Reklama
Reklama
- Z możliwości ogrzewania gazem budynków i mieszkań skorzystało naprawdę wielu mieszkańców Jedwabna – zapewnia wójt Sławomir Ambroziak. - Działamy dalej, by tę możliwość miało więcej osób.
Rozbudowana sieć dosyłowa spowodowała, że od końca października gaz dociera do osiedla mieszkaniowego przy ul. Leśnej.
- To dziesięć budynków z kilkoma mieszkaniami w każdym – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Duża część właścicieli zmieniła systemy grzewcze, a my mogliśmy zlikwidować węglową kotłownię osiedlową.
Wcześniej, z tych samych powodów, zamknięta została kotłownia przy ul. Warmińskiej, a z dostępu do gazu korzystają też mieszkańcy ulicy Mazurskiej.
Z „zagazowaniem” Jedwabno borykało się od dawna. Mimo że w pobliżu Polska Spółka Gazownicza już przed laty wybudowała nową linię przesyłową, miejscowości nie można było do niej podłączyć. Sytuacja zaczęła się poprawiać w 2015 roku, gdy gmina podpisała z PSG umowę. Na jej podstawie w Jedwabnie zainstalowana została stacja redystrybucyjna – potężna cysterna, do której sprężony gaz LPG (w stanie płynnym) jest dowożony, a następnie rozprowadzany do odbiorców właśnie lokalnymi sieciami.
- Gaz przyjeżdża aż z Kataru – podaje wójt. - Już tam jest sprężany, lokowany w cysternach i w takiej postaci dociera do Jedwabna.
Reklama
W grudniu gmina zamierza kontynuować rozmowy z PSG.
- Zainteresowanie gazem jest w Jedwabnie duże, liczba odbiorców zadowalająca, więc PSG jest otwarte na dalsze inwestycje – zapewnia Ambroziak. - Chcemy, by w Jedwabnie powstała druga stacja redystrybucyjna, tym razem przy końcu miejscowości, przy wylocie drogi na Szczytno. Mamy tam odpowiednie miejsce. Wtedy moglibyśmy zmienić system grzewczy w szkole, ośrodku zdrowia i nawet w GOK-u, a i odbiorców indywidualnych też by zapewne nie brakowało.
Mimo zdającej egzamin dystrybucji „cysternowej” gmina nie rezygnuje i zamierza dążyć do tego, by PSG objęła jednak Jedwabno i przynajmniej część gminy „zwykłą” siecią dostarczającą gaz ziemny.
- To jednak wymaga wielomilionowych nakładów, ale może uda się to z czasem przeforsować tym bardziej, że taką inwestycją zainteresowany jest hotel w Warchałach – dodaje wójt, którego zdaniem, w przypadku jego gminy, przyszłość grzewcza tkwi w gazie i drewnie. - Dlatego, między innymi, byłem przeciwny uchwałom sejmiku samorządowego, które miały wprowadzać ograniczenia odnośnie do korzystania z węgla i drewna właśnie jako opału.
Reklama
Swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że w wyżej wskazanej opinii, sporządzonej w połowie stycznia br. wójt Ambroziak zawarł sformułowania będące wręcz proroctwem: „Obecna sytuacja gospodarcza (inflacja, wysoki skok cen towarów i usług) i drastyczny wzrost cen gazu, prądu, węgla i innych nośników energii wykorzystywanych do produkcji ciepła powodują, iż obecnie nie jest dobry czas na wprowadzanie takich uchwał. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć w związku z niepokojącymi informacjami napływającymi z granic sąsiedniej Ukrainy i możliwością wybuchu wojny w Europie, która z pewnością spotęguje kryzys i wzrost cen na rynkach energii i paliw.”
Pismo zostało skierowane do zarządu województwa w połowie stycznia br., a nieco miesiąc później wojna w Ukrainie stała się faktem.
Reklama
Reklama
Wodociągi sa przestarzałe i niewydolne. Od lat Pan Godlewski razem z Wójtem oszukują ludzi. Od lat nic z tym nie robili. Dopiero teraz po wielu protestach ma spotkaniach gminnych zaczeli modernizowac Wawrochy, Rudke itd.
Mieszkaniec gminy
2023-06-07 11:01:29
Masz Pan mój głos.
Szczytnianin
2023-06-07 10:56:15
Na stanowisko Burmistrza potrzebny jest człowiek, który coś dla Szczytna zrobił, a nie kolejny partyjny, wysłannik, który będzie realizował program swoich zwierzchników z Nowogrodzkiej. Tylko pozapartyjna osoba wniesie coś dla miasta i jego mieszkańców.
Anna
2023-06-07 10:38:36
Moje zdrowie, moja sprawa, palę 40 lat i jestem zdrowy. Pragnę zwrócić uwagę, że co trzecia osoba jest otyła, dzięki śmieciowemu jedzeniu, może w tym kierunku zacznijcie edukację.
palacz
2023-06-07 10:27:43
Jak teraz się czujecie krzykacze z Trelkowa, którzy wylaliście wiadro pomyj na obecnego proboszcza? Tacy przykładni parafianie a język, jak z rynsztoka. To była decyzja biskupa, a w kościele, jak stwierdził ks. Andrzej, nie ma demokracji.
lena
2023-06-07 09:50:04
Obślizły Wiktor nic nie wytłumaczy, gdyż jest uległy wobec Oli.
Karol
2023-06-07 07:30:51
I prawda. Amen.
ika
2023-06-06 22:02:11
Podwyżkę to chyba dała Veolia dla wszystkich, na wszystkich zarabia , a społdzielnie i wspolnoty to liczą sobie zaliczki według swoich wewnętrznych zasad jedni więcej nadpłacają inni płacą bliżej kosztów rzeczywistych żeby zapłacić za te drogie ciepło , a według prawa przy rozliczeniu z członkami muszą ci zwrócic nie wykożystana zaliczkę tak że pretenseje do Veoli i do RZĄDU ze dał furtkę na bandyckie podywżki dla takich firm ja veolia URE klepneło, PAn płaci pani płaci .... wincej pakietów klimatycznych wincej!!!! także ten komitet chyba nie puści Veoli i rządu z torbami.
Andrzej
2023-06-06 21:55:26
Niech pseudo meteorolodzy przestana stopowqc deszcz to bedzie ok....godzina 9 spodziewany deszcz...godz 10 slonecznie.to manipulowanie pogoda.ludzie obudzcie sie
Polak
2023-06-06 20:29:55
proszę przejechać się wieczorem po działkach w Kamionku , tam leci daremna woda na trawkę i kwiatki . Zamknąć im ten wodociąg , albo niech płacą x 4
Zdzysk
2023-06-06 16:26:23