Szczytno jest postrzegane jako miasto policyjne. Sam tego doświadczyłem w latach osiemdziesiątych. Choć byłem zameldowany w Warszawie, miałem prawo jazdy wydane w Szczytnie, co budziło zainteresowanie drogówki. Pytali dlaczego, a ja utajniłem, że zawdzięczam ten stan życzliwości wydziału komunikacji w Szczytnie i udzielałem wymijających odpowiedzi. Tym sposobem zdarzyło mi się nie zapłacić paru mandatów.
Interesuję się sprawami policji z tego także powodu, że i ona może się zainteresować moimi sprawami, co się przeszłości już zdarzało. Dlatego bardzo mnie zainteresowało, co powiedział szef NSZZ policji Rafał Jankowski o przyczynach akcji strajkowej:
„Jeszcze nigdy nie było takiej konsolidacji. Polska policja stanęła pod ścianą, jeszcze nigdy nie było tak źle jak teraz. Władza pozbyła się doświadczonych funkcjonariuszy tylko dlatego że rozpoczęli karierę przed 1989 r. Pojawił się absurdalny pomysł, aby Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie kształciła kadry nieskażone codzienną praktyką”.
Idea niepraktykującej policji wydaje się pod pewnymi względami pociągająca, ale bez przesady. Niepałująca, niestrzelająca, nosząca wszystkich na rękach, co się przecież nierzadko zdarza, byłaby bardziej przyjazna dla demonstrujących pokojowo swoje przekonania polityczne, ale z kolei brak praktyki w kontaktach z praktykującymi codzienną przestępczość mógłby w sumie szkodzić.
Można wprawdzie patroszyć różne spółki państwa i na krótko obsadzać je zaufanymi ludźmi bez wiedzy i doświadczenia, zakładając, że w tym czasie nie zdołają za wiele popsuć, bo będą w działaniu kierowali się dewizą primum non nocere - ta od czasów Hipokratesa ma pewne zastosowanie w medycynie - i zaniechają w konsekwencji wszelkich działań.
Jeśli już się na nie zdecydują, to będą one miały charakter symboliczny, taki jak zawierzenie losów Energi Opatrzności Bożej. Niech się dzieje wola nieba – zamiast długofalowej strategii rozwoju to kierunek, który może liczyć na poparcie episkopatu. Po drugie ten rozwój bez pomocy niebios i tak by nie nastąpił, bo Energa ciągnie pod prąd na toksycznym i coraz droższym węglu, od którego wszystkie cywilizowane kraje odchodzą. Nie musi się jednak przejmować, bo i tak dobierze się do każdego naszego gniazdka podnosząc ceny.
Brak praktyki może być jednak większym problemem w przypadku Sądu Najwyższego. Dostać się tam jest chyba za łatwo, wystarczy odpowiedzieć właściwie na jedno pytanie: kto jest prezesem SN. Wprawdzie Trybunał Sprawiedliwości będzie się nad tym dopiero zastanawiał, ale kadrowa, poseł Krystyna Pawłowicz, wie z całą pewnością, że nie ta, co jest, i z tego się u niej zdaje. Zastanawiam się też, czy z braku praktyki prokuratorzy w Sądzie Najwyższym, których jest tam wielu, nie zaczną odruchowo stosować praktyk prokuratorskich, oskarżając zamiast sądzić. Nadzieja w tli się może w ławnikach, którzy nie mając wiedzy i doświadczenia przypadkiem wydadzą sprawiedliwy wyrok.
Wynalazek prezesa PiS, rotacyjne koryto dla partyjnej trzody, to prawdziwa zdobycz jego nieliberalnej demokracji, bo przekonuje wyborcę, że w Polsce, nie każdy – na przykład Duda – może być prezydentem, ale sędzią i nawet prezesem może już zostać każdy.
Jeśli chodzi o policję to być może stoi za tym inny zamysł, nie do końca dopowiedziany. Że ma to być formacja niepraktykująca, ale wierząca. Nie jest to wykluczone. Podobno rektor WSPol ma doktorat z teologii.
Szanowna Redakcjo! Mieszkańcy Gminy Dźwierzuty, wspierający uczciwość aktualnego wójta, pana Dariusza Tymińskiego, pragną poznać imiona i nazwiska osób i merytoryczną podstawę ich rzekomego niezadowolenia. Powyższy artykuł wykazał jedynie daleko idące szykany, a to już podlega pod paragraf. Pan Tymiński piastuje stanowisko wójta, więc jest osobą publiczną. Zostało naruszone jego dobro osobowe uczciwego człowieka. Czekamy na dalszy ciąg dywagacji.
Wiesława Kowalewska
2024-11-23 13:26:27
Jak wielu ojców ma ten sukces????
Tytus
2024-11-23 09:07:21
Czyżby Wójt zaczął zrywać się z paska?
Mieszkaniec
2024-11-22 20:35:39
Przecież to proste zatrzymać się rozejrzeć i przejechać nie zatrzymasz się to cię zdmuchnie z torów a jak są światła to jest super i pewno jest znak stop który większość olewa
Wąski
2024-11-22 19:52:26
I to się liczy, przynajmniej część młodych zostanie
Gość
2024-11-22 14:48:55
Poza tym dobre drogi dają impuls do rozwoju miast.
Gabi
2024-11-22 14:45:17
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15