Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Nie kardiologia, a stacja dializ – mówi doktor Joanna Pawłowicz-Radosz


Szpital w Szczytnie walczy o utworzenie oddziału kardiologicznego, na którym będzie można wszczepiać rozruszniki serca. - W naszym powiecie mamy inne, większe potrzeby – przekonuje z kolei doktor Joanna Pawłowicz-Radosz, która w zawodzie jest od 45 lat. - Nasi pacjenci potrzebują stacji dializ, bo w tej chwili muszą co drugi dzień dojeżdżać do Olsztyna, Mrągowa, czy Ostródy. To prawdziwa mordęga i igranie z ich życiem – dodaje.



- Uważam, że zamiast oddziału kardiologicznego w naszym szpitalu powinna powstać od dawna oczekiwana stacja dializ – przekonuje panie doktor. - Z naszego powiatu pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek w fazie schyłkowej wożeni są co 2 dzień do stacji dializ np. do Mrągowa. Wyjeżdżają ze Szczytna we wczesnych godzinach porannych i wracają w godzinach wieczornych, nawet po 22, ponieważ są zbierani w grupach. Natomiast pacjenci kardiologiczni są w stanie sami dotrzeć do kardiologów. Potrzeby medyczne są zbyt duże w stosunku do możliwości polskiej służby zdrowia i żadna czerwona, zielona czy czarna teczka tego problemu nie rozwiąże – dodaje.

 

W ten sposób pani doktor odniosła się do opisanej przez „Tygodnik Szczytno” walki szpitala w Szczytnie o utworzenie oddziału kardiologicznego. Zastępca dyrektora placówki wręczył ministrowi zdrowia czarną teczką z prośbę o poparcie starań o utworzenie kardiologii. Przypomnijmy, że swoje oczekiwania szpitalna dyrekcja opiera o słowne obietnice złożone przez wojewódzkich decydentów medycznych sprzed wielu miesięcy. Niestety, wygląda na to, że były to przysłowiowe słowa, rzucone na wiatr. Bo gdy szpital zaczął domagać się spełnienia deklaracji, chętnych zabrakło.


Reklama

 

- Podkreśliłem, że szpital jest w pełni przygotowany do uruchomienia takiego oddziału – mówi dr Górski. - Dysponujemy miejscem, a przede wszystkim specjalistycznym sprzętem i kadrą. Możemy mieć kardiologię z 15 łóżkami.

 

Doktor Pawłowicz-Radosz uważa jednak, że pacjent kardiologiczny ma szansę na opiekę w innych ośrodkach. - Pacjent nefrologiczny potrzebuje pilnej pomocy, tu i teraz. Jeśli jej nie otrzyma skazujemy go na śmierć – mówi. - W naszym powiecie jest około 60 takich osób. Wiem, że szpital w Szczytnie ma specjalistę w tym zakresie. Wystarczy zatem uruchomić tylko stację i pomagać ludziom żyć, a nie w tak ciężkiej chorobie skazywać ich na całodniowe wyprawy. Dodam, że okres oczekiwania do poradni nefrologicznej ze skierowaniem z dopiskiem pilne to 4 miesiące, bez tego dopisku aż 9 miesięcy. Do kardiologa tak długo się nie czeka. Rozumiem biznes, interes szpitala, lepsza wycenę usług kardiologicznych, ale w przypadku osób dializowanych chodzi o ich życie. Nie można tego tak przeliczać – dodaje.

 

Reklama

Co na to szczycieński szpital?

 

- Dostrzegamy też i ten problem - mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Prowadziliśmy rozmowy z prywatną firmą wykonującą dializy. Początkowo mieli wstawić u nas trzy stanowiska i miało się to rozrastać. Ale jej przedstawiciele po konsultacjach stwierdzili, że nie będzie im się to opłacało. Wycofali się. Co do kontraktu z NFZ, to staramy się o to od lat, ale wciąż słyszymy, że potrzeby w naszym województwie pod tym względem są zabezpieczane. Takie stacje są w Piszu, Mrągowie, Olsztynie, czy Ostródzie i być może dla kogoś, kto „jeździ” paluchem po mapie nie są to duże odległości, ale dla chorujących jest to ogromny problem. Wiemy to, ale niestety jesteśmy bezradni. Szczytno się wyludnia. Walka o kardiologię, czy dializy jest walką coraz trudniejszą, bo na mapie potrzeb stworzonej przez NFZ przodują sprawy związane z opieką senioralną, czy geriatrią – dodaje dyrektor Kostrzewa.



Komentarze do artykułu

Gabi

Szczytno się wyludnia, gdyż w Szczytnie nie ma nic. I koło się toczy. To jest koszmar dla chorych jeździć taki kawał.

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama