkania na wynajem (wideo na żywo)


Miejscy radni opracowują regulamin przyznawania mieszkań budowanych w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej. W Szczytnie, przy ulicy Sobieszczańskiego ma powstać 18 takich lokali. Kto może na nie liczyć? Projekt uchwały trafił na komisji. Wywołał burzę. Najwięcej uwag ma Tomasz Łachacz, przewodniczący Rady Miejskiej. Dziś radni regulaminem zajmują się na sesji nadzwyczajnej. Właśnie ruszyły obrady.


Projekt uchwały zakłada jedno kryterium bezwzględne (trzeba je spełnić, aby w ogóle móc starać się o mieszkanie): absolutny brak jakiegokolwiek własnego dachu nad głową, ani teraz, ani nigdy wcześniej, a brak ten dotyczy każdej osoby wchodzącej w skład gospodarstwa domowego.

 

Pozostałe kryteria są punktowane, a ich łączna suma decyduje o miejscu na liście „rankingowej”.

 

Na przykład kryterium pierwszeństwa wartym 5 punktów ma być posiadanie książeczki mieszkaniowej z wkładem pieniężnym wydanej do 23 października 1990 roku.

 

Projekt uchwały opisuje też aż 9 innych dodatkowych kryteriów pierwszeństwa z różną liczbą punktów od 2 do aż 15:

  • - jeśli członek rodziny jest najemcą lokalu z zasobów gminy może otrzymać 5 pkt (w przypadku otrzymania mieszkania w ramach SIM ma miesiąc na opróżnienie lokalu i rozwiązanie umowy najmu);

  • - 10 pkt można otrzymać, gdy co najmniej jedna osoba rozlicza się z podatku dochodowego w US Szczytno i jako miejsce zamieszkania wskazuje Gminę Miejską Szczytno;

  • - 2 pkt warte jest każde dziecko w rodzinie;

  • -10 pkt – gdy w gospodarstwie jest co najmniej jedna osoba, która nie przekroczyła 35 lat;

  • -15 pkt - gdy w gospodarstwie jest co najmniej jedna osoba, która ukończyła 60 lat;

  • - 5 pkt – gdy w gospodarstwie jest co najmniej jedna osoba, która nie ukończyła 16 lat i ma orzeczenie o niepełnosprawności;

  • - 5 pkt - gdy w gospodarstwie jest co najmniej jedna osoba powyżej 16 lat i ma orzeczenie o niepełnosprawności.

  • - na 2 pkt może liczyć rodzic, opiekun, który samotnie wychowuje dziecko.

  • - 2 pkt można też otrzymać za to, gdy co najmniej jedna osoba jest zatrudniona na terenie miasta Szczytno.

 

- Różna waga punktów jest dla mnie niezrozumiała – mówi Tomasz Łachacz, przewodniczący Rady Miejskiej. - Ludzie będą się porównywali, pytali dlaczego ta kategoria jest ważniejsza od innej. Jest to mocno niebezpieczne.

 

Przewodniczący wnioskował o zrównanie liczny punków oraz o modyfikację kryterium bezwzględnego, aby osoby, które kiedyś miały prawo własności, a dziś go nie posiadają, również mogły starać się o mieszkania w ramach SIM.

 

Podczas posiedzenia komisji toczyła się żywiołowa dyskusja nad regulaminem, ale do konsensusu nie udało się dojść.

 

- W Szczytnie była już taka sytuacja, że jedna osoba sprzedała swoje mieszkanie, a potem dostała lokal w TBS, absolutnie nie możemy dopuścić do takich sytuacji ponownie – mówiła z kolei radna Agnieszka Kosakowska. - Mieszkania w ramach SIM są przeznaczone dla tych osób, których nie stać na kredyt komercyjny, na kupno mieszkania, ale stać na utrzymanie lokalu komunalnego. Musimy o tym pamiętać.

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Romek

Radny? A w jaki sposób otrzymał mieszkanie dawny pracownik wydziału promocji UM, który teraz pracuje w starostwie?

Radek

Czy przy tej okazji można wyjaśnić w jaki to magiczny sposób radny łachacz otrzymał mieszkanie z zasobów TBS?

smutny

Oj w tych punktach to oni dopiero namieszają. Trzeba pamiętać, że oni nie rozumieją tego co uchwalają i w tym jest największy problem.

a czemu nie ma punktów, za osoby w wieku pomiędzy 35-60?, co z ludźmi pracującymi poza Szczytnem, co z ludźmi którzy rozliczają się w innym US...oni są gorsi?...co za debil wymyślił te punkty?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama