Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

PSL przedstawia Uczciwy Plan dla Polski – rozmowa z posłanką Urszulą Pasławską


- Tworząc przyszłość, w której chcemy żyć, musimy wspierać ludzi aktywnych, młode rodziny oraz seniorów - mówi Urszula Pasławska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego. - W trudnych czasach liczą się konkrety, dlatego proponujemy Uczciwy Plan dla Polski.Uczciwy Plan dla Polski można nazwać kompleksową ofertą dla Polaków...

 

Tak, bo składa się z trzech propozycji: dla seniorów, młodych i ludzi aktywnych. W skład tego pakietu wchodzą trzy propozycje: dziedziczenie emerytur, pomoc w kupnie mieszkania oraz całkowite zwolnienie ze składek dochodów z nadgodzin lub drugiej umowy o pracę. Skupiamy się na tym, co jest najważniejsze i najbardziej doskwiera Polakom. Odpowiedzialną politykę tworzy się na pokolenia, nie na strategię wygrania wyborów. Polityka społeczna musi być więc zmieniana pod bieżące potrzeby ludzi.

 

Dziedziczenie emerytur na czym miałoby polegać?

 

Proponujemy, żeby po śmierci współmałżonka emeryt zachował całą swoją emeryturę oraz połowę świadczenia męża czy żony. Inflacja, drożyzna dotykają wszystkich seniorów, ale najbardziej tych, którzy po odejściu współmałżonka zostają sami i muszą samotnie borykać się z rosnącymi kosztami życia. Wszyscy wiemy, jak bardzo drożeje czynsz, energia, jedzenie, leki, wizyty w prywatnych przychodniach lekarskich, gdzie pomoc można uzyskać znacznie szybciej niż w przychodniach publicznych, głównie specjalistycznych. A zdrowie, w przypadku większości osób w starszym wieku, to często kwestia życia i śmierci. W najgorszej sytuacji są kobiety, bo średnia emerytura kobiet jest o połowę niższa niż średnia emerytura mężczyzn. Oddając połowę świadczenia po zmarłym mężu przywrócimy im godność, poprawimy komfort życia.

 


Reklama

 

Pomysł dobry, ale czy nas na to stać?

 

Oczywiście. Według wstępnych wyliczeń roczny koszt projektu wyniósłby ok. 14 mld zł. Dużo mniej niż wypłata 13 i 14 emerytur, bo to ok. 25 mld zł rocznie, niewiele więcej niż sama 14 emerytura - ok. 12 mld zł. Chyba lepiej, żeby emeryci dostawali dodatkowe pieniądze regularnie co miesiąc, a nie raz czy dwa razy w roku?

 

Kolejnym problemem, jaki PSL chce rozwiązać, jest brak dostępu do tanich mieszkań. Słuszna diagnoza, to jedna z większych bolączek młodych ludzi i młodych par.

 

Z niedawnego sondażu OBOP wynika, że 68% Polek nie chce mieć dzieci. Brak własnego lokum to jedna z głównych przyczyn wstrzymująca decyzję o powiększeniu rodziny. Żeby w przyszłości miał kto pracować na nasze emerytury, musimy pomóc młodym rodzinom w zdobyciu i spłacie kredytu mieszkaniowego. Proponujemy więc wkład własny w wysokości 100 tys. złotych oraz nisko oprocentowany - na 1,5 proc.- kredyt mieszkaniowy oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To będzie prawdziwy i skuteczny program prodemograficzny. W ślad za nim muszą jednak iść kolejne decyzje. Dziś młodzi ludzie, kobiety i mężczyźni, zastanawiają się nad założeniem rodziny, bo muszą ciężko pracować, żeby zarobić nie tylko na siebie, ale też na tych, którym się zwyczajnie nie chce pracować.

Reklama

 

I dlatego PSL chce również zwolnić Polaków z podatków od nadgodzin czy drugiej umowy i pracę?

 

Praca musi się w końcu zacząć opłacać! Stąd nasz trzeci punkt programowy: wyłączenie z oskładkowania i opodatkowania wszystkich dodatkowych form zatrudnienia, niezależnie od tego jakie one są. Po prostu nie można karać ludzi aktywnych za pracę. Szczególnie w trudnych czasach wzbudza to poczucie niesprawiedliwości. Dodatkowa aktywność zawodowa nie może być dalej obarczona daninami, które przecież pracownik raz już odprowadził.

 

Program PSL jest więc jawnie prorozwojowy, bo dobrobyt bierze się z pracy i inwestycji, nie z rozdawnictwa czy życia na kredyt...

 

Dokładnie tak. Tworząc przyszłość, w której chcemy żyć, musimy wspierać młodych ludzi oraz wszystkich, którym chce się pracować. Nie zapominając przy tym o seniorach, którzy przecież swoje już przepracowali, zasłużyli na godną jesień życia. Przedstawiamy więc Uczciwy Plan dla Polski z nadzieją, że wszystkie propozycje wejdą w życie najpóźniej po wyborach wygranych przez partie demokratyczne. Liczymy na Państwa wsparcie, razem zrobimy więcej i lepiej.

 

 


 

 Komentarze do artykułu

Nie dziękuje

Wystarczy na profil tej pani Pasławskiej wejść ipiszep co myśli emerytach. Welinować chce. Dobrą propozycje przedstawia dla swoich kumpli z zsl

grant

Jak zwykle populizm w wykonaniu pani Pasławskiej. Nie twierdzę, że teraz jest dobrze ale PSL rządził przez kilka lat z PO i co zrobiliście dla Polaków? Podwyżki emerytur o 10 złotych, przy wielotysięcznych świadczeniach dla byłych milicjantów i UB-ków, rodzinne w śmiesznie niskiej kwocie , podwyższenie wieku emerytalnego (dla kobiet aż o 7 lat!!!) . Ogromne bezrobocie i brak perspektyw zmusiło kilka milionów Polaków do zarobkowej emigracji. Nie ośmieszaj się kobieto. Te slogany słyszymy prze każdymi wyborami.

Dorota

Dobrym przykładem działalności PSL w Szczytnie jest rada miejska tak więc Pani Urszuli oszczędzi sobie Pani wstydu i trudu bo wybory to już przegrane dzięki pani kolegom partyjnym.

Grot

Myślę, że lepszym planem dla Polski, jest teraz powstrzymanie psychopatów z Nowogrodzkiej, zanim doprowadzą Polskę do wojny, bo robią co mogą, by Polacy zaczęli znowu umierać! Taką zaplanowano nam przyszłość, śmierć i zniszczenie, i to wszystko dzięki podziałom jakich wy, Politycy, dokonaliście.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama