Zakończył się projekt „Cukrzyca to nie wyrok” realizowany przez Fundację Kreolia Kraina Kreatywności w partnerstwie z Powiatem Szczycieńskim. Jego podsumowanie odbyło się po wykładzie przeprowadzonym przez jedną z najwybitniejszych specjalistek z zakresu diabetologii w kraju - prof. dr hab. n. med. Elżbietę Bandurską-Stankiewicz.
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz jest kierownikiem Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie oraz wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
W trakcie wykładu poruszone zostały tematy związane z życiem z cukrzycą m.in dotyczące żywienia osób chorych, tego jak istotne jest regularne badanie się czy nowych trendów medycznych w walce z chorobą. Informacje przekazane przez dr Bandurską-Stankiewicz z pewnością okażą się przydatne zarówno diabetykom, jak również ich bliskim.
Spotkanie to było równocześnie podsumowaniem projektu "Cukrzyca to nie wyrok" w ramach którego od lipca łącznie odbyły się 4 prelekcje, których głównym tematem było życie z cukrzycą.
W każdej z prelekcji udział brało ok. 30 osób. Dzięki tym spotkaniom miały zdobyć wiedzę jak pomimo choroby ułatwić i urozmaicić sobie codzienne życie.
Uczestnicy projektu wcześniej spotkali się z kucharzem, dietetykiem i informatykiem, którzy w praktyce pokazywali im sposoby na łatwiejsze radzenie sobie z chorobą. W trakcie spotkań diabetycy uczyli się m.in. jak przygotowywać potrawy o niskim indeksie glikemicznym, jak dobierać produkty odpowiednie dla diety osób z cukrzycą czy jakie aplikacje i programy mogą im pomóc w codziennym życiu z chorobą.
Projekt realizowany był przez Fundację Kreolia Kraina Kreatywności. Zadanie "Cukrzyca to nie wyrok - edukacja międzypokoleniowa na temat choroby" współfinansowane było przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ze wsparciem Powiatu Szczycieńskiego.
Oj, tak, tak! Tam zawsze był tzw. kiosk. Ja pamiętam taki blaszany, przeszklony. Być może wcześniej stał tam \"drewniak\". Te napoleonki, pączki... Mordki i łapki oblepione lukrem, kremem stawiały się na lekcji po tej dużej przerwie.
Sentymentalna
2025-07-16 12:49:27
No, mnie z dzieciństwem kojarzy się chleb od Bielskiego lub Kochanka. A w tym punkcie, a nieopodal chodziłam do podstawówki, była też kiedyś cukiernia czy piekarnia i na długich przerwach biegało się tam po spore ciastka \"ptasie mleczko\"...
Tutejsza
2025-07-16 11:20:14
Tekst nieciekawy, po prostu wylana żółć z głebi trzewi pana Mądrzejowskiego okraszony nieciekawym zdjęciem. Jak nie macie felietnistów, to może warto ogłosić jakiś konkurs, a nie publikować treści o niskim i watpliwym poziomie. Może chwila refleksji?
Joanna
2025-07-16 11:17:08
Co to SIM?
Gabi
2025-07-16 09:35:16
Gratuluję odwagi oderwania się odnzielonego koryta.
Obserwator
2025-07-16 00:44:02
Już zapewne Zieloni obstawili ten Stołek. Konkurs to farsa. O ile będzie :)
Obserwator
2025-07-16 00:43:05
To ciekawe kto z PSL zasiądzie na stołku, Jarku czekamy i obserwujemy!
Mieszkańcy
2025-07-15 16:55:33
Żołądek zawsze daje znać gdy jest pusty ale mózg niestety nie.
kozaostra
2025-07-15 15:20:02
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55