Dobra pensja, ambitne projekty i realizowanie swoich pasji. Taka praca marzy się prawie każdemu. Wybór drogi zawodowej to jeden z najważniejszych wyborów w życiu. Z pomocą przychodzi Giełda Pomysłów na Przyszłość Zawodową, która odbyła się w piątek, 15 marca w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie.
W hali sportowej stanęło aż dziewiętnaście stanowisk z różnych uczelni. Równolegle z pokazami i rozmowami trwały wykłady i prezentacje kierunków w salach lekcyjnych. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie „Sobiecha”, ale również zaproszeni uczniowie Zespołu Szkół numer 1 i 2.
– Dotychczas bazowaliśmy na wyjazdach do konkretnych uczelni. Teraz za sprawą giełdy wszystko odbywa się w jednym miejscu, a uczniowie nie muszą ponosić dodatkowych kosztów. To dobra okazja dla nich, aby przybliżyć możliwe drogi rozwoju po zakończeniu nauki w naszym liceum – relacjonuje inicjatorka wydarzenia, Alicja Kasprowicz.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a organizatorzy zapowiadają kolejne edycje.
– Chcemy, aby nasi uczniowie odnaleźli drogę zawodową, którą polubią, a może nawet, w której... się zakochają. Podjęliśmy się organizacji dzisiejszego przedsięwzięcia, żeby przybliżyć naszym wychowankom możliwe drogi rozwoju. Jestem pewna, że zdobyte doświadczenie pomoże im w dokonaniu właściwego wyboru – mówi Monika Chorążewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie.
Swoje stoiska zaprezentowali przedstawiciele wydziałów: Prawa i Administracji, Nauk Ekonomicznych, Bioinżynierii Zwierząt, Humanistycznego, Nauk Technicznych, Szkoły Zdrowia Publicznego, Rolnictwa i Leśnictwa, Biologii i Biotechnologi, Nauk o Żywności oraz Nauk Społecznych z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Do Szczytna przyjechali również prelegenci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Akademii Łomżyńskiej, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Szkoły Policealnej Medyk, Akademii Pedagogiki w Warszawie oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Nie mogło zabraknąć Urzędu Pracy w Szczytnie.
- Na etapie szkoły średniej spełniamy swoją funkcję, szczególnie w poradnictwie zawodowym. Z perspektywy Urzędu Pracy to właśnie profilaktyka zawodowa, czyli planowanie swojej ścieżki jest najważniejsze. Dopasowany zawód do kompetencji i predyspozycji to gwóźdź sukcesu – podkreśla Beata Januszczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie.
dd
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48