Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Pomiar i detekcja poziomu materiałów sypkich – najpopularniejsze techniki


Materiały sypkie należą do grupy surowców, których magazynowanie nie wiąże się z problemami natury logistycznej. Jakie są podstawowe metody wykorzystywane do ich pomiaru?


  • Data:

Pomiar materiałów sypkich - najważniejsze informacje

Najważniejszym elementem związanym z dokonywaniem badań ilościowych jest specyfikacja materiału oraz otoczenia - tu na przykład: hala produkcyjna, magazyn zewnętrzny. Wyróżniamy dwie zasadnicze formy pomiaru: metody kontaktowe i bezkontaktowe. Do pierwszej należą sondy pojemnościowe i elektromechaniczne, bezkontaktowe opcje to zastosowanie metod bazujących na ultradźwiękach, radarach, falowodach i laserowych przetwornicach. Ich eksploatacja na co dzień jest w głównej mierze determinowana kwestiami finansowymi oraz parametrami substancji, między innymi granulacji i wilgotności.

Dobry pomiar czyli jaki?

Decydując się na wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, warto znać względny zakres pomiarowy surowca i dopasować do niego najlepsze narzędzie. Rynek oferuje czujniki, które pozwalają na wykazanie liczebności określonego materiału z minimalnym ryzykiem błędu.

Poniżej, przykłady zastosowania poszczególnych narzędzi do wybranego surowca:

  1. Sonda elektromechaniczna najlepiej sprawdzi się podczas pomiaru cementu i wapna - na ten moment jest to forma archaiczna, ponieważ częściej stosuje się sondy radarowe, niemniej dalej jest stosowana w przemyśle sypkim. Polega na szacowaniu masy surowca przez zastosowanie ciężarka na rozwijanej linie, która wykrywając ruch wysyła sygnał do układu sterującego.
  2. Sonda pojemnościowa to użycie skalibrowanego urządzenia względem elektrodą kablową a ścianą zbiornika (np. silosa) i wykorzystuje się ją do materiałów ze stałą wilgotnością i o małej granulacji.
  3. Metoda ultradźwiękowa to przenikanie fali ultradźwiękowej przez zbiornik (także taśmociąg i nasyp), dzięki czemu jesteśmy w stanie wykazać poziom substancji o dużej ziarnistości, na przykład węgla czy kamieni.
  4. Metoda radarowa jest rozwiązaniem dedykowanym petrochemii i zakładom o skrajnym natężeniom zapylenia. Stosuje się ją także do cieczy i substancji półpłynnej, a jej realizacja przebiega poprzez przelot impulsów mikrofalowych.
  5. Radary z falowodem stosuje się do materiałów, które niekoniecznie są w stanie zachować określony kształt nasypu. Emisja impulsów elektromagnetycznych przenika substancję i odbija ją od obiektu, jednak istnieje duże ryzyko zakłócenia impulsu ze względu na ryzyko zaprószenia.
  6. Laserowe przetworniki stosuje się przy bardzo pylistych substratach - to najdroższa z form, jednak jej wykorzystanie jest najdokładniejsze, bo minimalizuje ryzyko uszkodzenia narzędzia.

Dziś, przedsiębiorstwa produkcyjne dokonujące pomiarów mogą korzystać z wielu różnych czujników do pomiaru surowców sypkich. To szczególnie ważne zarówno ze względu na racjonalne gospodarowanie zapasami, jak i pozyskiwanie kolejnych kontrahentów do współpracy. Warto zapoznać się z ofertą czujników i detektorów, które w znacznym stopniu usprawnią funkcjonowanie producentów materiałów sypkich.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama