Stowarzyszenie ANIMA i prowadzony przez nich Teatr Chochół, działający w artystycznej stodole na obrzeżach Świętajna, po dwóch tegorocznych premierach („Ring” i „Diabli nadali”) przygotowują kolejną, prapremierową odsłonę swoich teatralnych poszukiwań.
Sztuka, pod nieco kosmicznym tytułem „Zaćmienie słońca w okolicach Pup”, powstaje - jak większość spektakli ANIMY – na bazie wspomnień mieszkańców naszego powiatu i pracy z pamięcią lokalną (w tym wypadku realizatorzy spektaklu bazują na opowieściach mieszkańców Spychowa i Świętajna, z którymi odbyli szereg spotkań i wywiadów).
Zwyczajowo również, etap przygotowań do spektaklu to działania edukacyjne i praktyczne z dziedziny teatru, adresowane do naszej społeczności lokalnej. W październiku stowarzyszenie zorganizowało szereg warsztatów teatralnych dla wielopokoleniowej grupy mieszkańców gminy Świętajno.
Spektakl, umiejscowiony fabułą w realiach lat 50. XX w. i okolicach miejscowości Pupy (obecnie Spychowo) i Świętajno, będzie próbą przedstawienia epizodycznych obrazów pamięci w formie teatralnej. - Z inspiracji wspomnieniami mieszkańców Spychowa i Świętajna oraz okolic zrodził się pomysł „progresywnego” spektaklu teatralnego. Przedstawienia, którego struktura i treść z założenia będą stopniowo modyfikowane, z miejscem na kolejne obrazy-powidoki z pamięci mieszkańców, dołączane sukcesywnie do scenariusza. W tej premierowej odsłonie proces pracy nad dziełem także dzieje się na oczach widza – mówi Robert Wasilewski, autor scenariusza. - Nie dążymy jednak do ścisłego, kronikarskiego odwzorowania realiów czasu i miejsc. Chcemy, by te okruchy pamięci uruchamiały wyobraźnię tak, by ta tworzyła nasz – tutejszy, lecz nieco wyimaginowany - obraz przeszłości i przyszłości. Choć zdarzyć się może, że z zaćmienia wyłoni się coś, co kiedyś już przeżyliśmy... Bo w tle spektaklu pojawia się całkowite zaćmienie słońca z 30 czerwca 195r roku.
Sztukę reżyseruje Romuald Wicza-Pokojski, a zobaczymy w niej zarówno aktorów zawodowych, jak i naszych, lokalnych pasjonatów teatru.
Na dwa spektakle premierowe ANIMA zaprasza do Stodoły Chochół w dniu 25 października o godz. 17 i 18.30. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja wejściówek: sekretariat Nadleśnictwa Spychowo (tel. 89 622 50 82) oraz animakul@wp.pl.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Interwencje 2021” oraz ze środków Samorządu Warmińsko-Mazurskiego i Powiatu Szczycieńskiego.
Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...
Kamil
2025-07-03 22:04:59
O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40
Rak Szlachetny
2025-07-03 20:30:49
Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.
senior
2025-07-03 18:55:26
Brawo! Popieram
Robert Częścik
2025-07-03 18:45:55
Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.
Polak
2025-07-03 18:13:21
Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.
Śmieszek
2025-07-03 13:26:15
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53