Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Komu mieszkanie, komu? Regulamin przydziału 18 mieszkań rodził się w bólu


Kasa, dzieci i seniorzy w rodzinie – to część kryteriów, które zadecydują o przydziale mieszkania w bloku SIM. Uchwałę podjęli nieliczni radni. Ci, którym się obrady sesyjne nie znudziły. Po wielkim boju, pretensjach, a nawet fochach i zarzucaniu prywaty miejscy radni przyjęli regulamin przyznawania mieszkań w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej. W Szczytnie ma powstać budynek z 18 takim lokalami. Najpóźniej do końca września musi być gotowa lista najemców, którzy z czasem będą mogli stać się nawet właścicielami mieszkań. Uchwałę finalnie głosowało jedynie 13 z 21 radnych, bo pozostali po prostu wyszli z obrad.Projekt uchwały, przygotowany przez miejskich urzędników i burmistrza został zdemolowany poprawkami radnych, które zostały przegłosowane. Najwięcej uwag miał przewodniczący rady Tomasz Łachacz. To nie spodobało się radnej Agnieszce Kosakowskiej, która wprost, aż dwukrotnie zapytała, czy przewodniczący robi to „pod siebie”, „pod prywatne zamiary”. Gdy Tomasz Łachacz poprosił radną, aby to powtórzyła raz jeszcze, ta już milcząco wycofała się z tych słów.

 

Nad przepychankami radnych nie będziemy się za bardzo rozwodzić, bo każdy sam może obejrzeć ostatnią sesję rady miejskiej, która dostępna jest między innymi na stronie internetowej „Tygodnika Szczytno”. Nabór wniosków ruszy po uprawomocnieniu się uchwały, czyli najprawdopodobniej już w lipcu. Jakie kryteria wprowadzono ostatecznie?

 

W uchwale wydzielone zostało jedno kryterium pierwszeństwa - posiadanie „słynnej” książeczki mieszkaniowej, wystawionej do 23 października 1990 r. (czyli także jakiegoś wkładu na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe). Za tę książeczkę ma być przyznawane 5 punktów, podobnie jak i za wszystkie pozostałe kryteria, trudno więc rozsądzić, czemu to wyeksponowanie ma służyć. Pozostałe (dodatkowe?) kryteria obejmują różnorodne okoliczności, „wycenione” zmienną liczbą punktów. Najbardziej wartościowe (aż 10 pkt) jest kryterium dochodowe.

 


Reklama

Osoba samotna musi mieć miesięczny dochód co najmniej 2400, a w rodzinach wieloosobowych dochód ten nie może być niższy niż 2100 na osobę. Ten dochód nie może być też jednak nadmiernie wysoki. W innym przepisie uchwały wskazano bowiem, jakiego pułapu nie może on przekraczać. Na przykład w przypadku 4-osobowej rodziny ten średni dochód miesięczny nie może być wyższy niż 200% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie pomnożonego przez współczynnik 1,2, w roku poprzednim.

 

Obwieszczenie GUS z października 2021 roku wskazuje to przeciętne wynagrodzenia (za rok 2020) z podziałem na województwa. W przypadku Warmii i Mazur wynosi ono 4471,69. Łatwo więc wyliczyć, że małżonkowie z dwójką dzieci powinni mieć dochody tak mniej więcej pomiędzy 8,5 a 10,5 tysiąca złotych miesięcznie, chociaż pewności nie ma, bo przy minimum nie wskazano, czy chodzi o netto czy brutto.

 

W kryteriach dodatkowych punktowana jest też liczba dzieci (2 pkt za jedno), ale znacznie cenniejsi są seniorzy (7 pkt za osobę, która ukończyła 60 lat). Pozostałe kryteria zrównano – po 5 pkt za każde.

 

Wyceniane są, m.in.: niepełnosprawność członka rodziny (w zależności od wieku i stopnia niepełnosprawności), praca i zamieszkanie w Szczytnie (wystarczy jedna osoba z rodziny), a także to, co - wydawałoby się – powinno stanowić kryterium podstawowe, bezwzględne: brak własnego jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego. W porównaniu z pierwszą wersją uchwały w przypadku tego ostatniego kryterium wprowadzono dość radykalną zmianę.

Reklama

 

Początkowo bowiem owo kryterium było istotnie bezwzględnym warunkiem ubiegania się o mieszkanie z SIM, natomiast wg przyjętej ostatecznie uchwały, wystarczy nie mieć własnego dachu nad głową w ciągu ostatnich 5 lat, przy czym za ten brak przysługuje 5 pkt.

 

Potencjalni kandydaci muszą też posiadać „zaskórniaki”, ale wystarczy 15 tysięcy złotych. Tyle bowiem, maksymalnie, ma wynosić kaucja zabezpieczająca, którą najemca będzie musiał zapłacić chcąc zasiedlić przyznane ewentualnie, wymarzone mieszkanie w SIM. Jak w każdym przypadku kaucji, będzie ona zwracana w dniu (!) opróżnienia lokalu (o odsetkach czy też uwzględnieniu stopnia inflacji uchwała nie wspomina).

 

Pełna jej treść jest już opublikowana w BIP (https://bip.um.szczytno.pl/pliki/szczytno/pliki/uchwa%C5%82a%20328(1).pdf), a jak wspomniano – wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, jeśli nie przyczepi się do niej nadzór wojewody.Komentarze do artykułu

Beata

Włącz myślenie i nie głosuj na baranów!

Włącz myślenie

Boją się, więc kłamią i hejtują. #stop manipulacji, stop dezinformacji

Szczytnianin

I tak oto przebiegłe szkodniki ustawiły sobie kryteria, żeby za nasze pieniądze wybudować swoim rodzinkom mieszkanka. Tyle młodych rodzin potrzebuje domu, a ile z nich ma teraz książeczkę mieszkaniową z lat 90-tych?, kto zarabia minimum 10 tysięcy miesięcznie? kto ma teraz min. 15 tysięcy oszczędności? ...no Pan Łachacz i ci przy korycie oczywiście. Założę się, że lista najemców, jest już przygotowana, prawda Panie Łachacz? Ja proponuję, żeby dokładnie sprawdzić osoby z tej listy, gdy już będzie dostępna publicznie i wykreślić z niej wszystkich, którzy będą spowinowaceni czy spokrewnieni z radnymi.

Tomasz

Panie Łachacz czy myśli pan teściów do Szczytna sprowadzić?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama