Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Powiatowe podsumowanie wyborów do europarlamentu


Chociaż w ostatnia niedzielę do urn wyborczych poszło sporo więcej osób niż dotychczas, to i tak nasz powiat sporo odstaje od średniej krajowej, jak i całego okręgu. Mieszkańcy postawili na PiS. Tylko w samym Szczytnie wygrała Koalicja Europejska. Jedyna kandydatka, związana ze Szczytnem, czyli Urszula Pasławska mandatu nie uzyskała, ale ponad 63 tysiące głosów poparcia to też godny wynik.


  • Data:

Wybory osób, które będą nas reprezentowały w Parlamencie Europejskim, dotychczas nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku jednak frekwencja,w porównaniu z poprzednimi edycjami wyborczymi, była znacznie wyższa, chociaż wciąż daleka od ideału. W kraju wyniosła 45,68%, w okręgu nr 3, obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie, sięgnęła 38,93%, natomiast w powiecie szczycieńskim osiągnęła poziom 35,42%. Najbardziej aktywni wyborczo okazali się mieszkańcy Szczytna – 42,62%, najmniej – mieszkańcy gminy Dźwierzuty – 26,87%. Słabo też wypadł Wielbark – 28,59%.

 

Wielbark zmienił front

 

W tej ostatniej gminie zmieniły się preferencje polityczne. Dotychczas większym poparciem cieszył się tam PSL (startujący w ramach Koalicji Europejskiej), ale w wyborach europejskich mieszkańcy zwekslowali w kierunku Prawa i Sprawiedliwości (56,55%), niemal dorównując poziomem poparcia mieszkańcom Rozóg, tradycyjnie propisowskim (66,55%). Tylko wyborcy z samego Szczytna częściej glosowali na KE, w której skład wchodziła Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna i Zieloni. Koalicja uzyskała w mieście 44,61% głosów, PiS – 40,59.


Reklama

 

Powiat jak cały okręg

 

Gdyby efekt wyborczy zależał tylko od mieszkańców powiatu szczycieńskiego, byłby dokładnie taki sam, jaki ostatecznie się okazał. Okręg wyborczy nr 3 będzie w Parlamencie Europejskim reprezentowało trzech posłów: Karol Karski i Krzysztof Jurgiel z PiS oraz Tomasz Frankowski z PSL (KE).

 

Coraz nas mniej

 

Kolejne wybory pozwalają też na analizę rotacji mieszkańców, porównując liczbę uprawnionych do głosowania. I tak, dla przykładu, w przypadku Szczytna, w niedzielę mogło pójść do urn 18.757 osób. Nie tak dawno, bo w przypadku listopadowych wyborów samorządowych, radnych mogły wybierać 18.924 osoby. Liczba wyborców nieznacznie wzrosła jedynie w gminach: Jedwabno, Pasym i Świętajno. W skali powiatu, w ciągu kilku minionych miesięcy, zmalała o 181 osób.

Reklama



Komentarze do artykułu

Rafal

Czas odstawić Urszule do lamusa i postawić na młodych. W psl są bardzo zasłuzone osoby jak Rafał, Tomasz, Arek. To ich należy promować.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama