W Łuce powstało Koło Gospodyń Wiejskich o nazwie „Bocianie Gniazdo”. Jego szefową została Anna Lis (28 l.). - Ale w jego utworzenie zaangażowane są aż 22 osoby, w tym 10 mężczyzn – precyzuje pani Ania. Jej zastępcą został Romuald Krajza, a członkiem zarządu Marek Soliwoda.
Skąd pomysł na utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich w Łuce?
Rozmowy na ten temat toczyły się już od dość dawna. Przyglądaliśmy się takim kołom w innych sołectwach i gminach. W końcu dojrzeliśmy (śmiech). Zorganizowaliśmy zebranie założycielskie, w którym wzięło udział aż 22 mieszkańców naszego sołectwa, z czego aż 10 to mężczyźni.
Pewnie zmusiły ich do tego żony, partnerki...
Oj, nie (śmiech). Nie musieliśmy ich do tego namawiać. Naprawdę. To były ich dobrowolne decyzje i bardzo się cieszymy, że są z nami, bo silne ramiona mężczyzn na pewno się przydadzą. Choćby do noszenia ciężkich garnków z potrawami podczas imprez, które planujemy organizować (śmiech). Trochę oczywiście żartuję, ale jest w tym też trochę prawdy. W kole jest też mój mąż. Naprawdę panowie w takich kołach są bardzo potrzebni. To bezpieczeństwo. Poza tym niektórzy to doskonali organizatorzy i kucharze. Dla każdego znajdzie się w naszym kole miejsce.
A pomysł na nazwę? Bocianie Gniazdo brzmi pięknie...
To prawda. I na pewno będzie nas to wyróżniało. Kojarzy się ciepło, z domem, z ogniskiem domowym, opieką...
...i dziećmi...
(śmiech). Też. Każdy, kto zna Łukę wie, że nasza wieś wypełniona jest bocianami. Gniazda są niemal na każdym słupie, ciągną się przez całą wieś. Chyba nikt ich nie liczył, ale na pewno jest ponad 20 gniazd. I co roku przybywa jedno, dwa. Widać, że bociany bardzo nas polubiły.
Boćki kojarzą się z dziećmi, z ich przynoszeniem..
Coś w tym jest (śmiech). Na taką wioskę, jak nasza, to naprawdę mamy bardzo dużo dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Myślę że tak 15, może nawet 20. Sama mam dwie córeczki w wieku 5 i 7 lat: Nadię i Kornelię.
Od urodzenia związana jest pani z Łuką?
Niestety nie. Pochodzę z gminy Dźwierzuty, z niewielkiej wsi Rogale. Do Łuki trafiłam za mężem, z miłości.
A zawodowo jest pani rolniczką?
Nie. Tu pana nieco zaskoczę... stolarzem (śmiech). Pracuję w jednej ze stolarni w Świętajnie. Wiem, że to dość rzadkie, jak na kobietę, ale naprawdę polubiłam to zajęcie. Zajmuję się obróbką drewna i powiem panu, że w zakładzie, w którym pracuję, dużo jest kobiet. Z zawodu wyuczonego jestem handlowcem, ale w handlu było dla mnie zbyt nudno. Siedzenie w sklepie i czekanie na klientów nie dawało mi satysfakcji. Lubię, jak coś się dzieje, jak jest aktywnie.
To jakie plany macie na najbliższą przyszłość?
Chcemy skupić się na organizacji czasu dzieciom, bo elektronika pochłania ich bez reszty. Trochę chcemy oderwać ich od tego cyfrowego świata. Planujemy warsztaty dekoracyjne, ruchowe, kulinarne. Chcemy też działać w zakresie charytatywnym, bo w naszej miejscowości jest sporo osób, które potrzebują pomocy. Chcemy podzielić się z nimi tym, co mamy.
Ilu mieszkańców ma Łuka?
Około 200. A w naszym kole znalazły się osoby do 20 do ponad 60 lat. Czyli mamy przekrój społeczeństwa. Są rolnicy, pedagodzy, budowlańcy... Każdy ma jakąś pasję, zainteresowania, które na pewno sprawią, że nasze „Bocianie Gniazdo” będzie pełne życia i kolorów. No i zaskakujących pomysłów. Ja uwielbiam wykonać dekoracje świąteczne, stroiki, inna pani jest miłośniczką folkloru kurpiowskiego. Jak połączymy nasze pasje i siły, to naprawdę może wyjść coś dobrego. Teraz formalizujemy nasze koło, jak tylko ogarniemy papierki, bierzemy się za pracę.
