Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Pruskie dożynki w Piwnicach Wielkich (zdjęcia)


Sierpień jest miesiącem dożynek oraz święta Matki Boskiej Zielnej. Jednak na długo przed chrześcijańską celebrą święta plonów, ówcześni mieszkańcy naszych ziem – Galindowie również składali hołd swoim bogom za udane plony i zbiory. Te zamierzchłe obyczaje można poznać w Piwnicach Wielkich, a dokładniej – w Wiosce Prusów, którą stworzył i prowadzi pasjonat historii i dziejów dawnych Galindów – Kazimierz Abramczyk.W sobotnie popołudnie i wieczór w Wiosce Prusów można było zobaczyć, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak wyglądały obchody dziękczynne związane ze zbiorami ponad dwa tysiąclecia temu. Inicjatorem wydarzenia był oczywiście Kazimierz Abramczyk, który spotkanie miłośników kultury pruskiej urozmaicił przygotowanymi przez siebie trunkami i potrawami zgodnie z dawną pruską recepturą.


Reklama

 

 

 

- Były to już trzecie z kolei obchody, zwane przez nas „Nocnym spotkaniem Prusów”, które jest związane z oddaniem czci pruskiej bogini ziemi i urodzaju Kurche. Organizujemy to zawsze po żniwach, coś na wzór znanych wszystkim dożynek, aczkolwiek ma to zupełnie inny i dla niektórych – nieznany wymiar – mówi inicjator wydarzenia.

 

Reklama

 

Dawni mieszkańcy tej ziemi, czyli Galindowie, po udanych zbiorach składali pruskim bogom hołd. W miejsce ofiarne w świętych gajach przynosili część swoich plonów, aby pochwalić się przed bogami zbiorami. Prusowie składali również ofiary ze zwierząt, przeznaczając na to np. najdorodniejsze cielę, aby zaskarbić sobie przychylność bogów. Na kamieniu ofiarnym składano skórę, natomiast pozostałą „jadalną” część zwierzęcia opiekano i spożywano.

 

- Po tej części oficjalnej odbywały się zabawy i biesiady, czyli na przestrzeni nie tylko setek, ale i tysięcy lat, niewiele się zmieniło – dodaje ze śmiechem pan Kazimierz. - Punktem kulminacyjnym każdego takiego wydarzenia był toast ku czci bóstw, wznoszony pucharem miodu, bo tylko taki mocniejszy trunek dawni Prusowie znali.

 

Sierpniowe „nocne spotkanie Prusów” nie jest jedyną okazją wizyty w Wiosce Prusów. Kazimierz Abramczyk zapewnia, że w jego wiosce praktycznie przez cały rok dzieje się coś ciekawego, więc zaprasza w odwiedziny wszystkich tych, dla których kultura pruska nie jest obca oraz oczywiście tych, którzy chcieliby ją poznać.Komentarze do artykułu

Jan

Zajmij sie czymś po Polskiem

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama