PROMOCJA. Zbigniew Niciński gołębiami interesował się od dziecka. Jako dorosły – zaczął je także hodować i uczestniczyć w zawodach. Związana z pasją wiedza stała się też jego... zawodem. W Jerutach otworzył sklep specjalistyczny, w którym oferuje wszystko to, co gołębiom i ich właścicielom może być potrzebne. Bo kto, jak nie hodowca, będzie wiedział najlepiej, jakie są te potrzeby?
Tutejszy?
Sąsiedni. Urodziłem się i wychowywałem początkowo w pobliżu Ostrołęki, ale tata pochodził z Jerut i kiedy miałem ze trzy lata, tu właśnie, czyli do Jerut, przeprowadziliśmy się na stałe. Tu dziadkowie mieli gospodarstwo, przekazali je tacie, więc trzeba było się nim zająć. I tak zostałem mieszkańcem powiatu szczycieńskiego, co trwa już bez mała 30 lat.
Czyli edukacja to już tutejsza...
Dokładnie. Najpierw podstawówka w Jerutach, gimnazjum w Świętajnie, później w Szczytnie zdobywałem zawód murarza, a jeszcze później zaoczna szkoła średnia, ale bez matury. I przede wszystkim praca. Najpierw w rodzinnym gospodarstwie, gdzie uruchomiliśmy z rodzicami produkcję pieczarek, do dziś zresztą to działa, chociaż nie jest to już takie dochodowe, jak na początku. A kiedy ta dochodowość spadła, pracowałem w różnych miejscach, m.in. w Warszawie, bo z czegoś trzeba było żyć. Trzy lata temu wróciłem do domu, bo uznałem, że taka praca wyjazdowa, gdy nie było mnie tydzień, a przyjeżdżałem na weekend, nie służy rodzinie. A byłem już żonaty i dzieciaty. Pozostawienie opieki nad trójką małych dzieci tylko na głowie żony było po prostu nie w porządku.
To jeden z powodów pozostania na miejscu i uruchomienia biznesu?
Jeden, ale nie jedyny. Jakieś pięć lat temu moje zainteresowanie gołębiami przerodziło się w uprawiane hobby. Miałem gołębie już wcześniej, po kilka, kilkanaście sztuk, bo po prostu uwielbiałem je obserwować. Ale miałem wśród znajomych i takie osoby, które nie tylko hodowały ter wspaniałe ptaki, ale uczestniczyły w zawodach, tzw. lotach. Odezwała się we mnie nutka „hazardu”, zachciało mi się też uczestniczyć w takiej rywalizacji, tym bardziej, że ona jest świetnym motywatorem. Trzeba znacznie pogłębić swoją wiedzę o tych ptakach, ich potrzebach i ich codziennym utrzymaniu. I ta wiedza właśnie mi „podpowiedziała”, jaką działalnością gospodarczą powinienem się zająć.
Otworzył pan sklep z artykułami dla gołębi. Czy to znaczy, że była jakaś luka na rynku, że były problemy z zakupem?
Były. Kiedyś w Szczytnie był taki specjalistyczny sklep, ale został zamknięty. Najbliższy był w Myszyńcu, ale wiadomo – daleko, a poza tym nie miał ten sklep konkurencji, więc i ceny były wysokie i nie zawsze było tam to, co akurat potrzebne było na już. Uznałem, że warto się tym zająć, ale nie tak całkiem w ciemno. Zanim podjąłem decyzję rozmawiałem z kolegami hodowcami ze Szczytna i okolic, pytałem, czy taki sklep byłby tu przydatny i potrzebny. Wszyscy byli za, co dawało mi jakąś gwarancję, że tak od razu nie zbankrutuję. Złożyłem dokumenty, uzyskałem dotację z Powiatowego Urzędu Pracy i uruchomiłem działalność. Wymagany urzędowo rok jej prowadzenia minął w sierpniu, ale nie zamykam. Działam dalej. Początki były trudne, szczególnie w zakresie współpracy z dostawcami, bo nie mogłem zamawiać dużych ilości, a niewielkich nie chciano dostarczać. Teraz się już sytuacja unormowała i przyznam, że mam naprawdę bardzo obszerny asortyment. Rzadko się zdarza, bym czegoś nie miał, co akurat jakiemuś klientowi jest potrzebne. A jeśli się jednak zdarzy, to mam możliwość sprowadzić potrzebny towar praktycznie na drugi dzień. Wielu okolicznych hodowców zaopatruje się w moim sklepie, a tych, którzy chcą rozpocząć tę cudowną „zabawę” z tymi ptakami, oczywiście – serdecznie zapraszam. Nie tylko po towar, bo z racji swoich własnych doświadczeń i wiedzy, także każdemu mogę doradzić, co i jak powinien robić, od czego zacząć.
Lokalizacja chyba nie jest zbyt fortunna?
Nie narzekam. Sprzedaję towar szczególny, wyłącznie dla określonej grupy odbiorców, a ci wiedzą jak do mnie trafić i trafiają. Nie przyjedzie przecież po karmę dla gołębi ktoś, kto tych ptaków nie ma. Chyba że zechce dokarmiać tzw. „dachowce” - dzikie gołębie i synogarlice, których jest sporo w większych miastach, ale w Szczytnie jeszcze nie.
Wystarcza czasu na handlowanie, hodowanie i udział w zawodach?
Nie bardzo. Będę musiał z czegoś zrezygnować. Najprawdopodobniej ze sportowej strony tego hobby. Już to poznałem, mam na swoim koncie kilka znaczących sukcesów, a z początkowej adrenaliny, wywoływanej potrzebą rywalizacji pozostała po prostu ciężka praca z prowadzeniem i szkoleniem gołębi – sportowców. Z hodowania tak w ogóle raczej nie zrezygnuję, bo trudno byłoby się rozstać z moimi ptakami, wielbionymi od dziecka. Sklep też musi zostać, bo to podstawa rodzinnej egzystencji. Nie jest to złoty interes, bo musiałem podjąć dodatkowe zatrudnienie, ale daje mi sporo satysfakcji. Ten sklep stanowi taki swoisty pomost pomiędzy życiową pragmatyką, codziennością a hobby. Pozwala połączyć jedno i drugie.
Czy to hobby rodzinne?
Żonę raczej moje gołębie denerwują. Może nie tyle ptaki co czas, który im poświęcam. Chociaż w czasie, gdy pracowałem „wyjazdowo”, bardzo mi pomagała, zajmowała się nimi. Dzieci też są chętne, głównie te starsze – 8-letnia Kinga i 5-letni Kacper, bo Kubuś, zaledwie 8-miesięczny, jest oczywiście jeszcze za mały. Tak... Można powiedzieć, że to hobby rodzinne. Dzieci pomagają w gołębniku, a letnimi czy jesiennymi wieczorami lubimy wszyscy razem usiąść na podwórku i obserwować te wspaniałe ptaki. Dzieci widzą nas, swoich rodziców, razem, wiedzą, że gołębie łączą się w pary na całe życie... Czy mogą być lepsze przykłady, które je nauczą, że rodzina to najważniejsza rzecz na świecie?
Mistrzostwo świata to tekst \"poprzednia władza nie zostawiła żadnych strategicznych projektów...\" - A kto w poprzedniej kadencji zasiadał w Radzie Miejskiej, czyli kto był ta poprzednią władzą?, bo pan oczywiście nie był radnym i o niczym nie decydował... (chociaż faktycznie Pan miał najwięcej nieobecności ze wszystkich w Radzie..) Jak co wybory będą wybierani ci sami ludzie to faktycznie nigdy nic się nie zmieni????
Sumienie
2024-12-22 17:19:11
A ile to Jarosław dał na nagrody ze swojej kieszeni???
Dobroczyńca za nasze pieniądze
2024-12-21 16:36:16
Tyle kamer w mieście a policja jak zawsze liczy na łatwiznę.
2024-12-21 15:11:26
Żuchowski który wzial działkę większą niż 1 zl za jej sprzedaż plus uwczesi radni ktoryz pozwolili na to, powinni za to odpowiadać i pokrywać koszty. Cwaniak pasie się na pisowskim ptasim mleczku bezkarnie. Druga sprawa skoro inwestor się nie wywiązał to powinna zostać już dawno zwrócona miastu. Gorska i Mańkowski także powinni ponieść konsekwencje. W tym miescie zwsze becdzie ch...nai poniewaz zawsze ktos bedzie czyimś kolegą bądź sprzeda się za czapkę gruszek. Dobro miasta nie istnieje istniej dobro kieszeni i stołków
fiku miku
2024-12-21 13:18:37
Jestem DUMNY!!!Pozdrawiam
Mariusz Pozdzial
2024-12-21 05:28:13
Hehehe
2024-12-21 02:59:54
Przecież tu śmierdzi przekrętem na odległość. Niech odpowiednie służby się tym zajmą.
Robert
2024-12-20 13:01:20
Ten blok to tragedia rakotwórcza tragedia.
Rafał K
2024-12-19 22:16:19
Droga gminna Dźwiersztyny-Narajty nieprzejezdna(odcinek 2,5 km) objazd 15km macie co świętować. WSTYD dla radnej i burmistrza!!!!!!
Kiedy to się zmieni?
2024-12-19 17:57:15
Nie miasto sprzedało wieżę tylko niejaki Żuchowski (będący w tym czasie burmistrzem miasta) działający na szkodę miasta, sprzedał wieżę za 1,00 zł (jeden złoty). Teraz miasto powinno wytoczyć mu proces o niegospodarność, niech odkupi straszydło (wieżę) za swoje pieniądze. Albo jego majątek zlicytować a uzyskane środki przeznaczyć na wykup wieży.
Jan
2024-12-19 17:11:37