Każdego dnia nasz mózg przetwarza tysiące bodźców ze świata zewnętrznego, a zmysły współpracując w harmonii, umożliwiają nam sprawne funkcjonowanie. Kiedy integracja sensoryczna działa nieprawidłowo, codzienne czynności mogą stać się źródłem frustracji i trudności. Odpowiedzią na potrzeby osób z takimi problemami są specjaliści – absolwenci studiów z integracji sensorycznej. Więcej o zaletach tych studiów dowiesz się w dalszej części artykułu.
Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu nasz mózg odbiera, przetwarza i interpretuje informacje pochodzące ze zmysłów takich jak wzrok, słuch, dotyk, smak i węch, a także zmysły równowagi i czucia głębokiego.
Prawidłowo zachodzący proces integracji leży u podstaw wielu naszych codziennych działań. Pozwala on efektywnie reagować na otaczający nas świat, uczyć się nowych rzeczy i budować relacje z innymi. Dzięki dobrze rozwiniętej integracji sensorycznej dzieci lepiej radzą sobie z nauką, łatwiej się koncentrują i szybciej przystosowują do nowych sytuacji.
Nie zawsze jednak integracja sensoryczna przebiega bez problemów. Zaburzenia mogą objawiać się na różne sposoby, dlatego ich rozpoznanie może być wyzwaniem. Dzieci z takimi trudnościami często mają problem z koordynacją ruchową, mogą być nadwrażliwe na dotyk, dźwięki lub światło, unikać zabaw wymagających utrzymania równowagi lub niechętnie rysować czy pisać.
U dorosłych problematyczne wzorce integracji sensorycznej mogą objawiać się trudnością w organizacji, uczuciem przeciążenia w środowisku pracy czy problemami ze snem. Podobnie jak u dzieci, koncentracja i koordynacja ruchowa może być dla nich wyzwaniem. Zaburzenia te mają bezpośredni wpływ na życie społeczne – niepokój w miejscach publicznych, unikanie kontaktu fizycznego czy trudności z komunikacją mogą prowadzić do izolacji i obniżenia poczucia własnej wartości.
By pracować nad poprawą integracji sensorycznej, niezbędni są wykwalifikowani specjaliści, którzy potrafią trafnie zdiagnozować problemy i wdrożyć odpowiednie metody terapeutyczne. Takie przygotowanie zapewniają studia podyplomowe na kierunku Integracja Sensoryczna.
Kto w efektywny sposób wykorzysta wiedzę zdobytą na studiach z integracji sensorycznej? Będzie ona szczególnie przydatna dla nauczycieli, terapeutów, psychologów czy pedagogów, którzy chcą lepiej wspierać swoich podopiecznych borykających się z wyzwaniami sensorycznymi. To niezwykła szansa na rozwój osobisty i znaczne podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych.
W ciągu 2 semestrów słuchacze rozwijają umiejętności niezbędne do pracy terapeuty i uzyskują specjalistyczną wiedzę z zakresu integracji sensorycznej. Studia podyplomowe na tym kierunku obejmują naukę podstaw pedagogiki specjalnej, rozwijania odpowiednich strategii terapeutycznych, metodykę pracy z dziećmi, neurologię dziecięcą czy klasyfikację zaburzeń integracji sensorycznej. Odpowiednio przygotowany program studiów sprawia, że absolwenci są w stanie skutecznie wpływać na jakość życia dzieci i dorosłych.
Integracja sensoryczna znajduje się w ofercie studiów podyplomowych na platformie studia-online.pl. Nauka jest elastyczna i dopasowana do Twoich potrzeb – materiały edukacyjne są dostępne 24/7, a samo kształcenie odbywa się z wykorzystaniem technik uczenia się na odległość. Możesz więc swobodnie planować realizację zajęć w odpowiednim dla Ciebie czasie i miejscu.
Po ukończeniu studiów podyplomowych otrzymasz świadectwo zgodne z najnowszym rozporządzeniem, dotyczącym dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego. Wszystkie świadectwa będą teraz zawierały bardziej szczegółowe informacje o zdobytych kwalifikacjach.
Obecnie na studia-online.pl trwa promocja związana z Black Weeks! Zapisując się na kolejny kierunek studiów podyplomowych, uzyskasz aż 40% rabatu. Dołącz do grona studentów już dziś!
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28
Inicjatywa fajna, tylko powinno być \"Ja❤️ Rozogi\" Tu jest Polska.
Grzegorz Lewandowski
2025-06-27 21:36:33
Jak w piosence, Jest ściernisko, będzie lodowisko. A gdzie ci inwestorzy z kieszeniami wypchanymi milionami. Coś cicho w temacie, jakieś konkrety. Gdzie nowe miejsca pracy dla młodych.
mieszkaniec
2025-06-27 18:48:24
Na głównych ulicach naszego miasta pojawiły się oznaczenia na drzewach, na ul. Odrodzenia wiele drzew ma \"kropkę\" albo znak \"X\". Czy ktoś wie o co chodzi? Czy planowana jest pielęgnacja tych drzew, czy kolejna wycinka?
Monika
2025-06-27 12:43:12