Od 21 maja będą mogły działać w reżimie sanitarnym i przy 50 proc. obłożeniu instytucje kultury: kina teatry czy filharmonie, a od 28 maja siłownie, kluby fitness i solaria - poinformowano w środę na stronie internetowej rządu. W opublikowanym w środę na rządowej stronie harmonogramie luzowania obostrzeń na kolejne dni maja przedstawiono przyspieszenie otwarcia instytucji kultury oraz krytych obiektów sportowych.
Zgodnie z harmonogramem, od 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
W transporcie zbiorowym będą można wykorzystywać w 100 proc. miejsca siedzące lub w 50 proc. wszystkie miejsca siedzące i stojące, ale przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
Będzie też możliwe prowadzenie gastronomii na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
Działać będą mogły też prowadzić kina, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu przy maks. 50-proc. obłożeniu. Działalność na otwartym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego będą mogły prowadzić też domy i ośrodki kultury czy świetlice.
W szkołach, w klasach podstawowych 4-8 i średnich 1-5 nauka będzie mogła odbywać się w formie hybrydowej przy zachowaniu reżimu sanitarnego, to m.in. wietrzenie sal na przerwach, czy dezynfekcja placówek w weekendy.
Obiekty sportowe będą mogły prowadzić działalność na świeżym powietrzu przy zachowaniu maks. 25 proc. publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi będą możliwe przy zachowaniu limitu 150 osób.
Od 21 maja działalność w przestrzeni zamkniętej będą mogły prowadzić instytucje kultury – kina, teatry, opery i filharmonie. Muszą jednak zachować 50 proc. obłożenie i reżim sanitarny, a uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów lub posiłków.
Przy zachowaniu reżimu sanitarnego działalność będą mogły wznowić też domy i ośrodki kultury, świetlice prowadzące działalność animacyjną w pomieszczeniach. Działać będą mogły też parki rozrywki na świeżym powietrzu przy zachowaniu 50 proc. obłożenia.
Od 28 maja możliwe będzie prowadzenie gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in wesela i komunie będą mogły odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.
28 maja otwarte zostaną też kryte obiekty sportowe i baseny. Będą one mogły prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, będzie obowiązywał limit do 250 osób.
W siłowniach, klubach fitness i solariach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 m2.
Od 29 maja do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie szkół podstawowych i średnich.
(PAP)
mzd/ par/
Ciekawe czy prawnicy też zajmą się zakupem wieży ciśnień bo wygląda to na przekręt
Ciekawski
2025-04-23 22:09:15
Zarząd Powiatu i radni powiatu do likwidacji. Komu i do czego to potrzebne?!
Tylko zamieszanie i problemy tworzą.
2025-04-23 14:26:41
Tak jest chyba we wszystkie święta. Jest informacja o dyżurze, ale można tylko klamkę pocałować. Nikt nie otwiera
Beata
2025-04-23 09:50:36
Mieszkańcy wybrali burmistrza z Myszyńca to czego się spodziewają? Trzeba było jechać do Myszyńca tam apteki otwarte.
Tomasz
2025-04-23 08:24:01
Strata pieniędzy jak i czasu, szkolić należy masy ludzi nie jednostki często zmanierowane i upolitycznione.
Anna
2025-04-23 08:18:50
Dramat, nie mogłem kupić tabletek na kaca i prezerwatyw.
Krzyś Pijus
2025-04-23 08:12:05
Niechybnie to ktoś kto dopiero co wyrósł z takich zjeżdżalni bo ma umysł malucha, ale pewnie się fizycznie już nie mieści na zabawkach i z zazdrości to zrobił. A na poważnie, to trzeba by mu i jemu podobnym zadać sporo prac społecznych i wkładu z własnej kieszeni.
Tutejsza
2025-04-22 18:48:18
To po co nam szpital, SOR jeśli zwykły człowiek z receptą nie ma się gdzie udać. Wiem sam bo niby apteka w kauflandzie jest w pewnych godzinach otwarta, ale to mit. Sam tam byłem i sporo ludzi czekało i każdy się pytał jeden drugiego czy otwarta bo według grafiku powinna być. I co i nic grafik grafikiem a miasto powiatowe nie ma apteki nawet w niedzielę. To lepiej jechac do Olsztyna i tam od razu wykupić receptę . Bo co z recepty jak nie ma jej gdzie wykupić.
kibic
2025-04-22 14:18:26
No to Powiat dokonał wiekopomnego czynu prawodawczego. Lepiej radnych nie wpuszczać na salę obrad, bo z nudów wymyślą jeszcze coś bardziej kuriozalnego. W sumie nie wiem, co by to mogłoby być. Jednak, jak to klasyk powiadał: myślał, że osiągnął dno, gdy nagle usłyszał pukanie od spodu.
Taki sobie czytelnik
2025-04-22 11:43:59
A może by napisać artykuł o tym naszym cudownym browarze? Ponoć kasy tam nie wypłacają już od jakiegoś czasu...wolne media by mogły podjąć tak ciekawy temat...
Jan
2025-04-22 04:57:55