W 2021 roku na lotnisku Olsztyn-Mazury zanotowano 1 828 operacji startów i lądowań samolotów, co stanowi spadek o 13% do roku 2020 i obsłużono 46 939 pasażerów. W porównaniu z rokiem 2020, jest to spadek o 25%, kiedy to z regionalnego portu skorzystały 62 395 osoby.
W minionym roku ruch lotniczy odbywał się w cieniu trwającej pandemii Covid-19, która ograniczała rejsowy ruch pasażerski na całym świecie. Pomimo czasowego zawieszania lotów pasażerskich, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury utrzymał ciągłość operacyjną, zapewniając obsługę m.in. lotów szkoleniowych, medycznych, biznesowych, wojskowych i transportowych.
W 2021 roku pasażerowie lotniska w Szymanach mogli skorzystać z lotów do Londynu Stansted i Luton, Dortmundu oraz Krakowa. W letniej siatce połączeń portu pojawiły się również dwie sezonowe nowości - krajowe loty Ryanair do Wrocławia oraz wakacyjny kierunek LOT-u do chorwackiej Rijeki. Oba połączenia cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu, a także turystów z południa Polski odwiedzających Warmię i Mazury.
Pomimo wielu wyzwań z jakimi w 2021 roku mierzyła się branża lotnicza, władze lotniska Olsztyn-Mazury podejmowały działania ukierunkowane na dalszy rozwój portu.
W ubiegłym roku rozpoczęto prace budowlane związane z dostosowaniem infrastruktury lotniska do II kategorii systemu precyzyjnego podejścia do lądowania ILS. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych w strefie airside lotniska, a także zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych.
Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Zakończenie całości inwestycji, łącznie z wdrożeniem operacyjnym planowane jest na koniec 2023 roku.
W 2021 roku Spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach uzyskała Certyfikat Agenta Obsługi Naziemnej (AHAC) oraz Status Zarejestrowanego Agenta, uprawniające do obsługi operacji lotniczych typu CARGO, czyli transportu towarów i poczty. Władze lotniska nawiązały również współpracę z PLL LOT S.A. w zakresie obsługi lotów CARGO tego przewoźnika, co skutkowało dodaniem Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do sieci transportowej RFS LOT-u, umożliwiając tym samym wybór lotniska w Szymanach jako tzw. portu wyjścia w bezpiecznym łańcuchu dostaw przesyłek lotniczych.
Dzięki temu lokalni przedsiębiorcy zainteresowani wysyłką swoich produktów drogą lotniczą będą mogli nadać je na Mazurach, a te na pokładzie samolotu LOT-u będą kontynuowały swoją podróż do lotniska docelowego.
W listopadzie ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie hangarów lotniczych, przeznaczonych do postoju oraz obsługi średnich i małych statków powietrznych. Pierwszym najemcą jednego z nowo wybudowanych hangarów jest szkoła pilotażu Bartolini Air.
Współpraca pomiędzy Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Bartolini Air rozwija się od kilku lat - w 2021 roku firma z Łodzi otworzyła bazę szkoleniową w Szymanach, w której swoje umiejętności nabywać będą m.in. przyszli piloci Ryanair. Realizacja inwestycji budowy hangarów lotniczych była elementem dywersyfikacji źródła przychodów portu i dostosowania infrastruktury lotniczej do potrzeb użytkowników General Aviation.
2 grudnia 2021r. Minister Infrastruktury zatwierdził „Plan Generalny lotniska Olsztyn-Mazury na lata 2019-2039 w zakresie zgodności z polityką transportową kraju.” Sporządzenie Planu Generalnego Lotniska – PGL, to obowiązek nakładany na podmioty zarządzające portami lotniczymi użytku publicznego. PGL to dokument, określający plany rozwoju lotniska w co najmniej 20-letnim horyzoncie czasowym, uwzględniając założenia operacyjno-techniczne związane z eksploatacją portu lotniczego oraz zgodność tych działań z celami rozwoju regionalnego i zasad zrównoważonego rozwoju infrastruktury transportowej.
W grudniu ubiegłego roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury został włączony przez Komisję Europejską do sieci TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej) z uwagi na istotną rolę w rozwoju spójnej i połączonej infrastruktury transportowej UE. Otwiera to nowe możliwości rozwoju zarówno regionalnego lotniska, jak też całego regionu Warmii i Mazur, w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej, np. w oparciu o programy będące częścią instrumentu Łącząc Europę (CEF) w perspektywie 2021-2027, która wspierać będzie infrastrukturę transportową podwójnego zastosowania.
W 2022 roku władze Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury planują kontynuację działań związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi, rozwojem siatki połączeń pasażerskich oraz formalizacją współpracy z inwestorami zainteresowanymi terenami położonymi wokół lotniska.
Sezon wiosna/lato 2022 na lotnisku w Szymanach przyniesie powrót hitowego połączenia Ryanair z/do Wrocławia (loty od 28 marca 2022 w poniedziałki i piątki) oraz nowość w ofercie LOT'u - połączenie z/do Rzeszowa, które wystartuje 18 czerwca (loty w poniedziałki i soboty). Aktualny rozkład lotów dostępny jest na stronie internetowej lotniska, tj. www.mazuryairport.pl
"Naszym priorytetem w 2022 będzie stały i efektywny rozwój lotniska, jako narzędzia do rozwoju gospodarczego oraz turystycznego regionu Warmii i Mazur. Liczymy na to, że ten rok przyniesie stopniowe znoszenie ograniczeń podróży w związku z Covid-19, co pozwoli na odbudowę ruchu pasażerskiego do poziomu sprzed pandemii. Pracujemy nad powiększeniem siatki połączeń pasażerskich o nowe kierunki, na tyle na ile pozwala na to aktualna sytuacja w branży lotniczej. Koncentrujemy się przy tym na zachowaniu bezpiecznych i komfortowych warunków podróży dla pasażerów korzystających z regionalnego portu. Jednocześnie skupiamy się na rozwoju usług dla użytkowników sektora General Aviation - naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej infrastruktury lotniczej oraz stworzenie optymalnych warunków do rozwoju biznesu w strefie inwestycyjnej wokół lotniska. " - powiedział Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.
Rzecznik Prasowy Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury
Podziwiam i Zazdroszczę. Cuda robicie.
Czającą się jeszcze. .
2024-12-02 23:27:20
Zginął człowiek nie policjant, nie zginął w tragicznych okolicznościach na służbie więc nie ma znaczenia że był policjantem
No
2024-11-30 11:25:20
Czyli bąbelki za darmo a reszta musi płacić. Takie rozwiązanie nie jest dobre. Do Pasymia trzeba dojechać autem a zimą każdy wie jak ta drogą wygląda, lód, śnieg i żadnej odśnieżarki. Kolejna sprawa jest taka że brak jest tam atrakcji dla dzieci, dla dorosłych też nic ciekawego, zwykła pływalnia, brak nawet saun. Dokładanie komuś do prywatnego biznesu to nie jest dobre wyjście. Może burmistrza Pasymia niech wyjmie z prywatnej kieszonki i dokłada znajomemu do interesu.
Dźwierzuciak
2024-11-30 09:44:10
Zawsze był porządnym facetem ! MS
Ulmus
2024-11-29 22:09:30
Ci samorządowcy przecież rządzą tu od kilkunastu lat !
Nikodem
2024-11-29 10:15:24
Sami eksperci w komentarzach, marnują się ci ludzie. Nadają się na dwie rzeczy na ch.. i śmieci. Pozdrawiam.
Ot i co.
2024-11-28 22:32:13
Może ona, może nie ona jak policji nie było na miejscu zdarzenia.
?
2024-11-28 15:09:30
Karolina piękna dziewczyna.
j23
2024-11-28 07:01:34
Nikt nie wspomniał o tym ,że imprezie towarzyszyć będzie morze alkoholu , który jest nieodlacznym przyjacielem szczycieńskich morsów, pewnie nie tylko szczycienskich
Mieszkaniec
2024-11-28 06:42:11
Z górnej półki mandat dać było (1500 zł).
Żeby bardziej zabolało.
2024-11-27 21:15:30