Wtorek, 28 Marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka -

Reklama


Reklama

Jak pomóc dziecku w rozwoju mowy? Rady dla rodziców i znaczenie aktywnego rodzicielstwa


W poniedziałek, 6 marca, obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie odbyły się warsztaty, podczas których logopedzi omawiali, w jaki sposób bawić się z dzieckiem, by wspomagać rozwój mowy. Jedną z głównych konkluzji było stwierdzenie, że wielu dzieciom nie tyle potrzebni są specjaliści, co aktywni wychowawczo rodzice.Wiele osób może postrzegać logopedę jako kogoś od „r” i może się zdziwić, gdy na zajęciach logopedycznych dziecko dmucha w wiatraczki, układa różnorodne puzzle, bawi się piłką, nawleka koraliki, czy nasłuchuje skąd pochodzi dźwięk. Otóż to wszystko składa się na prawidłową mowę. Podstawą jest prawidłowy słuch, bo gdy on zawodzi dziecko nie ma możliwości przyswajania mowy.

 

Zagadkowe układanie puzzli, wszelkie zabawy w nawlekanie, układanie sekwencji, np. spinaczy do prania wg różnych kolorów…, odwzorowanie układu, np. wieży z klocków – to ćwiczenia wpływające na lewą półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za mowę. Aby wymowa była poprawna, trzeba ćwiczyć buźkę i język najlepiej przed lustrem.

 

Podczas takich zabaw można wysyłać całuski, zbierać językiem z talerzyka płatki lub ryż preparowany, udawać motor (parskanie wargami) czy konika (kląskanie). Równie ważne jest śpiewanie, powtarzanie wierszyków, wyliczanek, a nawet pomocne będą, zapomniane już, zabawy paluszkowe „Idzie kominiarz”, „Ważyła sroczka” itp. Co jeszcze można zrobić, żeby wspomagać rozwój mowy swojej pociechy? Rodzicu, zamiast telefonu czy bajki w telewizji daj dziecku siebie i swój czas.


Reklama

 

Skaczcie, biegajcie, jeźdźcie rowerem, idźcie nad wodę, wycinajcie, wyklejajcie, kolorujcie, po prostu się bawcie! Mowa nie rozwinie się bez drugiego człowieka. Dlatego, aby być „domowym logopedą” i wpływać na rozwój mowy swojego dziecka, dużo z nim rozmawiajcie, odpowiadajcie na pytania, bo to rozwija jego słownik i zaspokaja ciekawość oraz jest właściwym wzorcem językowym do naśladowania.

 

Czytajcie książki i zadawajcie pytania do obrazków, tekstów, aby motywować do mówienia i sprawdzać, czy wszystko dziecko zrozumiało. Bycie „domowym logopedą” wcale nie jest trudne, nie trzeba mieć kosztownych pomocy. Dziecku wystarczysz Ty, Twój czas, odrobinka wyobraźni i podążanie za własną intuicją, bo to rodzic zna najlepiej swoje dziecko.

 

Więcej propozycji zabaw znajduje się na stronie internetowej Poradni w artykule pt. „ By ćwiczenia stały się zabawą”.

 

Rodzicu! Zgłoś się do logopedy, gdy Twoje dziecko:

- oddycha przez usta (usta stale są otwarte)

Reklama

- chrapie

- ma trudności z kląskaniem, oblizaniem górnej wargi, zębów, podniebienia przy szeroko otwartych ustach

- nie chce gryźć, żuć twardszych pokarmów

- przy stoliku leży na krzesełku zamiast siedzieć prosto

- ślini się

- nie rozumie wydawanych poleceń

- podczas mówienia język wciska między zęby

- w wieku 2 lat nie tworzy prostych zdań typu „Mama daj”

