Środa, 7 Czerwiec
Imieniny: Laury, Laurentego, Nory -

Reklama


Reklama

Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku?


Leczenie kanałowe zęba nie jest dziś dla niego wyrokiem. Przeciwnie – to zabieg, który pozwoli uratować ząb i cieszyć się nim przez wiele kolejnych lat. Zobacz, jak wygląda nowoczesne leczenie kanałowe zęba krok po kroku.


  • Data:

Prawda i mity o bólu podczas leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe (endodoncja) często wzbudza obawy nie tylko z powodu samego faktu dość poważnego problemu z zębem, ale także z uwagi na ból spodziewany podczas wizyty stomatologicznej. Warto wiedzieć, że obecnie zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, które zapewnia pacjentowi pełen komfort i zupełny brak dolegliwości bólowych.

Kiedy z ważnych powodów znieczulenie nie może być podane, przeprowadza się je w sedacji (znieczuleniu ogólnym) lub stosując starszą, dobrze znaną metodę dewitalizacji potocznie zwaną „zatruciem” zęba. Zabieg leczenia kanałowego przeprowadza się w tej sytuacji po 2-3 tygodniach od założenia lekarstwa, kiedy miazga przestanie dawać dolegliwości bólowe.

Leczenie endodontyczne krok po kroku

Procedura leczenia kanałowego obejmuje nie tylko usuwanie chorobowo zmienionej miazgi i wypełnienie kanałów, ale również szereg innych czynności. Oto, jak najczęściej przebiega proces leczenia endodontycznego:

Krok 1 – przeprowadzenie badania RTG

Zdjęcie RTG poprzedza diagnozę oraz leczenie kanałowe, jeśli na podstawie zdjęcia endodonta zakwalifikuje ząb do takiego leczenia. Zdjęcie RTG pozwala na określenie stanu zęba oraz anatomii kanałów.

Krok 2 – podanie znieczulenia

W leczeniu kanałowym pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w postaci iniekcji. Zastrzyk nie jest specjalnie bolesny, choć wywołuje zwykle krótkotrwały dyskomfort. Środek przeciwbólowy zaczyna działać już po kilku minutach, co objawia się odczuwanym przez pacjenta, charakterystycznym drętwieniem w okolicy podania zastrzyku oraz ustąpieniem jakichkolwiek dolegliwości bólowych w tym rejonie.

Krok 3 – zamocowanie koferdamu

Koferdam jest arkuszem cienkiego materiału wykonanego najczęściej z lateksu lub nitrylu. Przy pomocy specjalnego dziurkacza lekarz tworzy w nim otwór na zmienione chorobowo miejsce. W ten sposób uzyskuje jałowe pole zabiegowe, jednocześnie chroniąc pozostałą część jamy ustnej oraz skórę pacjenta przed niekorzystnym wpływem substancji, które mogłyby przedostać się poza leczony ząb podczas czynności wykonywanych przez stomatologa.

Krok 4 – pomiar długości kanału

Pomiaru długości kanału lekarz dokonuje przy pomocy endometru. W ten sposób uzyskuje dane, które pozwolą na dobór odpowiednich narzędzi oraz szczegółowe zaplanowanie dalszych czynności.

Krok 5 – oczyszczenie kanałów

Zainfekowaną miazgę trzeba usunąć z kanałów zębowych, dokładnie je oczyszczając ze zmian chorobowych. Pomocnym narzędziem jest tu mikroskop, coraz częściej stosowany w gabinetach endodontycznych. Precyzja wykonania tego kroku często przesądza o powodzeniu całego zabiegu.

Po usunięciu miazgi i oczyszczeniu kanału lekarz dezynfekuje go środkiem bakteriobójczym.

Krok 6 – wypełnienie kanałów

Pozbawione miazgi, oczyszczone kanały zębowe nie pozostają puste. Endodonta dokładnie wypełnia je materiałem o dużej elastyczności. Najczęściej stosuje się gutaperkę pozyskiwaną z soku drzewa gutaperkowca oraz zwięźli kulistej, ogrzaną do temperatury pozwalającej na jej uelastycznienie.

W wielu gabinetach stomatologicznych przy wypełnianiu kanałów endodontę zastępuje robot, który pod nadzorem lekarza dokładnie wypełnia kanał gutaperką na ciepło. To również bardzo ważny i wymagający precyzji etap leczenia.

Krok 7 – diagnoza RTG

Po zamknięciu kanału lekarz zleca wykonanie badania RTG, dzięki któremu można sprawdzić szczelność wypełnienia. Źle wypełniony kanał to konieczność przeprowadzenia kolejnego leczenia kanałowego w przyszłości, a być może nawet resekcja (usunięcie wierzchołka kanału) czy nawet usunięcie zęba (ekstrakcja).

Co po leczeniu kanałowym?

Prawidłowe oczyszczenie i szczelne zamknięcie kanału to najważniejszy etap leczenia endodontycznego, ale oczywiście nie kończy całej procedury. Po wypełnieniu kanału lekarz przystępuje do rekonstrukcji zęba. W zależności od uszkodzeń ząb można odbudować przy pomocy wypełnienia, a w innym przypadku będzie konieczna odbudowa protetyczna, np. w postaci korony.

Zęby po leczeniu kanałowym są martwe, co może skutkować ich ciemnieniem. Na szczęście obecnie wybiela się nie tylko żywe, ale również martwe zęby – w tym drugim przypadku preparat wybielający zostaje umieszczony w komorze zęba.Komentarze do artykułu

Polak

A ile kosztuje? Kogo stac?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama