Każdego dnia nasz mózg przetwarza tysiące bodźców ze świata zewnętrznego, a zmysły współpracując w harmonii, umożliwiają nam sprawne funkcjonowanie. Kiedy integracja sensoryczna działa nieprawidłowo, codzienne czynności mogą stać się źródłem frustracji i trudności. Odpowiedzią na potrzeby osób z takimi problemami są specjaliści – absolwenci studiów z integracji sensorycznej. Więcej o zaletach tych studiów dowiesz się w dalszej części artykułu.
Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu nasz mózg odbiera, przetwarza i interpretuje informacje pochodzące ze zmysłów takich jak wzrok, słuch, dotyk, smak i węch, a także zmysły równowagi i czucia głębokiego.
Prawidłowo zachodzący proces integracji leży u podstaw wielu naszych codziennych działań. Pozwala on efektywnie reagować na otaczający nas świat, uczyć się nowych rzeczy i budować relacje z innymi. Dzięki dobrze rozwiniętej integracji sensorycznej dzieci lepiej radzą sobie z nauką, łatwiej się koncentrują i szybciej przystosowują do nowych sytuacji.
Nie zawsze jednak integracja sensoryczna przebiega bez problemów. Zaburzenia mogą objawiać się na różne sposoby, dlatego ich rozpoznanie może być wyzwaniem. Dzieci z takimi trudnościami często mają problem z koordynacją ruchową, mogą być nadwrażliwe na dotyk, dźwięki lub światło, unikać zabaw wymagających utrzymania równowagi lub niechętnie rysować czy pisać.
U dorosłych problematyczne wzorce integracji sensorycznej mogą objawiać się trudnością w organizacji, uczuciem przeciążenia w środowisku pracy czy problemami ze snem. Podobnie jak u dzieci, koncentracja i koordynacja ruchowa może być dla nich wyzwaniem. Zaburzenia te mają bezpośredni wpływ na życie społeczne – niepokój w miejscach publicznych, unikanie kontaktu fizycznego czy trudności z komunikacją mogą prowadzić do izolacji i obniżenia poczucia własnej wartości.
By pracować nad poprawą integracji sensorycznej, niezbędni są wykwalifikowani specjaliści, którzy potrafią trafnie zdiagnozować problemy i wdrożyć odpowiednie metody terapeutyczne. Takie przygotowanie zapewniają studia podyplomowe na kierunku Integracja Sensoryczna.
Kto w efektywny sposób wykorzysta wiedzę zdobytą na studiach z integracji sensorycznej? Będzie ona szczególnie przydatna dla nauczycieli, terapeutów, psychologów czy pedagogów, którzy chcą lepiej wspierać swoich podopiecznych borykających się z wyzwaniami sensorycznymi. To niezwykła szansa na rozwój osobisty i znaczne podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych.
W ciągu 2 semestrów słuchacze rozwijają umiejętności niezbędne do pracy terapeuty i uzyskują specjalistyczną wiedzę z zakresu integracji sensorycznej. Studia podyplomowe na tym kierunku obejmują naukę podstaw pedagogiki specjalnej, rozwijania odpowiednich strategii terapeutycznych, metodykę pracy z dziećmi, neurologię dziecięcą czy klasyfikację zaburzeń integracji sensorycznej. Odpowiednio przygotowany program studiów sprawia, że absolwenci są w stanie skutecznie wpływać na jakość życia dzieci i dorosłych.
Integracja sensoryczna znajduje się w ofercie studiów podyplomowych na platformie studia-online.pl. Nauka jest elastyczna i dopasowana do Twoich potrzeb – materiały edukacyjne są dostępne 24/7, a samo kształcenie odbywa się z wykorzystaniem technik uczenia się na odległość. Możesz więc swobodnie planować realizację zajęć w odpowiednim dla Ciebie czasie i miejscu.
Po ukończeniu studiów podyplomowych otrzymasz świadectwo zgodne z najnowszym rozporządzeniem, dotyczącym dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego. Wszystkie świadectwa będą teraz zawierały bardziej szczegółowe informacje o zdobytych kwalifikacjach.
Obecnie na studia-online.pl trwa promocja związana z Black Weeks! Zapisując się na kolejny kierunek studiów podyplomowych, uzyskasz aż 40% rabatu. Dołącz do grona studentów już dziś!
nawet po śmierci trzeba dać Charonowi
że tak powiem
2025-04-02 12:23:53
No i chwała Bogu. Właściwy człowiek na właściwym stanowisku - oczywiście mowa o dr. Trosce. mam nadzieję, że nowe stanowisko Go \"nie zepsuje\". A pan Górski - rzeczywiście niech zajmie się swoim małym dzieckiem - oby z powodzeniem - w przeciwieństwie do tego jak zajmował się pacjentami. gratulacje dla dyrektor Kostrzewy, iż ponownie zawiaduje szczycieńskim szpitalem. Mam nadzieję, że będzie cały czas pamiętać, że szpital to nie tylko budynki i aparatura, ale przede wszystkim chorzy, którzy do niego trafiają i ludzie, którzy w nim pracują. Być może gwarantem takiej sytuacji w naszym szpitalu będzie dr Troska.
Taki sobie czytelnik
2025-04-02 10:14:32
Nie ma tam żadnej Gminnej drogi. Droga która jest jest wyjeżdżona przez prywatne działki . Gmina wymyśliła sobie ,że poprowadzi drogę w innym miejscu , czyli przez piękne zagospodarowane tereny nad samym brzegiem jeziora . Gmina stworzyła przez to konflikt którego można było uniknąć. Nie ma tam nic skomplikowanego wystarczy zaadoptować drogę ,która już jest wyjeżdżona .
Rafał
2025-04-02 06:38:23
No przecież pracę rozpoczęły się, sa rusztowania. Jakoś ciężko dowiedzieć się czegoś z tego artykułu...
Jan
2025-04-02 04:57:33
Ci co to zdjęli bez pozwolenia powinni naprawić i tyle..
2025-04-02 00:48:15
To już nie zabierają na 3-mce
Wąski
2025-04-01 21:31:53
informacja ze strony Sądu rejonowego w Olsztynie: 1, 2, 29, 30 kwietnia 2025 r. na godz. 9.30, w sali nr 117 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, jest zaplanowana rozprawa w sprawie N. C. oskarżonego m.in. usiłowanie zabójstwa w 2021 r. w Szczytnie
2025-04-01 14:04:58
Najpierw pan Matłach reklamował się ze 100 letnią staruszką, a teraz z małą dziewczynką. WSTYT. Trzeba się wziąć do pracy, a nie brylujecie w gazetach. Tak w ogóle część urzędników zachowuje się jakby byli nadludźmi i że trzeba ich tylko wychwalać. Czas na zmiany.
Hmm
2025-04-01 12:52:06
Szkoda że nie było ludzi z WSPol którzy palą grille i piją w tym miejscu alkohol zostawiając sporo śmieci.
Mieszkaniec
2025-04-01 06:34:46
drogi wydawco. mapa by się przydała. trzeba tylko pomyśleć.
j23
2025-04-01 03:21:38