- w wieku 4 lat nie zaczyna mówić s, z, c, dz

- w wieku 5 lat nie pojawiają się w mowie sz, ż/rz, cz, dż

- w wieku 6 lat nie mówi sz, ż/rz, cz, dż i r

Dominika Kosakowska

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zmienia się w Akademię Policji
  Miliony wyrzucone w błoto, bo pan granatnik koszulkę w młodości nosił Police Akademy i teraz takie zamarzenie ma. Lepiej chłopie poczytaj czegoś o granatnikach poczytaj

  wolf


  2023-03-27 11:12:06
 • Zalewska, Kasznia, Jesionowski, Hydromix, Przyjazne Spychowo, PZN... Jurandy trafiły do wybitnych (zdjęcie)
  Wielkie gratulacje dla Pani Wiesi, pracowałem z Panią w szpitalu, wspaniała Osoba :)

  Krzysiek


  2023-03-27 10:55:36
 • Kardiolog, który stracił serce dla Szczytna. Historia doktora Adama Nagajewskiego
  Cudowny lekarz szkoda że Pan nas opuścił ale nie dziwię się tu nie było szans na rozwój życzę powodzenia i dziękuję

  Aaa


  2023-03-26 21:57:01
 • O szukaniu winnych – felieton Jerzego Niemczuka
  Szanowny Panie Niemczuk. Tekst o uczeniu się pisania w trakcie wypisywania mandatu - stary jak świat. Znam go od dobrych 30 lat, Będąc dość młodym człowiekiem, przewożącym w przepisowej liczbie w maluchu moich przyjaciół w dość sporym mieście o nazwie Toruń z Centrum na Bielany. Lato, szyby opuszczone i ferajna śmieje się do rozpuku z różnych dowcipów. Tylko ze względu na nasz wiek i dobry nastrój niczym nie wzmacniany zostaliśmy zatrzymani przez patrol, który trzepał nas prawie godzinę. Każdego z osobna goszcząc w wiadomym wozie. Reszta czekając samochodzie zastanawiała się, czy uczą się jeszcze pisać i czytać, czy już literują i drukują. Płakaliśmy ze śmiechu, a mandat płaciliśmy zrzutką, W sumie nie wiadomo za co, zdaje się, że stwarzaliśmy swym dobrym humorem zagrożenie na drodze. Może obecnie niektórzy są po studiach np. w Toruniu, ale w innej akademii. Druga rzecz - na pochyłe drzewo każda koza skacze, łatwiej pobić słabszego, niż zmierzyć się z Pietrzykowskim. Ot taka opowiastka. Pozdrowienia

  Anegdota


  2023-03-26 17:07:19
 • Mazurskie Malediwy zostaną bez wody i mieszkańców? (Rozmowa z wójtem gminy Jedwabno Sławomirem Ambroziakiem)
  Piękne lasy i jeziora nie wystarczą do godnego życia. Jakość życia stałych mieszkańców systematycznie się pogarsza. Jesteśmy wyłączeni komunikacyjnie. Tragedia jest w służbie zdrowia. Nie ma od lat stomatologa. Kiedyś dojeżdżał ginekolog, okulista. Teraz mamy tylko lekarza rodzinnego i zrujnowany budynek, zaniedbaną posesję ośrodka zdrowia. Tak źle nie było od lat.Pan Wójt remontuje i buduje kluby na wsiach a nie dba o zdrowie mieszkańców, zęby dzieciaków i wygląd miejscowości gminnej.Podatki, wszystkie opłaty mamy najwyższe w powiecie. Nasze dzieci nie chcą tu wracać. Również młodzi ludzie z dużych miast nie myślą o budowie tutaj domów na okres lata. Jest brak infrastruktury przyciagającej młodych ludzi. Jest dużo domków letniskowych, które zostały pobudowane dawno. Młodzi szukają atracji sportowych, ścieżek rowerowych. Gmina chce zarabiać na turystach nie oferując nic w zamian. Kanalizacja, wodociągi są niezbędne dla rozwoju turystyki. Ale to obecnie standart. Trzeba czegoś więcej. Brak miejsc pracy też wyklucza powrót dzieci po ukończeniu nauki w rodzinne strony. Oni już nawet na urlop nie chcą tu przyjeżdżać, tłumacząc to brakiem jakichkolwiek atrakcji. Okropnie wyglądają obskurne punkty handlowe i gastronomiczne w Warchałach. Młodzi ludzie planujący rodzinę nie widzą w Jedwabnie perspektyw rozwoju swoich dzieci. Brak jest zajeć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania, na dodatkowe zajęcia językowe, sportowe trzeba dzieci dowozić do miasta. Koszty utrzymania są wyższe niż w mieście. Ostatnio GOK bardzo rozwinął działalność. Jednak nie jest w stanie zatrudnić specjalistów prowadzących na wysokim poziomie zajęcia tematyczne. Ożywili się emeryci i bardzo dobrze, że wyszli ze swoich czterech ścian. Jednak to nie gwarantuje rozswoju gminy. W stosunku do ościennych gmin zostaliśmy poważnie w tyle. Nawet mieszkania oferowane za 40 % ceny mieszkania o takim standardzie w Olsztynie nie znajdują nabywców. JeślI powstanie poligon to również rozwój turystyki w gminie będzie zagrożony. Nie wiem jak wygladaja wpływy z podatków od turystyki, domków letniskowych w stosunku do pozostałych wpływów. Uważam jednak, że nic za te pieniądze nie zrobiono dla turystów. Brak parkingów w Warchałach, niesprzątana plaża w Nartach, brak koszy na śmieci w miejscach publicznych to tylko ułamek zaniedbań. Z roku na rok obserwuję coraz mniej młodszych turystów odwiedzających naszą piękną ale bardzo zaniedbaną gminę. Przyjeżdżaja starsi ludzie szukający ciszy, majacy tu swoje, już często podniszczone domy.

  Mieszkaniec


  2023-03-26 10:46:07
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa w Szczytnie: 33 km modlitwy, ciszy i trudów w poszukiwaniu spotkania z Bogiem
  Ja myślę, że JPII mniej potrzebuje takich jak \"szczytnianin od zawsze\", Grot przynajmniej nie pluje na niego nienawiścią i jadem.

  Anna


  2023-03-26 10:26:41
 • Wielbark szykuje się na przyjęcie tysięcy żołnierzy?! Wojsko rozpoczyna promocję powstania nowej jednostki wojskowej w tej gminie
  Nie Kuba, nie wystarczy, żeby powróciła normalność, trzeba wszystkich z Nowogrodzkiej pogonić na zbite ryje, nie zapominaj, że jest to doskonale zorganizowana mafia.


  2023-03-26 10:18:59
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie zaprasza w podróż po świecie mangi - czwartek, 30 marca
  Manga to każdy komiks wydany w Japonii, nie istnieje też coś takiego jak styl mangowy. Poza Japonią mangą nazywamy komiks japońskiego autora (bez względu na styl, w jakim został stworzony). Tutaj co najwyżej mamy do czynienia z komiksem.

  pcela


  2023-03-24 19:06:16
 • Trwają policyjne działania pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego
  Lepiej zainteresować się tymi co mają sądowy zakaz kierowania autami , bo czują się bezkarni.

  cojest


  2023-03-24 14:11:05
 • Lokalna mapa potrzeb już działa. Skorzystaj! Pomóż rozwinąć swoje miasto, gminę
  Lans jak lans - jeden szyty subtelnie, a inny grubymi nićmi. Tak niewiarygodnego człowieka, co to w radzie siedzi od iluś lat, a teraz dopiero szuka pomysłów u mieszkańców - to rzadko się spotyka. Niektórzy to jeszcze umieją trochę udawać, a on idzie na rympał.

  Krajan


  2023-03-24 11:26:18

Reklama