Już w niedzielę, 7 lipca, Stowarzyszenie „Tanecznik” zaprasza na VII Festiwal Folklorystyczny. To wydarzenie, które mimo młodego wieku, nabiera ogólnopolskiej rangi i znaczenia. - Niektóre z zespołów już same się do nas zgłaszają z chęcią prezentacji – mówi Mirosław Łachacz, prezes stowarzyszenia i członek Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno, z którym rozmawiamy o nadchodzącym festiwalu.
Zacznijmy od konkretów. Kiedy, o której i gdzie?
Niedziela, 7 lipca. O godzinie 11. odbędzie się msza święta w miejscowym kościele, a o godz. 12. rozpoczną się prezentacje muzyczne w naszym amfiteatrze w Parku. Przewidujemy, że będą trwać co najmniej do godziny 18.
Uczestnicy to...
…siedem formacji, łącznie z Zespołem Pieśni i Tańca Jedwabno. Staramy się zawsze, aby zespoły się nie powtarzały oraz by reprezentowały możliwie szeroki, geograficznie, folklor. Przybywają więc do nas z różnych regionów kraju. W tym roku można będzie usłyszeć i zobaczyć zespoły: Bałrzychowianie z Mazowsza, Domaszowianie z Kielecczyzny, ZPiT Szuwary z Żuław, kurpiowski Pod Borem z Zawad, a także ukraiński Ranok z Podlasia. Nasze festiwale zwykle kończą nieco inne rytmy. W tym roku zapewni je zespół rockowo-folkowy o nazwie Zarażeni Folkiem z Pisza. Zespoły mają bardzo szeroki repertuar, zaprezentują więc nie tylko folklor rodzimy z miejsc, z których pochodzą, ale też inny. Występy, np. zespołu z Zawad, nie ograniczą się tylko do tańca i śpiewu, ale będą też uzupełnione elementami inscenizacji obrzędowych.
Proszę przypomnieć, jak to się zaczęło.
Już w chwili powołania naszego stowarzyszenia w 2012 roku zaczęliśmy myśleć o organizacji jakiegoś dużego wydarzenia. Pierwszy festiwal, bardzo jeszcze skromny, odbył się w 2015 roku. Później, w 2020 roku była pandemiczna przerwa. Nie zrobiliśmy festiwalu także rok temu ze względu na brak wystarczających środków. Rozważaliśmy, co prawda, festiwal w małej skali, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że lepiej nie organizować go wcale niż obniżać poziom.
Rok temu brakowało środków, a jak jest teraz?
Otrzymaliśmy dość solidne wsparcie z Narodowego Centrum Kultury, a także dotacje od samorządów, z wojewódzkim włącznie. Pozyskiwanie środków łatwe nie jest, ale skoro je otrzymujemy z różnych źródeł, to dla nas znak, że festiwal w Jedwabnie jest już wartościowym wydarzeniem kulturalnym o rosnącej randze. Świadczy o tym też inna organizacyjna rzecz. Na początku wydzwaniałem do zespołów, by je namówić do uczestnictwa, dziś jest tak, że to zespoły, przynajmniej po części, się do nas zwracają i deklarują chęć udziału, niektóre nawet jedynie za zwrot kosztu dojazdu. To chyba najlepiej świadczy o tym, że w Festiwalu Folklorystycznym w Jedwabnie warto uczestniczyć. Dlatego zapraszam mieszkańców powiatu do wspólnej zabawy. Pamiętajcie: niedziela, 7 lipca, park w Jedwabnie!

Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33