Koło Gospodyń Wiejskich „Bocianie Gniazdo” tworzą:
Anna Lis, Mateusz Lis, Aneta Soliwoda, Paulina Samsel, Arek Soliwoda, Justyna Grądzik, Marianna Chorążewicz, Katarzyna Tyc, Marek Tyc, Romuald Krajza, Kazimierz Krajza, Agnieszka Rogewska, Damian Krajza, Barbara Cicha, Dawid Samsel, Michał Cichy, Sławomir Derecki, Adam Tyc, Piotr Miłkowski, Wiesław Lis, Regina Samsel i Patrycja Krajza.
APLA
Jak założyć Koło Gospodyń Wiejskich?
Tym, którzy są zainteresowani założeniem własnej organizacji, pomoc oferuje Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach. Dyrektor Anna Pszczółkowska zaprasza do kontaktu, zapewniając niezbędne wsparcie w procesie zakładania KGW i innych stowarzyszeń.
- Zakładanie organizacji to krok ku integracji lokalnej społeczności. GOK w Rozogach służy pomocą każdemu, kto chce włączyć się w życie wsi i realizować ciekawe pomysły – mówi Anna Pszczółkowska.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach
89 722 60 48, www.gokrozogi.eu
nawet po śmierci trzeba dać Charonowi
że tak powiem
2025-04-02 12:23:53
No i chwała Bogu. Właściwy człowiek na właściwym stanowisku - oczywiście mowa o dr. Trosce. mam nadzieję, że nowe stanowisko Go \"nie zepsuje\". A pan Górski - rzeczywiście niech zajmie się swoim małym dzieckiem - oby z powodzeniem - w przeciwieństwie do tego jak zajmował się pacjentami. gratulacje dla dyrektor Kostrzewy, iż ponownie zawiaduje szczycieńskim szpitalem. Mam nadzieję, że będzie cały czas pamiętać, że szpital to nie tylko budynki i aparatura, ale przede wszystkim chorzy, którzy do niego trafiają i ludzie, którzy w nim pracują. Być może gwarantem takiej sytuacji w naszym szpitalu będzie dr Troska.
Taki sobie czytelnik
2025-04-02 10:14:32
Nie ma tam żadnej Gminnej drogi. Droga która jest jest wyjeżdżona przez prywatne działki . Gmina wymyśliła sobie ,że poprowadzi drogę w innym miejscu , czyli przez piękne zagospodarowane tereny nad samym brzegiem jeziora . Gmina stworzyła przez to konflikt którego można było uniknąć. Nie ma tam nic skomplikowanego wystarczy zaadoptować drogę ,która już jest wyjeżdżona .
Rafał
2025-04-02 06:38:23
No przecież pracę rozpoczęły się, sa rusztowania. Jakoś ciężko dowiedzieć się czegoś z tego artykułu...
Jan
2025-04-02 04:57:33
Ci co to zdjęli bez pozwolenia powinni naprawić i tyle..
2025-04-02 00:48:15
To już nie zabierają na 3-mce
Wąski
2025-04-01 21:31:53
informacja ze strony Sądu rejonowego w Olsztynie: 1, 2, 29, 30 kwietnia 2025 r. na godz. 9.30, w sali nr 117 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, jest zaplanowana rozprawa w sprawie N. C. oskarżonego m.in. usiłowanie zabójstwa w 2021 r. w Szczytnie
2025-04-01 14:04:58
Najpierw pan Matłach reklamował się ze 100 letnią staruszką, a teraz z małą dziewczynką. WSTYT. Trzeba się wziąć do pracy, a nie brylujecie w gazetach. Tak w ogóle część urzędników zachowuje się jakby byli nadludźmi i że trzeba ich tylko wychwalać. Czas na zmiany.
Hmm
2025-04-01 12:52:06
Szkoda że nie było ludzi z WSPol którzy palą grille i piją w tym miejscu alkohol zostawiając sporo śmieci.
Mieszkaniec
2025-04-01 06:34:46
drogi wydawco. mapa by się przydała. trzeba tylko pomyśleć.
j23
2025-04-01 03:21:38