Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Panele korzystne do końca marca (wykorzystaj szanse)


Od 1 kwietnia przyszłego roku zmienią się zasady, dotyczące rozliczeń prosumentów czyli osób, które korzystają z wyprodukowanego przez siebie prądu. Mówi o tym Dariusz Turek ze szczycieńskiej firmy Etikon.Dariusz Turek ze szczycieńskiej firmy Etikon.

 

Czy to będzie dobra zmiana?

 

Trudno powiedzieć. Na pewno zwrot inwestycji będzie trudniejszy do skalkulowania ze względu na liczbę zmiennych.

 

Jak to wygląda obecnie?

 

Spróbuję wyjaśnić najprościej. Posiadacz paneli fotowoltaicznych wykorzystuje wyprodukowany prąd na własne potrzeby. W miesiącach wiosennych i letnich tworzą się nadwyżki, które odprowadzane są do sieci w formie "depozytu". Gdy aura nie jest korzystna, wtedy można tym depozytem uzupełniać braki w stosunku 1 do 0,8. Inaczej mówiąc: za oddaną 1 kWh, pobieramy 0,8 kWh. Różnica, czyli wartość tej 0,2 kWh to forma opłaty za wirtualny magazyn. Wskaźnik rozliczenia wynosi 0,7 dla większych instalacji, powyżej 10 kWp. Rozliczenia odbywają się w okresach rocznych.

 

Co się zmieni?

 

Sposób rozliczenia. Wciąż będzie on dotyczył nadwyżek produkowanej energii, tyle że już nie będzie ona miała formy "depozytu". Właściciel paneli będzie ją po prostu sprzedawał operatorowi po cenach hurtowych netto, a wieczorami i w okresie zimowym, kupi go po cenie detalicznej brutto.

 

A dokładniej – na czym to będzie polegało?

 

Też najkrócej: właściciel paneli sprzeda "czysty" prąd, a odkupi go ze wszystkimi dodatkami: z podatkiem, opłatami stałymi, przesyłowymi itp., itd. Cena energii, po jakiej będą rozliczani nowi prosumenci rozpoczynający proces przyłączenia po 31 marca, będzie zgodna ze średnią ceną miesięczną, według stawek określanych na Towarowej Giełdzie Energii. Od połowy 2024 r. będzie to jeszcze bardziej skomplikowane, bo rozliczanie będzie się odbywało w oparciu o ceny godzinowe. Jak się to będzie kształtować – tego na tę chwilę nie wie nikt, bo mówi się, że firmy typu Energa czy Tauron nie są do tego nowego systemu przygotowane. Inaczej mówiąc: jeśli obecnie prosument w skali roku w ogóle dopłaca do prądu, to są to przysłowiowe grosze, a po zmianach zapłaci sporo więcej. Jak wynika z wyliczeń, które zresztą ujęte zostały w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, zamiast – przykładowo – dopłacać w skali roku 180 zł, będzie płacił dobrze ponad tysiąc, jak nie więcej.

 

Czy przed skutkami tej "dobrej" zmiany można się uchronić?

 

Można. Trzeba zainstalować panele fotowoltaiczne zanim wejdą one w życie, czyli przed 1 kwietnia przyszłego roku. Osoby, które do tego czasu będą produkowały swój prąd, mają zagwarantowane, że przez kolejnych 15 lat będą rozliczane według obecnie jeszcze obowiązujących zasad.

 

Istnieje prawdopodobieństwo i to duże, że znacznie wzrośnie liczba osób, które będą chciały zdążyć z zainstalowaniem fotowoltaiki przed 1 kwietnia...

 

Zgadza się. A to z kolei ma wpływ na ceny paneli oraz ich dostępność. Prawo rynku: im większy popyt, tym wyższe koszty. Jednak osoby, które zawrą umowę z firmą Etikon jeszcze w tym roku, będą miały zagwarantowane, że usługa zostanie wykonana przed 1 kwietnia 2022 roku, w cenie aktualnej. Gorąco więc zachęcam do pośpiechu i zapraszam do naszego biura - ul. Żeromskiego 37A, 12-100 Szczytno.

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama