Już w niedzielę, 7 lipca, Stowarzyszenie „Tanecznik” zaprasza na VII Festiwal Folklorystyczny. To wydarzenie, które mimo młodego wieku, nabiera ogólnopolskiej rangi i znaczenia. - Niektóre z zespołów już same się do nas zgłaszają z chęcią prezentacji – mówi Mirosław Łachacz, prezes stowarzyszenia i członek Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno, z którym rozmawiamy o nadchodzącym festiwalu.
Zacznijmy od konkretów. Kiedy, o której i gdzie?
Niedziela, 7 lipca. O godzinie 11. odbędzie się msza święta w miejscowym kościele, a o godz. 12. rozpoczną się prezentacje muzyczne w naszym amfiteatrze w Parku. Przewidujemy, że będą trwać co najmniej do godziny 18.
Uczestnicy to...
…siedem formacji, łącznie z Zespołem Pieśni i Tańca Jedwabno. Staramy się zawsze, aby zespoły się nie powtarzały oraz by reprezentowały możliwie szeroki, geograficznie, folklor. Przybywają więc do nas z różnych regionów kraju. W tym roku można będzie usłyszeć i zobaczyć zespoły: Bałrzychowianie z Mazowsza, Domaszowianie z Kielecczyzny, ZPiT Szuwary z Żuław, kurpiowski Pod Borem z Zawad, a także ukraiński Ranok z Podlasia. Nasze festiwale zwykle kończą nieco inne rytmy. W tym roku zapewni je zespół rockowo-folkowy o nazwie Zarażeni Folkiem z Pisza. Zespoły mają bardzo szeroki repertuar, zaprezentują więc nie tylko folklor rodzimy z miejsc, z których pochodzą, ale też inny. Występy, np. zespołu z Zawad, nie ograniczą się tylko do tańca i śpiewu, ale będą też uzupełnione elementami inscenizacji obrzędowych.
Proszę przypomnieć, jak to się zaczęło.
Już w chwili powołania naszego stowarzyszenia w 2012 roku zaczęliśmy myśleć o organizacji jakiegoś dużego wydarzenia. Pierwszy festiwal, bardzo jeszcze skromny, odbył się w 2015 roku. Później, w 2020 roku była pandemiczna przerwa. Nie zrobiliśmy festiwalu także rok temu ze względu na brak wystarczających środków. Rozważaliśmy, co prawda, festiwal w małej skali, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że lepiej nie organizować go wcale niż obniżać poziom.
Rok temu brakowało środków, a jak jest teraz?
Otrzymaliśmy dość solidne wsparcie z Narodowego Centrum Kultury, a także dotacje od samorządów, z wojewódzkim włącznie. Pozyskiwanie środków łatwe nie jest, ale skoro je otrzymujemy z różnych źródeł, to dla nas znak, że festiwal w Jedwabnie jest już wartościowym wydarzeniem kulturalnym o rosnącej randze. Świadczy o tym też inna organizacyjna rzecz. Na początku wydzwaniałem do zespołów, by je namówić do uczestnictwa, dziś jest tak, że to zespoły, przynajmniej po części, się do nas zwracają i deklarują chęć udziału, niektóre nawet jedynie za zwrot kosztu dojazdu. To chyba najlepiej świadczy o tym, że w Festiwalu Folklorystycznym w Jedwabnie warto uczestniczyć. Dlatego zapraszam mieszkańców powiatu do wspólnej zabawy. Pamiętajcie: niedziela, 7 lipca, park w Jedwabnie!
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44