Każdego dnia nasz mózg przetwarza tysiące bodźców ze świata zewnętrznego, a zmysły współpracując w harmonii, umożliwiają nam sprawne funkcjonowanie. Kiedy integracja sensoryczna działa nieprawidłowo, codzienne czynności mogą stać się źródłem frustracji i trudności. Odpowiedzią na potrzeby osób z takimi problemami są specjaliści – absolwenci studiów z integracji sensorycznej. Więcej o zaletach tych studiów dowiesz się w dalszej części artykułu.
Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu nasz mózg odbiera, przetwarza i interpretuje informacje pochodzące ze zmysłów takich jak wzrok, słuch, dotyk, smak i węch, a także zmysły równowagi i czucia głębokiego.
Prawidłowo zachodzący proces integracji leży u podstaw wielu naszych codziennych działań. Pozwala on efektywnie reagować na otaczający nas świat, uczyć się nowych rzeczy i budować relacje z innymi. Dzięki dobrze rozwiniętej integracji sensorycznej dzieci lepiej radzą sobie z nauką, łatwiej się koncentrują i szybciej przystosowują do nowych sytuacji.
Nie zawsze jednak integracja sensoryczna przebiega bez problemów. Zaburzenia mogą objawiać się na różne sposoby, dlatego ich rozpoznanie może być wyzwaniem. Dzieci z takimi trudnościami często mają problem z koordynacją ruchową, mogą być nadwrażliwe na dotyk, dźwięki lub światło, unikać zabaw wymagających utrzymania równowagi lub niechętnie rysować czy pisać.
U dorosłych problematyczne wzorce integracji sensorycznej mogą objawiać się trudnością w organizacji, uczuciem przeciążenia w środowisku pracy czy problemami ze snem. Podobnie jak u dzieci, koncentracja i koordynacja ruchowa może być dla nich wyzwaniem. Zaburzenia te mają bezpośredni wpływ na życie społeczne – niepokój w miejscach publicznych, unikanie kontaktu fizycznego czy trudności z komunikacją mogą prowadzić do izolacji i obniżenia poczucia własnej wartości.
By pracować nad poprawą integracji sensorycznej, niezbędni są wykwalifikowani specjaliści, którzy potrafią trafnie zdiagnozować problemy i wdrożyć odpowiednie metody terapeutyczne. Takie przygotowanie zapewniają studia podyplomowe na kierunku Integracja Sensoryczna.
Kto w efektywny sposób wykorzysta wiedzę zdobytą na studiach z integracji sensorycznej? Będzie ona szczególnie przydatna dla nauczycieli, terapeutów, psychologów czy pedagogów, którzy chcą lepiej wspierać swoich podopiecznych borykających się z wyzwaniami sensorycznymi. To niezwykła szansa na rozwój osobisty i znaczne podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych.
W ciągu 2 semestrów słuchacze rozwijają umiejętności niezbędne do pracy terapeuty i uzyskują specjalistyczną wiedzę z zakresu integracji sensorycznej. Studia podyplomowe na tym kierunku obejmują naukę podstaw pedagogiki specjalnej, rozwijania odpowiednich strategii terapeutycznych, metodykę pracy z dziećmi, neurologię dziecięcą czy klasyfikację zaburzeń integracji sensorycznej. Odpowiednio przygotowany program studiów sprawia, że absolwenci są w stanie skutecznie wpływać na jakość życia dzieci i dorosłych.
Integracja sensoryczna znajduje się w ofercie studiów podyplomowych na platformie studia-online.pl. Nauka jest elastyczna i dopasowana do Twoich potrzeb – materiały edukacyjne są dostępne 24/7, a samo kształcenie odbywa się z wykorzystaniem technik uczenia się na odległość. Możesz więc swobodnie planować realizację zajęć w odpowiednim dla Ciebie czasie i miejscu.
Po ukończeniu studiów podyplomowych otrzymasz świadectwo zgodne z najnowszym rozporządzeniem, dotyczącym dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego. Wszystkie świadectwa będą teraz zawierały bardziej szczegółowe informacje o zdobytych kwalifikacjach.
Obecnie na studia-online.pl trwa promocja związana z Black Weeks! Zapisując się na kolejny kierunek studiów podyplomowych, uzyskasz aż 40% rabatu. Dołącz do grona studentów już dziś!
BMW. Bardzo Mała Wyobraźnia.
Jan
2025-05-28 14:34:41
Oto Pasym, ratusz, bank i chora służba zdrowia.
Krótko mówiąc.
2025-05-27 21:21:50
Śmiechu warte, miasto z jedną policjantką.
2025-05-27 21:16:00
Radna pyta....? brawo jaka odważna , warto było na nią głosować ..... Żenada! Marnotrawstwo pieniędzy na diety dla takich ludzi .
Stefan
2025-05-27 15:12:41
Dobrze, że ktoś coś w końcu o tym pisze...ale tytaniczną pracę to wykonują dopiero domy dziecka. To tam 24 godziny na dobę głównie dzielna załoga sprawuje życiowa opiekę nad takim dziećmi a opieka taka do naprawdę łatwych nie należy...Szkoda tylko, że pieniądze nie wynagradzają takiej pracy bo bywa też niebezpieczna i jest mocno stresująca. No ale to przecież pensje nauczycieli są najważniejsze a nie takich ludzi...
Romek
2025-05-27 05:02:30
Pole namiotowe w centrum Pasymia! I to ma być inwestycja o której warto się rozpisywać?
KLOSS
2025-05-26 16:47:50
A to dobre pozwolić przez 15 lat żeby budynek niszczał a teraz jak ludzi wysiedlili to będą remontować. Śmiech na sali Pan Templin nie pracuje tam od wczoraj !!!! Remont dla kogo ? cały budynek dla goku no chyba że z salą kinową jak za dawnych lat restauracją może środki z worka bez dna zwanego KPO a potem imigranci ???
GOŚĆ
2025-05-26 08:40:19
ciekawe dlaczego ? hmmm
goofi
2025-05-26 05:14:06
No i co? Ludzie spadały z tej wsi. Co mi oferujecie place minimalna i mieszkanie za 600tus w kredycie? Mi i mojej rodzinie? Tylko kulsony mają tu dobrze. Niech zdycha moje dzieci nie heda zap na apanqze i emki pasibrzuchow
Tutu
2025-05-25 23:04:13
Sami swoi.
2025-05-25 20:20:48