Wtorek, 3 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Jedwabno folklorem stoi. Tanecznik zaprasza na VII Festiwal Folklorystyczny


Już w niedzielę, 7 lipca, Stowarzyszenie „Tanecznik” zaprasza na VII Festiwal Folklorystyczny. To wydarzenie, które mimo młodego wieku, nabiera ogólnopolskiej rangi i znaczenia. - Niektóre z zespołów już same się do nas zgłaszają z chęcią prezentacji – mówi Mirosław Łachacz, prezes stowarzyszenia i członek Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno, z którym rozmawiamy o nadchodzącym festiwalu.



Zacznijmy od konkretów. Kiedy, o której i gdzie?

Niedziela, 7 lipca. O godzinie 11. odbędzie się msza święta w miejscowym kościele, a o godz. 12. rozpoczną się prezentacje muzyczne w naszym amfiteatrze w Parku. Przewidujemy, że będą trwać co najmniej do godziny 18.

 

Uczestnicy to...

…siedem formacji, łącznie z Zespołem Pieśni i Tańca Jedwabno. Staramy się zawsze, aby zespoły się nie powtarzały oraz by reprezentowały możliwie szeroki, geograficznie, folklor. Przybywają więc do nas z różnych regionów kraju. W tym roku można będzie usłyszeć i zobaczyć zespoły: Bałrzychowianie z Mazowsza, Domaszowianie z Kielecczyzny, ZPiT Szuwary z Żuław, kurpiowski Pod Borem z Zawad, a także ukraiński Ranok z Podlasia. Nasze festiwale zwykle kończą nieco inne rytmy. W tym roku zapewni je zespół rockowo-folkowy o nazwie Zarażeni Folkiem z Pisza. Zespoły mają bardzo szeroki repertuar, zaprezentują więc nie tylko folklor rodzimy z miejsc, z których pochodzą, ale też inny. Występy, np. zespołu z Zawad, nie ograniczą się tylko do tańca i śpiewu, ale będą też uzupełnione elementami inscenizacji obrzędowych.


Reklama

 

Proszę przypomnieć, jak to się zaczęło.

Już w chwili powołania naszego stowarzyszenia w 2012 roku zaczęliśmy myśleć o organizacji jakiegoś dużego wydarzenia. Pierwszy festiwal, bardzo jeszcze skromny, odbył się w 2015 roku. Później, w 2020 roku była pandemiczna przerwa. Nie zrobiliśmy festiwalu także rok temu ze względu na brak wystarczających środków. Rozważaliśmy, co prawda, festiwal w małej skali, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że lepiej nie organizować go wcale niż obniżać poziom.

 

Rok temu brakowało środków, a jak jest teraz?

Otrzymaliśmy dość solidne wsparcie z Narodowego Centrum Kultury, a także dotacje od samorządów, z wojewódzkim włącznie. Pozyskiwanie środków łatwe nie jest, ale skoro je otrzymujemy z różnych źródeł, to dla nas znak, że festiwal w Jedwabnie jest już wartościowym wydarzeniem kulturalnym o rosnącej randze. Świadczy o tym też inna organizacyjna rzecz. Na początku wydzwaniałem do zespołów, by je namówić do uczestnictwa, dziś jest tak, że to zespoły, przynajmniej po części, się do nas zwracają i deklarują chęć udziału, niektóre nawet jedynie za zwrot kosztu dojazdu. To chyba najlepiej świadczy o tym, że w Festiwalu Folklorystycznym w Jedwabnie warto uczestniczyć. Dlatego zapraszam mieszkańców powiatu do wspólnej zabawy. Pamiętajcie: niedziela, 7 lipca, park w Jedwabnie!

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama